Lübnan'ın Nabzı

Lübnan için yeşil bir gelecek: Ekoturizm

By
p
Article Summary
Bazı kuruluşların geliştirmek için uğraştığı ekoturizm Lübnan’da sürdürülebilir bir gelir kaynağına dönüşebilir. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Lübnan’da yabancı turistleri cezbeden ve Lübnanlıları kendi ülkelerini keşfetmeye teşvik eden yeni bir eğilim yükseliyor: Ekoturizm.

Lübnan Turizm Bakanlığı şubatta ülkedeki kır turizmini geliştirmek için beş yıllık bir plan açıkladı. Ekoturizmin geniş bir tanımını yapan bu plan inanç turizmini, bölgesel turizmi, tarım turizmini, spor turizmini ve geleneksel yemek turizmini kapsıyor. 1990’larda ekoturizm etkinlikleri, Arcenciel ve T.E.R.R.E. Liban gibi çevre tutkularını yerli ve yabancı konuklarla paylaşan küçük gruplar ve sivil toplum kuruluşlarıyla sınırlıydı.

Lübnan’da turizm İsrail’le 2006 savaşının ardından inişli çıkışlı bir seyir izledi. Turizm ve maliye bakanlıkları ile Merkezi İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Lübnan’a gelen turist sayısı temmuz 2010’da 361 bin 934 gibi rekor bir rakama ulaşırken 2014’ün ilk çeyreğinde 229 bin 252’ye düştü. Mayıs 2014’te turizm konusunda bir araştırma yapan Executive dergisine göre “Lübnan’ın turizm sektöründe cesur bir atılıma ihtiyacı var.”

Uluslararası Ekoturizm Topluluğu ekoturizmi “doğal alanlara doğayı ve yerel halkın refahını koruyarak yapılan, yorumlama ve eğitim içeren sorumlu seyahatler” olarak tanımlıyor.

Lübnan’daki ekoturizm etkinlikleri çoğunlukla Lübnan Dağ Rotası gibi kırsal güzergâh ve seyahatleri kapsıyor. Ecodit LLC şirketinin bölgeyi kalkındırmak, korumak ve doğallığını muhafaza etmek amacıyla sağladığı mali destekle 2007’de oluşturulan Lübnan Dağ Rotası ülkenin ilk uzun mesafe yürüyüş güzergâhını oluşturuyor. Kuzeyde Andket Akkar’dan güneyde Marcayun’a kadar yaklaşık 471 kilometrelik bir hattı kapsayan rotanın üzerinde 75’i aşkın kasaba ve köy bulunuyor. Rakım ise 600 metre ila 2000 metre arasında değişiyor.

Lübnan Dağ Rotası’nın yetkilileri yan güzergâhlar da oluşturmak istiyor. Böylelikle hem çevredeki doğal, kültürel, mimari ve tarihi varlıkların korunması hem de sorumlu turizm yoluyla yeni ekonomik imkânların yaratılması amaçlanıyor.

Lübnan Dağ Rotası’nın en deneyimli rehberlerinden Christian Akrass Al-Monitor’a şu değerlendirmede bulunuyor: “Ekoturizm Lübnan’da pek çok farklı şekilde yorumlanıyor. Bunların bazıları doğru, bazıları yanlış. (...) Bizim odağımızda ve hedefimizde köylerdeki insanlar var. Uçtan Uca Yürüyüş ve Güz Yürüyüşü isimleriyle yılda iki etkinlik düzenliyoruz. Köyler, bu etkinliklere yerel rehberler, ulaşım, yemek ve pansiyon hizmetleri sağlayarak epey para kazanıyor. (...) Lübnan’daki durum turizmde istikrara pek izin vermiyor. O yüzden insanları ülkenin kırsal, doğal ve kültürel varlıklarını görmeye ikna etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Burada yürüyüşten fazlasını sunuyoruz.”

Turistlere doğaya mümkün olan en az zararı vererek konaklama hizmeti veren ekopansiyonlar da ekoturizmin bir parçası. Eco Dalida ve Taanayel Ecolodge ekoturizm alanında hizmet veren iki pansiyon.

Biblos’un kuzeyinde bulunan Tanurin’de hizmet veren Eco Dalida’nın yatak ve kahvaltı hizmetinin yanı sıra yerel yemekler sunan geleneksel bir restoranı da var. Burada köyde yetişen meyve ve sebzelerle yapılan ev yemekleri sunuluyor. Koruma altındaki Tanurin Sedir Ağacı Ormanı Ulusal Parkı’nın girişinde bulunan pansiyon yerli bir aile tarafından işletiliyor. Bölge halkıyla çalışan pansiyonun alışverişi yerel kasap ve fırınlardan yapılıyor, yoğun sezonda köyün yerlisi olan gençlere iş imkânı sunuluyor. Pansiyonda sıcak su için güneş panelleri kullanılıyor.

Tanayel Ecolodge ise 1999’dan bu yana Tanayel’de faaliyet gösteren Arcenciel isimli dernek tarafından 2006’da açıldı. Tuğladan bir köy evi şeklinde inşa edilen tesis klasik bir gençlik hosteli olarak hizmet veriyor. Yanında da yine tuğladan yapılmış El Han El Maksut isimli bir geleneksel Lübnan restoranı bulunuyor. Pansiyon müşterilerine Lübnan geleneklerini yansıtan muhtelif etkinlikler de sunuyor. Örneğin Han’ın geleneksel yemeği olan hrisse, kavurma, sacda tanur ve buğday caruşu gibi yemeklerin yapımı; geleneksel yönetimlerle çamaşır yıkama, koyun kırpma ve kömürde kahve pişirme öğretiliyor. Tesisin bulunduğu arazi Cizvitlere ait Domaine de Taanayel mülküyle bağlantılı. 2009’dan bu yana Arcenciel tarafından turizm ve tarım için kullanılan 230 hektarlık arazide insanlar temiz havada vakit geçiriyor, bisiklet sürüyor ya da ata biniyor.

Derneğin iletişim sorumlusu Lina Chaccour Al-Monitor’a şu bilgileri veriyor: “Arcenciel’in misyonu geleneksel mimari ve geleneksel inşaat yöntemlerini teşvik ederek sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak. Vizyonumuz, Lübnan’a özgü bu iklimsel, coğrafi ve kültürel vahanın korunmasına ve Lübnan’ın kültürel miras ve mimarisini canlandırmaya katkı sağlamaktır.”

Chaccour’a göre Lübnan’ın büyük bir ekoturizm potansiyeli var ama bu potansiyel hâlen hayata geçirilmiş değil: “Farklı tabiat alanlarına, açık hava etkinlikleri için harika bir iklime ve zengin doğaya sahip güzel bir ülkemiz var. (...) Bazı girişimler var ama bu çabalar ulusal ölçekte birleşirse çok daha fazlası yapılabilir.”

Chaccour’un ekoturizmi geliştirmek için önerileri de var: “Bu niş alanı geliştirmek ve konuya dikkat çekmek için okullarda ekoturizm konusunda bilinçlendirme dersleri verilmeli. Turizm Bakanlığı, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Lübnan’ın sorumlu ekoturizm potansiyeline dikkat çekecek projeler yapmalı.”

Bu çağrıları Turizm Bakanı Mişel Faron da duymuş olacak ki 2014’te bu konuda adım attı. Faron ekimde Beka Vadisi’nin Barka köyüne giderek Memleket El Lezzeb (Lezzeb Diyarı) isimli sivil toplum kuruluşuna destek verdi. Bu kuruluş bölgeyi korumak ve ağaçlandırmak için 2010’da kuruldu. Barka’nın yerel halkı o zamandan bu yana kır turizmi faaliyetlerini artırmak için seferber durumda. Gençlerin doğaya dair farkındalıklarının artırılması için yaz kampları kuruluyor, ekopansiyonlar açılıyor ve çoğu tarıma dayanan yerel işletmeler canlandırılıyor. Bölgenin daha da canlanması için yürüyüş yollarının oluşturulması ve burada çalışacak rehberlerin getirilmesi planlanıyor.

Al-Monitor’a konuşan Bakan Faron yeni hedefinin kır turizmi olduğunu söylüyor: “Çünkü bunun potansiyeli ve etkisi ekoturizmden daha fazla. Turistik varlıklarının envanterini oluşturmaları için kırsal bölgelerdeki belediye ve derneklerle çalışmaya başladık. Ardından turistleri Lübnan’ın farklı bölgelerine çekmek için haritalar ve takvimler yaptık. (...) Beş yıl içinde 20-30 bölgede çalışmalar tamamlanmış olacak ve buraların gelişimine teknik destek sağlanacak. Seyahat acentelerini de yeni fikirler üretmeye, örneğin bal, elma, şarap turları düzenlemeye teşvik ediyoruz.”

Bakanlığın verilerine göre kır turizmi şu an ulusal turizmin yüzde yedisini oluşturuyor ancak bu oran birkaç yıl içinde yüzde 20’ye ulaşabilir.

Ekoturizm doğaya ve yerel halka saygılı bir turizm türü. Ekoturizm ve kır turizmi Lübnan halkı için önemli bir gelir kaynağı olabilir. Bu alanlarda, Lübnan’ın genellikle sahil kesimlerinde bulunan meşhur lüks destinasyon ve eğlence mekanlarının uzağında yeni bir turizm talebi yaratılabilir.

Bu makale Ağustos 2015'teki Orta Doğu'nun kültürel mirası yazı dizimiz kapsamında yayımlanmıştır. Yazı dizisinde yer alan diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: tourism, lebanon, lebanese society, lebanese identity, lebanese history, environment, ecotourism, ecology

Florence Massena, Beyrut’ta yaşayan ve ekonomik, kültürel ve toplumsal konuları takip eden bir gazeteci. Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentinde siyaset bilimi ve gazetecilik okuyan Massena, 2010’dan bu yana Orta Doğu’da bulunuyor. Kültürel miras, kadın konuları ve Lübnan’daki olumlu gelişmelere odaklanıyor.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept