Suriye’de İsyancılarla Kürtler Arasında Yeni Çatışmalar

Kürtlerin, Özgür Suriye Ordusu'nun Halep'te iki Şii kasabasına uyguladığı ablukaya riayet etmediği iddiaları üzerine, Kürt milislerle ÖSO'ya bağlı gruplar arasında yeni çatışmalar patlak verdi.

al-monitor .

İşlenmiş konular

violence, syrian opposition, syrian kurds, syrian crisis, syrian, pyd, kurds, free syrian army

Haz 9, 2013

Suriyeli isyancılar ile Kürt gruplar arasında Halep vilayetinde yeniden baş gösteren çatışmalar Kuzey Suriye'nin diğer şehirlerine hızla yayıldı. Liva El Tevhid ile Kürt Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasında Halep'in kuzey kırsalında 25 Mayıs'tan bu yana süren çatışmalar can kaybına da yol açtı. Çatışmalar, isyancıların YPG’yi kuşatma altındaki Şii kasabaları Nubul ve Zehra'ya yardım etmekle suçlaması üzerine patlak verdi.

Çatışmalar, Halep'ten kaçan binlerce Kürt ve Arap’ın sığındığı Kürt ağırlıklı Afrin ilçesindeki yaşam koşullarını iyice zorlaştırdı.

Al-Monitor'a değerlendirmelerde bulunan Suriye uzmanı araştırmacı Thomas McGee, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kuşatması öncesinde de Afrin’de zaten ciddi bir barınma sorununun olduğunu belirtti. McGee, özellikle Halep'in Şeyh Maksut bölgesine yönelen rejim saldırılarından kaçanlarla birlikte sığınmacı sayısının arttığını, Afrin’de okulların, kamu binalarının dolup taştığını ve insanların artık barınacak yer bulamadığını kaydetti.

Sivil toplum kuruluşlarına göre, ÖSO tarafından kuşatılan Afrin’de yaşayan sığınmacıların durumu çatışmalarla birlikte daha da zorlaşabilir. ÖSO'nun şehre uyguladığı abluka nedeniyle ekmek ve ilaç fiyatları yükselmiş durumda.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre Akbiya, Der Mişmiş, Kurzelya, Ziyaret ve Basila köylerinde de çatışmalar yaşandı. Ayn El Arab, Serakaniye ve Tel Tamir'de çıkan çatışmalar ise kısa sürede yatıştı.

YPG'ye karşı çatışanların içinde İslamcı Liva El Tevhid grubuna mensup Arapların yanı sıra Bawer Mustafa önderliğindeki Selahaddin Tugayı ve Yuzuf El Azimi Tugayı gibi ÖSO yanlısı Kürt grupları da yer aldı. Ortak bir açıklama yayımlayan 21 grup, Afrin bölgesine hücum edeceklerini ve bölgeyi Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve Esad yanlısı milislerden temizleyeceklerini bildirdi.

Ancak ÖSO yanlısı grupların tümü buna destek vermedi zira Halep’te hem YPG hem ÖSO, Esad güçlerine karşı savaşıyor. Hatta YPG'nin Kürt rakipleri ÖSO'nun saldırısını kınadı. Demokratik Siyasi Birik adındaki oluşum yaptığı açıklamada “iyi niyet göstergesi olarak iki tarafın da esir tutulan sivilleri bırakması" için çağrıda bulundu.

ÖSO ile Kürt Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında şubat ayında Serakaniye'de imzalanan anlaşmanın ardından ÖSO Askeri Konsey Komutanı Mustafa El Şeyh, PYD ile ilişkilerini iyileştirmeye başlamıştı.

Al-Monitor'a konuşan PYD Sözcüsü Alan Semo’ya göre ÖSO,  Nubul ve Zehra çevresindeki Kürt köylerine girmek istedi, YPG’nin buna izin vermemesi üzerine de çatışmalar patlak verdi. Semo şöyle devam etti:  "YPG onlara, eğer Nubul ve Zehra'ya girmek istiyorlarsa başka güzergâh kullanmalarını, zira Kürt bölgelerine girmeleri halinde rejim güçlerinin buraları bombalayacağını söyledi."

Semo, ÖSO’nun savaşı Kürt bölgelerine yaymaya çalıştığını, YPG kontrolündeki köylere girmek için ÖSO yanlısı Kürt gruplarını kullandığını belirtti. Kürt medyasına göre ÖSO Azaz'daki saldırıları önceden planlamıştı.

YPG merkez komutası tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama "Özgür Suriye Ordusu'yla bağlantılı paralı askerlerin ÖSO komutasının onayıyla Şerava köyüne saldırdığını, saldırının ev ve özel mülkleri yağmalamayı amaçladığını" ileri sürdü. 

Liva El Tevhid ise YPG'yi PKK ile bir olup grubun 21. Bölük Komutanı Mahmut Hafız İsa ve dokuz adamını öldürmekle suçladı ve PKK’yı hükümet yanlısı “Şabiha Çetesi” olarak tanımladı. Nubul ve Zehra yakınındaki Akiba ve Ziyare kasabalarında YPG’ye düzenlenen saldırının bunun üzerine gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Yusuf El Azimi Tugayı komutanı Besim Mustafa Hacı, konuya ilişkin Welati Haber Ağı’na yaptığı açıklamada şöyle dedi: "YPG, aramızda yapılan anlaşmaları ihlal etmeye devam ediyor.  Nubul ve Zehra'ya gizlice silah ve malzeme sokmaya kalkışıp yeni bir dolap çevirdiler ki o şeyleri de zaten koyun ve mühimmat kaçakçılığı yoluyla ele geçirmişlerdi.”

Çatışmaların bir ÖSO komutanının öldürülmesine misilleme olarak başladığını ileri süren Hacı, şöyle konuştu: "YPG, ÖSO’ya haince ateş açarak mücahit bir devrimciyi öldürdü, ayrıca ‘Kuseyr Yankısı’ operasyonunun sivil lideri Şamil'e suikast düzenledi."

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre YPG, 7 Haziran Cuma günü Şivera ilçesindeki Basilya köyünde ve Anadan yakınındaki Başmera köyünde kontrolü ele geçirdi. Örgüt, Beyne ve El Zeyara köylerinde çatışmaların sürdüğünü ve iki tarafın da kayıp verdiğini bildirdi. YPG ise Kürt ilçeleri "temizleninceye" kadar "silahlı çetelere karşı operasyonların” süreceğini açıkladı.

Bir Liva El Tevhid sözcüsü Al-Monitor'a 29 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ÖSO komutanı Mustafa Şeyh'in sorunu çözmek istediğini belirterek şöyle devam etti: “Taraflar arasında bir yanlış anlama söz konusu. Bu çatışmadan fayda sağlayanlar var. Çatışmaların kalıcı olarak sona ereceğini umuyoruz.”

ÖSO komutanı ateşkes ilan edip esir alınan bazı sivil Kürtleri serbest bıraksa da çatışmalar devam etti. Komutan daha sonra YPG'yi Suriye lideri Beşar Esad'la iş birliği yapmakla suçladı.

PYD Sözcüsü Alan Semo ise ÖSO'yla uzlaşmanın zor olduğunu, zira saldırı anlaşmasına 21 farklı grubun imza attığını söyledi. Semo sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtlerin talebi şu: Kürt bölgelerini terk edip bir daha saldırmayacağınıza dair taahhüt vermediğiniz sürece aramızda ateşkes olamaz.”

Halep merkezli bir gençlik örgütlenmesi olan Kürt Eşgüdümü Kardeşleri’nden Joseph Mardellie, Al-Monitor'a yaptığı açıklamada ÖSO’nun Mahmut Hafız İsa'yı öldürenlerin teslim edilmesini talep etmesi nedeniyle görüşmelerin henüz bir sonuca ulaşmadığını söyledi. Mardellie şöyle devam etti: "YPG bu talebe henüz yanıt vermedi, ama sorunun birkaç gün içinde çözüleceğini düşünüyorum. Ortak düşmanımız Suriye rejimi orada dururken, YPG'yle savaşmak akıllıca değil."

Mardellie’nin mensup olduğu grup, ÖSO ile YPG arasında devam eden çatışmaları protesto etmek için Halep'in Eşrefiye şehrinde geçen hafta bir gösteri düzenledi ve iki tarafa da husumete son vererek "Suriye'de birlik” sağlama çağrısı yaptı.

Al-Monitor'a değerlendirmelerde bulunan Afrinli bir Kürt aktivist, ÖSO’nun YPG ile çatışmak istemesine anlam veremediğini belirtti. Aktivist,  ÖSO’nun zaten Esad güçleri ve Hizbullah’ın baskısı altında olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: "Kuseyr'de arkadaşları katledilirken onlar hiçbir şey yapmadan duruyor." ÖSO, Kuseyr’de haftalarca devam eden şiddetli çatışmalar neticesinde bölgeden çekilmişti. Şehir, 5 Haziran’da Esad güçleri ve Hizbullah’ın eline geçti.

Özel istihbarat kuruluşu Stratfor'un raporuna göre, çatışmalar isyancılar için kötü bir zamana denk geldi. Zira "tam da bu günlerde, kuzeyde savaşan arkadaşlarının yükünü hafifletmek için Halep ve Hama'da rejim güçlerine karşı saldırılarını artırmaları gerekiyor."

İsyancı birliklerine komuta edenlerin iç çatışmalara son vermeye çalışacağını öngören Stratfor şöyle devam etti: "Ne var ki tüm çatışmaları ortadan kaldırmak giderek zorlaşıyor ve bu durum, isyancıların Suriye rejimine karşı kazanmak istediği zaferin önünde ilave bir engel olarak ortaya çıkıyor."

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Suriye'nin Nabzı

al-monitor
Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından sefalet ve propaganda savaşı devam ediyor
Amberin Zaman | türk-kürt çatışması | May 29, 2020
al-monitor
HTŞ, İdlib ateşkesinden istifade ederek saflarını sıklaştırıyor
Khaled al-Khateb | | May 1, 2020
al-monitor
Suriyeli Kürtler ABD himayesinde uzlaşı görüşmelerine başladı
Ivan Hassib | Kürtler ve Kürdistan | May 1, 2020
al-monitor
Türkiye Suriye’deki muhalif bölgelerine yeni bir sınır kapısı açıyor
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Nis 16, 2020