İran'ın Nabzı

Esperance Ghanem neden yazdığını anlatıyor

By
p
Article Summary
Al-Monitor yazarlarından Esperance Ghanem gazetecilik üzerine düşüncelerini paylaştı.

Al-Monitor’a ağustos 2014’ten beri yazan Esperance Ghanem, Lübnan’ın OTV televizyonunda ana haber bültenlerini sunuyor. Geçmişte çeşitli gazete ve televizyonların cumhurbaşkanlığı ve diplomasi muhabiri olarak çalışan Ghanem, El Balad gazetesinin BM haberleri editörü olarak da görev yaptı.

Al-Monitor: Neden gazeteci olmaya karar verdiniz?

Ghanem: 15 yaşımdayken nasıl bir kariyer istediğimi düşünmeye başladım. Babam kendisi gibi mimar, annem de kendisi gibi avukat olmamı istiyordu. Ama benim tek bildiğim tüm günümü masa başında geçireceğim bir “ofis işi” istemediğimdi. Beni rutinden kurtaracak, insanlarla birlikte zaman geçirmemi ve sürekli iletişim kurmamı sağlayacak bir iş istiyordum. Okul dergisinde çalışırken gazetecilik üzerine biraz tecrübe edindim ve istediğim işin bu olduğuna iyice ikna oldum.

Al-Monitor: Mesleğe başlarken örnek aldığınız kadın gazeteciler var mıydı? Varsa kimlerdi?

Ghanem: Hayır, pek yoktu.

Al-Monitor: Orta Doğu’da habercilik yapan kadınların sayısı giderek artıyor gibi görünüyor. Sizce bu eğilime katkı yapan etmenler neler? Kariyerinizde siz ne gibi değişiklikler gözlemliyorsunuz?

Ghanem: Eğer Orta Doğu’da habercilik yapan kadınların sayısı artış gösteriyorsa bu bilinçli bir ayrımcılığa uğramadıklarından ya da artık eskisi gibi çok zayıf, kırılgan diye yaftalanmamalarından kaynaklanıyor. Benim kariyerimde gözlemlediklerime gelince bence tüm dünyayı etkisi altına alan sosyal medya, gazeteciliği de büyük ölçüde geliştirdi. Bilgiyi kolayca tüm dünyaya yayan bu akım, beni de daha iyi bir performans sergilemeye motive ediyor çünkü beni daha sorumlu kılıyor.

Al-Monitor: Bir haberi takip ederken yaşadığınız en unutulmaz anınız -- iyi ya da kötü -- nedir?

Ghanem: Spiker olmadan önce muhabir olarak çalıştığım dönemden birkaç unutulmaz anım var. Örneğin şehit Yüzbaşı Vissam Eid suikastını asla unutamam. Onu ve dört kişiyi öldüren bomba yüklü aracın patlamasından sadece birkaç dakika sonra olay yerine ulaşmıştım ve her yerde kan ve ceset parçaları görmüştüm. 2007’de öldürülen Şehit General Francois El Hac’ın cenazesini de hiçbir zaman unutmayacağım. Evinde ailesiyle birlikteydim. Orada geçirdim çok zor, dokunaklı ve duygusal saatleri asla unutamam.

Al-Monitor: Gazeteci olmak isteyen gençlere vereceğiniz tavsiye ne olur?

Ghanem: İyi gazetecilik dürüstlük ve güvenilirlik demek. Bir olayı iyi ve net bir şekilde anlatmaktır. Kusursuz araştırmalar yapmak, olayları ve haberleri yakalamak için yeni yöntemler bulmaktır. Hatalı bir çarpıcı bilgiye balıklama atlamadan önce kaynakları ve bilgileri iki kere teyit etmek ve haberin yüzde yüz doğru olmasını sağlamaktır. Gazetecilik, çarpıcı bilgi ne kadar önemli olursa olsun güvenilirlikten ödün vererek bu çarpıcı bilgiye saplanmamaktır.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: women’s rights, women in the workforce, women in society, women's issues, media in the arab world, lebanon, lebanese society, journalism

Al-Monitor Staff

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept