Filistin'in Nabzı

Hamas Türkiye’deki seçimlerle niçin bu kadar ilgili?

By
p
Article Summary
Filistin davasına verdiği desteği daima sürdüren AKP’yi seçim zaferinden dolayı ilk kutlayanlar Hamas liderleri oldu. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Hamas, gündemi Filistin’deki intifadayla meşgul olmasına rağmen Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni yüzde 49,4 oyla tek başına iktidara taşıyan 1 Kasım seçimlerini yakından takip etti.

Hamas’ın bu seçimleri ne kadar yakından izlediği Hamas mensuplarının Facebook’ta ve Hamas’a bağlı Filistin Diyalog Ağı’nda yaptığı tartışmalara da yansıdı. Bu ilgi seçimlerin Türkiye’nin Filistin davasına yönelik tutumunu nasıl etkileyeceğine odaklandı.

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal seçim günü iki telefon görüşmesi yaptı. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu arayan Meşal iki ismi de seçim başarılarından dolayı kutladı.

Aynı gün Erdoğan’ı arayan bir diğer isim de Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Haniye’ydi. Haniye Erdoğan’a partisinin zaferinin Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’nde yankılandığını söyledi. Türk Cumhurbaşkanı da Haniye’ye İsrail’in Mescid-i Aksa’daki ihlallerini 15 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek G-20 Zirvesi’nde gündeme getireceğini belirtti.

AKP’li Muhammed Zahit Gül seçim sonuçlarına ilişkin ilk tebrikin Hamas’tan geldiğini ve bunun Türkiye tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını açıkladı. Gül, Türk hükümetinin Filistin, Suriye ve Arap bölgesindeki gelişmelere odaklanacak bir Orta Doğu Bakanlığı kuracağını da söyledi.

Hamas 1 Kasım’da yaptığı resmi açıklamada da Türkiye’den Filistin halkının özgürlük ve kurtuluş mücadelesine destek istedi.

Doha’da yaşayan Hamas Siyasi Büro üyesi İzzet El Rişk Al-Monitor’a konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “AKP’nin zaferi Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın zaferidir, Türk halkının Filistin ve dünyanın dört bir yanındaki haklı davalara armağanıdır. Hamas, demokratik ve uygar seçimlerin dürüst ve şeffaf bir şekilde tamamlanması nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı’nı, hükümeti, Türk halkını ve Türk partilerini kutluyor. Ülkenin köklü adaleti mübarek olsun.”

Hamas’ın Türkiye’deki seçimlere ve AKP’nin zaferine nasıl baktığını yorumlarken iki önemli nokta dikkat çekiyor. Birincisi Hamas liderlerinin Erdoğan ve Davutoğlu’nu tebrik eden ilk isimler olması. Öyle ki resmi sonuçların açıklanmasını bile beklemediler. Hamas akşam saatlerinde gelen ilk sonuçlardan AKP’nin seçimleri kazandığından emin olmuş olmalı.

Dikkat çeken ikinci nokta ise Filistin’deki gruplardan Türkiye’yi sadece Hamas tebrik etti. Başka hiçbir grup AKP için tebrik mesajı yayımlamadı. Bu durum, diğer Filistinli grupların Hamas ve Türkiye arasındaki ittifakın kendilerini kapsamadığını düşündüklerine işaret ediyor. Bununla birlikte Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas 2 Kasım’da Türk mevkidaşını tebrik etti.

Hamas’ın Gazze’deki sözcüsü Ebu Zühri ise Al-Monitor’a şöyle dedi: “Seçimi kazanan Türk yönetiminden bu zaferi Filistin davası, bilhassa da Kudüs ve Gazze’deki duruma hizmet etmek için kullanmasını istiyoruz. Zira Türk seçimlerinde kazanılan bu büyük zafer Türkiye’den önce Filistin davası için bir zaferdir.”

El Aksa televizyonu ve Filistin Gazetesi gibi Hamas’a bağlı medya kuruluşlarının da Türkiye’deki seçimlerle yakından ilgilenmesi ve sonuçları ilk elden duyurması ayrıca dikkat çekiciydi. İnternet sitelerine Erdoğan’ın ve kutlama yapan AKP’lilerin fotoğraflarını koyan bu medya kuruluşları Türk, Arap ve uluslararası kamuoyunun seçim sonuçlarına ilişkin tepkilerine de yer verdi.

Hamas hükümetinin eski Haberleşme Bakanı Yusuf Rızka AKP’nin seçim zaferine gösterilen bu abartılı tepkiyi Al-Monitor’a şöyle yorumladı: “Türkiye bu sonuçlarla dış müdahalelerden, bilhassa da AKP muhaliflerinin yanında duran İsrail müdahalesinden kaynaklanan krizleri aşmış oldu. İsrail şimdi Mavi Marmara meselesinin çözümü için Türkiye’ye taviz vermek zorunda. Türkiye-Suudi Arabistan-Katar ekseninin daha da güçlendiği ve Türkiye’nin Mısır’daki darbeyi reddedişinde daha kararlı olacağı söylenebilir. Türkiye artık Suriye konusunda daha güçlü bir oyuncu ve ayrılıkçı Kürt hareketi ile İslam Devleti karşısında daha sağlam bir beraberlik içindedir.”

Görünen o ki Hamas, Gazze Şeridi’ne 2007’den beri uygulanan ablukanın Tel Aviv ile Ankara arasındaki gerginliği artırdığının farkında. Türkiye’nin ablukayı kaldırma çabalarını Türkiye Başbakanı’nın danışmanı ve AKP Genel Bakan Yardımcısı Yasin Aktay 16 Ağustos’ta dile getirmişti.

Meşal de 13 Eylül’de Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında bu çabalarından dolayı Türkiye’yi övmüştü. İsrail’in Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek istediğine inanan Hamas bu durumdan faydalanarak Türkiye’ye Gazze Şeridi’ne yönelik ablukanın kaldırılması için baskı yaptırmak istiyor.

Erdoğan’ın danışmanlarından Erşat Hürmüzlü’nün Al-Monitor’a açıklamaları ise şöyle: “Türkiye Filistin halkının yanında olmayı ve onların haklarını savunmayı sürdürecektir. Türkiye onlar için üstlendiği rolden vazgeçmez. Filistin davası Türkiye’deki seçimlere hazırlık sürecinin de gündemindeydi ve Erdoğan ile Davutoğlu’nun konuşmalarında en önemli konulardan biriydi. Türk tarafının pozisyonunda Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılması İsrail’le ilişkilerin normalleşmesinin koşullarından biridir.”

Hamas AKP’nin bu galibiyetinin arından Türkiye’nin İsrail karşıtı bir tutum benimsemesini ve İsrail’le ilişkilerini kesmesini umut ediyor. Lakin normalde İsrail’e çıkışmak için hiçbir fırsatı kaçırmayan Erdoğan nihayetinde ülkesinin menfaatleri için çalışıyor ve bu menfaatler de İsrail’le siyasi ilişkilerin olmasını gerektiriyor.

Öte yandan Hamas’ın da son bölgesel gelişmeler ve Rusya’nın Suriye müdahalesi ışığında Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmesi gerekiyor. Zira ortaya çıkan tablo İD’le mücadele gibi konularda bölgesel iş birliğini gerektiriyor. Hamas bölgenin çetrefilli ortamında kendisine yer bulmaya çalışıyor ama Türkiye’nin de İsrail’le muhatap olmaktan başka seçeneği yok.

Adnan Abu Amer, El Ummah Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Fakültesi’nin dekanlığını ve Basın-Enformasyon Şubesi’nin başkanlığını yürütmektedir. Amer, aynı üniversitede Filistin meselesinin tarihi, ulusal güvenlik, siyaset bilimi ve İslam medeniyeti derslerini vermektedir. Demashq Üniversitesi’nden siyasi tarih dalında doktora sahibi olan Amer, Filistin meselesini ve Arap-İsrail ihtilafını konu alan bir dizi kitabın yazarıdır. Twitter hesabı: @adnanabuamer1

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun

 

MORE LIKE THIS

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X