Irak, Hristiyan mirasını ve Süryani dilini korumak için adım atıyor

2003 savaşının ardından on binlerce Iraklı Hristiyan, ülkeyi topluca terk etmişti. Hükümet şimdi bazı devlet okullarında Hristiyanlık dininin ve Süryani dilinin öğretilmesi için adımlar atıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor .

İşlenmiş konular

iraqi kurdistan region, iraq, christians, christian communities

Şub 19, 2014

Geçtiğimiz 11 yıl içerisinde, Irak’ta Hristiyan nüfus, yüzde 75’in üzerinde bir oranda azaldı. Hristiyanları hedef alan şiddet ve saldırıların 2003’ten sonra artmasıyla birlikte Hristiyan nüfus da giderek eridi.

2003’ten önce Irak’ta 1,5 milyon civarında Hristiyan vardı. Son kilise rakamlarına göre, geriye sadece 300 bin kişi kaldı. Bu esaslı azalıştan olacak, eğitimden sorumlu yetkililer, Irak’taki Hristiyan kültürüyle dini mirasını korumak için çare aramaya başladı. Hristiyanlık, Irak toplumunun başlıca unsurlarından biridir ve koşullar ne olursa olsun, Hristiyanlığın yok olmasına izin vermek akıl almaz bir aymazlık olur.

Al-Monitor’a konuşan Süryani Çalışmaları Genel Müdürü Emad Salim Jeju, Eğitim Bakanlığı’nın Bağdat, Ninova ve Kerkük vilayetlerinde 152 devlet okulunda, müfredata Süryanice ve Hristiyan din eğitimini ekleme kararını anlattı.

Amaç Irak’taki tüm Hristiyan toplulukların ana dili olan Süryaniceyi korumak olduğu için, okullar Hristiyan nüfusun yoğun olduğu bu bölgelerden seçildi. Jeju’nun verdiği bilgiye göre, seçilen okullarda toplam 20 bin 500 öğrenci kayıtlı. Süryanice öğretiminin yanı sıra, bu okullarda Hristiyan din eğitimi de veriliyor.

Jeju, Irak Katolik Piskoposlar Konseyi bünyesinde bir komitenin, Hristiyan din eğitimi konusunda gelecek yıl çıkarılacak yeni bir müfredatın üzerinde çalıştığını söyledi. Okullarda şu an Irak Kürdistan Bölgesi’nde okutulan müfredat kullanılıyor.

Anlaşılan o ki bu girişimin amacı, Irak’taki Hristiyan topluluklarını memnun etmek ve din öğretiminin tek bir dinle sınırlı olmadığını göstermek. Irak’ta, resmi olarak tanınan ve ülkede tarihi kökenlere sahip 14 Hristiyan topluluk bulunuyor.

Süryanice ve Hristiyanlık dersleri veren okullar iki kategoriye ayrılıyor. Birinci kategoride müfredatın tamamı Süryanice okutuluyor. Diğerinde ise Süryanice dil dersleri ve Süryanice din eğitimi verilirken, Eğitim Bakanlığı onaylı diğer tüm dersler Arapça okutuluyor.

Irak Parlamentosu, 16 Ağustos 2011’de, Süryani Kültür Sanat Genel Müdürlüğü’nün kurulduğunu ilan etmişti. Müdürlüğün kuruluşuyla birlikte, Süryaniceyi canlandırmak amacıyla çeşitli faaliyetler başlatılmıştı.

Karar, gecikmiş bir karar olmakla birlikte Kürdistan Bölgesel Yönetimi 1990’larda zaten böyle bir adım atmıştı. Birçok Hristiyan bunu gerçek bir kazanım ve ülkede uygarlıklarını geliştirme imkânı olarak görüyor.

Dohuk vilayetindeki Erdan Süryani İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Enlil İshak Yako da bu adımları övgüyle karşılayanlar arasında. Yako, karardan sonra Süryani Demokratik Hareketi’nin (Zowaa) resmi sitesinde şöyle yazdı: “Bu karar, ulusal bir kazanım anlamına geliyor. Çünkü dil, toprağın, halkın, dinin, kültürün, gelenek ve göreneklerin yanı sıra her ulusun temelidir. Bu önemli bir adımdır. Çünkü bugün insanlarımız mevcut koşulların yansımalarıyla yüz yüze kalıyor ve medeniyetinin asli ve tarihsel unsuru oldukları bu ülkede, atalarının topraklarında varlıklarını ve ulusal kimliklerini kabul ettirmeye çalışıyor.’’

Ancak uygulamada birtakım sıkıntılar söz konusu.

Irak’taki Hristiyan Ortodoks topluluğuna bağlı Alf-Farah İlkokulu’nun müdür yardımcısı Athena Baba Yunathan’a göre, özellikle Musul’da birçok Hristiyan aile Süryaniceyi akıcı bir şekilde konuşamıyor.

Al-Monitor’a konuşan Yunathan, Süryanice konuşmayan birçok Süryani ve Keldani ailesinin çocuklarının okulda Süryanice okuması konusunda isteksiz davrandığını anlattı. Ancak Yunathan’a göre, öğrenciler Süryanice eğitim görmekte bir sıkıntı yaşamıyor. 

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020
al-monitor
Gorani lehçesini yaşatmak isteyen öğretmen Kuran’ı Kürtçeye çevirdi
Dana Taib Menmy | Tehlike altındaki diller | Oca 31, 2020
al-monitor
Türkiye Irak’ta PKK bağlantılı Ezidi milisleri vurdu
Saad Salloum | Ezidiler | Oca 24, 2020
al-monitor
Mühendis’in ardından Haşdi Şabi’yi neler bekliyor?
Mustafa Saadoun | | Oca 21, 2020