Mısır'ın Nabzı

Mısır Gülen’e sığınma hakkı verecek mi?

By
p
Article Summary
ABD Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyi kabul ederse onu Mısır’a kabul etmeye hazır pek çok destekçisi var. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Mısırlı siyasiler ve Mısır medyası hükûmetten Fethullah Gülen’e siyasi sığınma hakkı verilmesini ve Gülen hareketinin desteklenmesini istiyor.

Türk hükûmeti 15 Temmuz darbe girişiminden ABD’de yaşayan din adamı Gülen’i sorumlu tutuyor ve Amerikan makamlarından Gülen’in iadesini istiyor.

Mısırlı parlamenter İmad Mahrus ise kısa süre önce hükûmete Gülen’e siyasi sığınma hakkı verilmesini öngören bir taslak sundu. Mahrus bir dizi parlamenterle yaptığı görüşmenin ardından Al-Monitor’a telefonda şu bilgileri verdi: “Mısır hükûmeti Gülen’e ve destekçilerine siyasi sığınma hakkı verilmesine karşı değil”.

(...) Mısır Başbakanı Şerif İsmail de Mısır makamlarının bu adımı atmakta bir mahsur görmediklerini ve Türkiye’deki Gülen destekçilerinin karşılaştığı güvenlik tehditlerini tamamen anladıklarını doğruladı, bilhassa da tüm kuruluşlarının kapatılmasının ve (üyelerinin) keyfi tutuklamalara maruz kalmasının ardından”.

Mahrus şöyle devam etti: “(Bir dizi Mısırlı temsilci) şu an Gülen’le doğrudan bir iletişim hattı açmaya ve Mısır’da yerleşik destekçileriyle irtibata geçmeye çalışıyor. Ayrıca onları Erdoğan’la yaşadıkları krizde destekliyorlar”.

Mahrus hükûmetin konuya bakışını da şöyle anlattı: “Erdoğan dünyanın dört yanındaki terör çetelerini destekliyor ve Müslüman Kardeşler’i Türkiye’de barındırarak Mısır’ın ulusal istikrarını baltalıyor ve hem Erdoğan hem de diğer Arap ülkelerinin resmi desteğiyle Türkiye’de açılan bir dizi Müslüman Kardeşler kanalını finanse ediyor”.

Gülen’e sığınma hakkı verilmesi fikrinin sadece resmi çevrelerden kabul görmediğini belirten Mahrus şöyle devam etti: “Sadece Mısır hükûmeti resmi çevreleri değil, toplumsal düzeyde de Mısır toplumunun büyük bölümü Gülen’in dini aşırıcılığı benimsemeyen, diyaloğun ve hoşgörünün önemine inanan çağdaş bir inanç adamı olduğunu düşünüyor”.

Türkiye Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı Gülen’in ABD’den iadesini resmi olarak talep etmiş durumda. Gülen 1999’dan bu yana bir grup destekçisiyle birlikte Pennsylvania’nın Poconos bölgesinde yaşıyor.

Mısır’da yaşayan ve ülkede Gülen hareketine bağlı bir dizi uluslararası okulun kurucusu olan Orhan Keskin ise Gülen’in Pennsylvania’daki ikametgâhından taşınmasının pek olası olmadığını söylüyor.

Keskin Al-Monitor’a telefonda verdiği bilgiler şöyle: “(Gülen) kişisel nedenlerle Amerika içinde bile büyük seyahatlere çıkmıyor. Gönüllü inzivasını birkaç destekçisiyle birlikte yaşadığı dağlık bölgede geçirmeyi tercih ediyor. Kendisiyle inşaat, insanlar ve trafik arasına mesafe koyuyor. Sağlık durumu da seyahat etmesini biraz zorlaştırıyor. Kalp hastalığı, diyabet ve ileri yaşından kaynaklanan diğer sıkıntıları var”. Gülen 75 yaşında.

“Kendisine yöneltilen suçlamaları doğrulayan hiçbir delil olmadığı için muhterem Gülen’in ABD’den iadesi çok zor” diyen Keskin’e göre Amerikan makamları, “hareketin faaliyetlerinin barışçıl olduğunun ve dünyanın yüzlerce ülkesinde kabul gördüğünün farkında”.

2000’lerin başından bu yana Mısır’da yaşayan Keskin Gülen’i kabul edecek pek çok ülke olduğunu da ekliyor. Keskin’e göre bu devletler, Gülen’in destekçilerine radikal dincilikten uzak durma çağrısı yaptığının farkında.

Gülen’e yakın Arapça Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İshak İnci de Al-Monitor’a şöyle diyor: “(Gülenciler) Mısır’daki istikrardan memnunlar. Güvenli bir şekilde seyahat edebiliyoruz ve Mısırlı yetkililerin Mısır topraklarındaki varlığımızdan memnuniyet duyduklarını görüyoruz. (...) Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi dış politika konusunda gerçek bir devlet adamı gibi davranan, saygın bir Cumhurbaşkanı”.

Kendisi de Mısır’da yaşayan İnci şöyle devam ediyor: “Binlerce Türk baskıcı Erdoğan yönetiminin Gülen hareketinin tüm mensuplarına uyguladığı şiddetten kaçmak için Türkiye’den ayrılacak”.

İnci Gülen’in destekçilerini terörist olmakla suçlayan ve Gülen’in Türkiye’deki tüm kuruluşlarını kapatanlar için ise “Açılışlarına en önde katılıp bu kuruluşlara övgüler yağdırırlardı.” diyor.

İnci sözlerine şöyle devam ediyor: “(Mısır makamlarının) Gülen hareketinin Mısır’daki varlığına yönelik hiçbir kısıtlaması yok. Bu da Erdoğan’la bizim aramızda hiçbir bağ olmadığının bir kanıtı”. İnci “Mısır’daki siyasi istikrar ve güvelik nedeniyle” hareketin pek çok üyesinin yakın zamanda Mısır’a geçeceğini de düşünüyor

El Ahram Stratejik Çalışmalar Merkezi’nin araştırmacılarından Beşir Abdülfettah ise Gülen hareketinin Türkiye ile Mısır arasındaki siyasi gerginlikten faydalanabileceği görüşünde. Abdülfettah’a göre Gülen’i Mısır’da ağırlama fikri “Türkiye ile Mısır arasında süren çekişmenin ve iki devlet arasındaki gerginliğin bir parçası”.

“Müslüman Kardeşler’in pek çok kıdemli üyesinin Türkiye’ye sığındığını” hatırlatan Abdülfettah Mısır’daki pek çok kişinin de şimdi bunun intikamını almak istediğini söylüyor. Ancak Abdülfettah’a göre Mısır Türkiye’ye ilişkin politikası siyasi kavgalar üzerinden şekillenmemeli, zira Kahire’nin Türkiye’ye ilişkin problemi sadece Erdoğan iktidarıyla sınırlı.

Abdülfettah Al-Monitor’a değerlendirmelerini şöyle noktalıyor: “Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesine ilişkin yapılan güvenlik anlaşmaları Amerika’nın Gülen’i iadesine engel. ABD’nin böyle bir adım atması hiçbir koşulda olası görünmüyor. Zira Gülen’i siyasi İslam’ın çağdaş bir temsilcisi ve dini alanda aşırı unsurları dizginleyebilecek biri olarak görüyorlar”.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: terrorists, recep tayyip erdogan, gulen movement, fethullah gulen, feto, coup, asylum, abdel fattah al-sisi

Amr Eltohamy is an Egyptian journalist who writes for Al-Masry Al-Youm.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept