Suriyeli gençlerin askerlik kâbusu

Suriye’de birçok genç erkek, “yedek” asker olarak orduya alınmamak için ülkeden kaçmayı tercih ediyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor .

İşlenmiş konular

youth, syrian opposition, syrian crisis, damascus, checkpoints, bashar al-assad, army

Eki 27, 2014

ŞAM, Suriye — Suriyeli gençlerin son günlerdeki birinci kaygısı bombardımanlar veya keyfi tutuklamalar değil. Onların şimdi yeni bir kâbusu var: Zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış olanların peşine düşen resmi makamlar, bu genç erkekleri “yedek” kuvvet olarak tekrar askere alıyor. Bu uygulama başlatılırken gençlerin ileride kaçabileceği veya saklanabileceğine dair herhangi bir gerekçe belirtilmedi.

Zorunlu yedek askerlik çağında olan herkes korku içinde. Emniyet birimlerinin Şam ve başka bölgelerde birçok genç erkeği tutuklayıp askere götürmesi bu korkuları körüklüyor. Tek çözüm, adınız emniyete ulaşmadan ve kontrol noktalarına aranan kişi olarak bildirilmeden ülkeden ayrılmak.

27 yaşındaki Aymen için 14 Ekim şanssız bir gün olmuş. Şam’daki bir ordu biriminden arayan görevli, Aymen’e hemen kayıtlı olduğu El Midan bölgesindeki askerlik şubesine gidip teslim olmasını söylemiş. Askerliğini 2010’da tamamlayan ve gazeteci olarak çalışan Aymen, hiç tereddüt etmeden ülkeden kaçmaya karar vermiş ve bavulunu hazırlamaya başlamış.

Hikâyesini Al-Monitor’la paylaşan Aymen şöyle konuştu: “Cephede ölmek istemiyorum. Buradan gitmekten başka çarem yok. Lübnan üzerinden Türkiye’ye gideceğim. Orada hiçbir tanıdığım yok, işler çok kötü gidebilir. Ama ne olursa olsun bu zor koşullarda tekrar askere gitmekten daha kötü olamaz.”

Şam’daki kontrol noktalarında yayaların olduğu gibi otobüs, toplu taşıma ve özel araçlarla seyahat edenlerin denetimi sıkılaşmış durumda. Görevlilerin gözü, bilhassa yedek askerlik çağında olan 24-35 yaş arasındaki erkeklerin üzerinde. Şam’da belediye otobüsünde giderken bu sıkı denetimlere tanıklık ettim. ​​Mezze bölgesindeki bir kontrol noktasında bir grup genç erkek yedek askerlik kontrolü için otobüsten indirildi ve görevlilerden biri jandarmayı aradı. Görevli sonra otobüs sürücüsüne devam etmesini söyledi, indirilen erkekler ise gözaltına alındı.

Rejim makamları, Şam’ın pek çok mahallesine ve Suriye’nin başka bölgelerine sık sık baskınlar düzenliyor ve askerlik hizmetine tabi olanları tutukluyor. Bir kamu kurumunda çalışan 29 yaşındaki Mervan, tanıklık ettiği bir baskını Al-Monitor’a şöyle aktardı: “Emniyet güçleri, 16 Ekim’de benim de oturduğum Berza Mahallesi’nin sokaklarına baskınlar düzenledi. Kaba kuvvet kullanarak birkaç genç erkeği yedek askerlik için götürdüler.”

Mervan şöyle devam etti: “Genç yaştaki birçok devlet memuru da askere çağrılmaktan korkuyor. Devlet memurları arasında dolaşan söylentiye göre bir memur geçenlerde iş yerinden alınıp jandarma eşliğinde doğrudan askere götürülmüş.” Mervan, bazı genç erkeklerin ikamet adreslerini değiştirip baskınlar azalana kadar ortadan kaybolduğunu, bazılarının ise muhalefet kontrolündeki bölgelere kaçtığını anlattı.

Bunlardan biri olan 28 yaşındaki Usame, Al-Monitor’un sorularını telefonla yanıtlarken şöyle konuşuyor: “Şam merkezindeki Rükneddin’de oturuyordum. Oradaki evimi bırakıp Şam’ın kuzeyinde muhalefet kontrolündeki Berza Mahallesi’nin içlerinde bulunan amcamın evine yerleştim. Burada en azından dört duvar arasında kapalı kalmayacağım, özgürce dışarıda dolaşabilirim. Emniyet görevlilerinden, jandarmanın baskınlarından kurtulmuş oldum.”

Başkent sokaklarındaki sayısız kontrol noktasında sağlık sebebiyle askerlikten muaf olan gençler dahi görevlilerin hakaretleriyle karşılaşıyor. HIV pozitif teşhisi konan 30 yaşındaki Ziad, başından geçenleri Al-Monitor’a şöyle anlatıyor: “Askerlik kâğıdımı her zaman yanımda taşımak zorundayım. Onu sık sık göstermek durumunda kalıyorum, özellikle de genç erkekleri yedek kuvvetlere alma furyası başladığından beri. Bir güvenlik görevlisi, belediye otobüsünde kâğıdımı incelerken HIV nedeniyle askerlikten muaf olduğumu yolcuların önünde yüksek sesle okudu. Görevliler tiksinerek kâğıdı yüzüme fırlatıyor, ‘Allah sonumuzu hayretesin. Git ve bir daha gözüme görünme!’ veya ‘Sen bu ülkenin sırtında yüksün.’ gibi ifadeler kullanıyorlar.”

Üniversite eğitimi için İdlib’den Şam’a gelen 20 yaşındaki Ahmed ise şunları anlatıyor: “Şam’daki kontrol noktalarında görev yapan polis memurları, genç sivil erkeklerin hepsine aynı şekilde davranmıyor. Kişinin dış görünüşüne, doğum yerine ve kimlik numarasına bakarak muamele ediyorlar. Şam, Lazkiye ve Tartus doğumlu olanlar, İdlib ve Halep doğumlu olanlardan çok farklı muamele görüyor. Kontrol noktalarından geçerken zorluk yaşıyorum, Esad rejimine karşıtlığıyla bilinen İdlib’den olduğum için teröristlerle irtibatlıymışım gibi görülüyorum. Sık sık otobüsten indiriliyorum. Emniyet görevlileri kimliğimi ayrıntılı şekilde inceliyor, herhangi bir sebepten dolayı aranıp aranmadığımı öğrenmek için güvenlik birimlerine telefon ediyor. Genç erkekleri yedek kuvvetlere alma kampanyası başladıktan sonra güvenlik kontrolleri bu hafta daha da sıkılaştı. Bu nedenle askerlik kâğıdımı hep yanımda taşıyorum ki okul bitene kadar muaf olduğumu gösterebileyim.”

Genç Suriyeli erkeklerin peşini bırakmayan askerlik kâbusu, yakında bitecekmiş gibi görünmüyor. Huzura kavuşma, aile kurma, iş bulma hayalleri sönüyor. Saklanmakla ülkeden kaçmak arasında kalan genç erkekler için zaman durmuş gibi, tutunacakları bir umut yok. Hayatları bir trajedi dizisine dönüşmüş durumda.

Recommended Articles

Pentagon: Kürt kontrolündeki Arapların hoşnutsuzluğu Şam ve Moskova’ya yarıyor
Jared Szuba | Suriye çatışması | May 15, 2020
Rusya Suriye ordusu üzerinde göründüğü kadar etkili mi?
Anton Mardasov | Suriye'de Rusya | Nis 22, 2020
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020
Suriye: Korona virüs Rusya-Türkiye-İran dinamiklerini değiştirecek mi?
Anton Mardasov | Suriye'de Rusya | Mar 31, 2020
Deyrizor’da özerk Kürt yönetimine karşı protestolar
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Mar 20, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından sefalet ve propaganda savaşı devam ediyor
Amberin Zaman | türk-kürt çatışması | May 29, 2020
al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020