ישראל פולס

צעיר נוסף נכנס לעזה – והחליש את כוח המיקוח של חמאס

p
המחבר
בקצרה
בניגוד לעבר, צה"ל מיהר הפעם לפרסם את שמו של הצעיר הבדווי שנכנס לעזה, כדי שתפיסתו תפורסם בכלי תקשורת ערביים. בישראל סבורים כעת כי חמאס יתקשה להציג את שלושת האזרחים המוחזקים בידיו כחיילים, אך הסיכוי לשחררם בקרוב הוא עדיין קלוש.

כשנתיים אחרי ששני אזרחים ישראלים – אברה מנגיסטו בן העדה האתיופית, והישאם א-סייד בדווי תושב חורה –  חצו את הגבול לעזה [2014], השבוע חצה את הגדר ונכנס לעזה צעיר בדווי נוסף: ג'ומעה אברהים אבו ענימה [12 ביולי]. בכך מגיע לשלושה מספר הישראלים המוחזקים בידי עז א-דין אל-קסאם, בנוסף לגופות שני החיילים אורון שאול והדר גולדין שנפלו במבצע "צוק איתן" [קיץ 2014].

הזרוע הצבאית של חמאס נוהגת להציג גם את האזרחים הישראלים שהיא מחזיקה בידה כחיילים לכל דבר, על אף שבני משפחותיהם טוענים כי בניהם חצו את הגבול לעזה כי הם לוקים בנפשם. בעצרות המוניות שגדודי עז א-דין אל-קסאם ערכו בעזה במלאת שנה למבצע צוק איתן, הם הציגו את תצלומיהם של מנגיסטו וא-סייד בשורה אחת עם תצלומיהם של שאול וגולדין. חמאס מסתיר מדעת הקהל המקומית את העובדה שמנגיסטו וא-סייד לוקים בנפשם, ומעולם לא ציין כי הם חצו את הגבול מרצונם.

בני משפחות החיילים מנהלים קמפיין תקשורתי נפרד מזה של משפחת מנגיסטו, אך מתאחדים במאמצים ללחוץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול להשבת בניהם הביתה. שלושת המשפחות גם ניסו ללא הועיל לאלץ את נתניהו לכרוך את הסכם הפיוס עם טורקיה בהחזרת הגופות והאזרחים. בהסכם הפיוס שנחתם בין ישראל לטורקיה ניתנה רק הצהרה לא מחייבת של הנשיא ארדואן, שארצו תפעיל את שירותי המודיעין שלה ואת השפעתה כדי לזרז את שחרור הגופות והאזרחים המוחזקים בידי חמאס. בתגובה לביקורת של בני המשפחות, השיב נתניהו כי טורקיה לא שולטת בחמאס ולא מחזיקה בגופות.

נתניהו נפגש בשבוע שעבר [7 ביולי] עם ראש ממשלת אתיופיה היילמריאם דסלן, ובסיום הפגישה אמר לכתבים כי ביקש מאתיופיה לסייע בהשבת מנגיסטו הביתה. ברור שלדסלן אין השפעה גדולה משל ארדואן על חמאס, וספק אם יוכל לסייע בעניין.

בישראל נמנעים מלומר את הדברים באופן פומבי, אך כל המסרים שהועברו לחמאס על ידי שליחים ומתווכים זרים הם שממשלת ישראל מפרידה באופן מוחלט  בין המשא ומתן להשבת גופות שאול וגולדין, לבין המשא ומתן לשחרור שני האזרחים מנגיסטו וא-סייד.

לאל-מוניטור נודע מפי גורם המקורב למשפחת מנגיסטו, כי שליח שוויצרי המקיים מגעים חשאיים עם חמאס אמר למשפחה כי שמע ממנהיגי התנועה ברצועה שחמאס מתעקש ליצור מתווה דומה למתווה "גופות תמורת אסירים" מינואר 2004 – אז הסכימה ישראל לשחרר 400 אסירים פלסטינים (ו-36 אסירים נוספים) מבתי הכלא בתמורה לגופות חטופי הר דב (בני אברהם, עומר סואעד ועדי אביטן). בעסקה זו נכלל גם האזרח שסחר בסמים אלחנן טננבאום.

כפי שכתבתי באל-מוניטור בשבוע שעבר [5 ביולי], המגעים לעסקה עם חמאס לא הבשילו עד כה לכדי משא ומתן ממשי בגלל האופן שבו מבקש יחיא סינוואר, שמונה על ידי הזרוע הצבאית לנהל את "תיק האסירים", למנף את מעמדו בארגון. סינוואר מציב תנאים בלתי מתקבלים על הדעת (לדעת ישראל) להשבת הגופות ושחרור האזרחים.

בישראל מעריכים גורמים המעורים במגעים, כי הסכם אינו נראה באופק בעיקר מכיוון שסינוואר וראשי הזרוע הצבאית של חמאס מציגים את מנגיסטו וא-סייד כחיילים שנתפסו במהלך עימות מזוין, והם דורשים תמורתם שחרור מספר גדול של אסירים, בדומה לעסקת גלעד שליט [2011].

ישראל העבירה לחמאס מסרים בכל הערוצים האפשריים, כולל באמצעות הד"ר גאזי חמד שניהל בזמנו את המשא ומתן לשחרור שליט, כי אין דינם של אזרחים הלוקים בנפשם כדין חיילים שנשבו, אך תגובת חמאס הייתה בוז מוחלט.

"טעות לחשוב כי חמאס יוכל להעלות את המחיר שהוא דורש לאחר שנוסף לו אזרח שלישי בשבי", אומר גורם ביטחוני לאל-מוניטור. לדבריו, כניסתו של  אבו ענימה לעזה מחלישה את "קלף המיקוח" אותו מחזיק לתחושתו חמאס. "עכשיו הם לא יוכלו להתכחש שהם מחזיקים באזרחים שעברו מרצונם את הגבול לעזה", הוא אומר.

שלא כמו במקרה של מנגיסטו וא-סייד, צה"ל התיר מיד לפרסום את שמו של אבו ענימה, כדי שתפיסתו על ידי חמאס תפורסם באמצעי התקשורת הערביים. לפני שנתיים, טוען הגורם הביטחוני, טעתה ישראל בכך שהטילה איפול על חציית הגבול של שני האזרחים. האיפול התקשורתי נתן לחמאס הזדמנות למניפולציה – הצגת  האזרחים כחיילים שנפלו בשבי. העובדה שהם חצו את הגבול לעזה בסמוך לסיום מבצע צוק איתן, סייעה גם היא לחמאס להציג מצג שווא כאילו הם נתפסו במהלך קרב.

בעקבות הפרסום השבוע בכלי התקשורת הערביים, איש בעזה אינו מאמין כי הצעיר הבדווי שחצה את הגדר הוא חייל. בנוסף לכך, סוכנויות הידיעות הערביות ורשתות השידור אל-ערבייה ואל-ג'זירה דיווחו על האירוע בהרחבה, והביאו גם את גרסת משפחת אבו ענימה, לפיה ג'ומעה איברהים לוקה בנפשו - כמו שני האזרחים שכבר מצויים בידי חמאס.

כאמור, בישראל סבורים כעת כי חמאס יתקשה להציג את שלושת האזרחים המוחזקים בידיו כחיילים, וכי הצהרותיו שהוא מתכוון לשחרר תמורתם אלפי אסירים יידחו על ידי דעת הקהל בעזה.

למרות הכל, במערכת הביטחון בישראל האופטימיות אינה רבה. הסברה היא שחמאס במצבו הנוכחי לא יסכים לשחרר את שלושת האזרחים ללא תמורה. לעז א-דין אל-קסאם קשה יהיה להודות שאין בידיו קלף מיקוח חזק. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: recep tayyip erdogan, prisoner exchange, operation protective edge, idf, hamas, gaza strip, benjamin netanyahu

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept