ישראל פולס

המדינה תשלם: על הקשר בין הדסה לאלון חסן

p
המחבר
בקצרה
כל עוד ממשלת נתניהו נמנעת מלהתמודד עם קבוצות הכוח האינטרסנטיות ששולטות במשק הישראלי ומהלכות אימים על הפוליטיקאים, המחדל הכלכלי הבא הוא רק עניין של זמן.

בעוד קריסתו של בית החולים הדסה בירושלים ממשיכה להדהד בכותרות הראשיות של מהדורות החדשות והעיתונים, ביומיים האחרונים דווח על התפקדות המונית לליכוד של עובדי הנמלים באשדוד ובחיפה. על פי הדיווחים, המטרה היא הפעלת לחץ פוליטי על חבר המפלגה, שר התחבורה ישראל כץ, שיגרום לו לעצור את התוכנית להקמת נמלים פרטיים בישראל.

לכאורה, אין קשר בין המשבר הפיננסי בבית החולים, שמקורו בניהול כושל, לבין מאבקם הכוחני של עובדי הנמלים. אולם האמת היא שמדובר בשני תסמינים לאותה המחלה המאפיינת את המשק הישראלי: גופים ציבוריים או חצי ציבוריים כמו בית החולים הדסה, הנמלים, חברת החשמל, קופות החולים ורשות השידור, מנוהלים על ידי קבוצות כוח אינטרסנטיות בחוסר יעילות וללא פיקוח אמיתי. מערכות ענק שנשענות על כספי ציבור מהלכות אימים על המערכת הפוליטית.

בית החולים הדסה קרס בגלל ניהול כושל שממדיו הולכים ונחשפים מדי יום. למדינה לא הייתה יכולת ולא רצון לפקח על גוף פרטי, אולם כעת, כשקופת המזומנים שלו אזלה והוא מצוי בהקפאת הליכים, היא זו שנקראת לחלצו מהבוץ. אלה לא רק הבונוסים השמנים של המנכ"ל, הפרופ' שלמה מור יוסף, ומשכורות העתק של כמה מהרופאים. זו הייתה תרבות ארגונית שלמה, בזבזנית, לא יעילה, חסרת שקיפות ולא מפוקחת.

בנמלים אלה ועדי העובדים החזקים שנשלטים על ידי דמויות כוחניות, כמו יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן. הם חוסמים בגופם רפורמה שנועדה לייעל את המשק, ומהלכים אימים על הפוליטיקאים. בפעם הקודמת החליט חסן לנסות לחסל את הקריירה הפוליטית של יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, שלי יחימוביץ', שהעזה לצאת נגדו ולטעון שהוא גורם נזק לעבודה המאורגנת. חסן ומקורביו התגאו אז בכך שהחלו לפקוד מאות מעובדי הנמל ובני משפחותיהם כדי למנוע את בחירתה של יחימוביץ' בפריימריז לראשות המפלגה. כשהובסה בנובמבר האחרון, הם התגאו שסייעו לזה לקרות.

כעת עברו עובדי הנמל לליכוד כדי לאיים על כץ. בינתיים אפשר להתעודד מכך ששר התחבורה אינו מראה סימני התקפלות חרף האיומים והמחירים הפוליטיים שהוא עשוי לשלם. בעקבות הפרסומים על המפקד בנמלים כתב כץ בדף הפייסבוק שלו: "הרפורמה תימשך והנמלים החדשים ייבנו במלוא התנופה. אם זה הציבור או חסן, אני מעדיף את הציבור". הקלות שבה עוברים עובדי הנמל ממפלגה למפלגה כדי לכפות את רצונם על פוליטיקאים מטרידה, ועוד יותר מטרידה היא העובדה שלטקטיקה הזאת יש ככל הנראה השפעה על האופן שבו מתנהל המשק הישראלי.

אם המחדל בהדסה כבר התפוצץ למדינה בפנים, הרי שהנמלים, חברת החשמל ומשבר הפנסיות התקציביות שמעבר לפינה הם פצצות זמן מתקתקות. הם חלק מאותה בעיה מבנית שלא טופלה על ידי אף אחת מהממשלות האחרונות: מבנה משקי של חונטות שדואגות לעצמן ולא רואות מעבר לאינטרס הצר שלהן.

בעוד שלרוב הממשלות כלל לא הייתה יומרה לנסות ולהבריא את המבנה המעוות הזה – לממשלה הנוכחית הייתה ועדיין יש יומרה כזאת. ברוח המחאה החברתית שהשפיעה על הבחירות האחרונות ותוצאותיהן, ובהשראת רפורמת הסלולר של שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, שהפכה אותו לגיבור ההמונים, כמעט כל השרים יצאו בהכרזות על רפורמה בתחום אחריותם לטובת הציבור: החל מהרפורמה ברשות השידור של שר התקשורת גלעד ארדן, דרך ההבטחות הרבות של שר האוצר יאיר לפיד ושר הכלכלה בנט על רפורמה בשוק הדיור, וכלה ברפורמת הנמלים של כץ.

אולם מלבד הפרטת הנמלים שכץ מוביל באומץ, אי אפשר לציין אף רפורמה מבנית משמעותית נוספת שקודמה. גם ראש הממשלה, שקרא לשרים בכהונתו הקודמת "תהיו כחלונים", לא מגלה מעורבות ולא מוביל בעצמו רפורמות.

הוועדה שהקימה שרת הבריאות יעל גרמן לחיזוק הרפואה הציבורית עובדת במרץ, אבל כלל לא ברור אם אחרי שתגיש את מסקנותיה יהיה להן המשך אופרטיבי. גרמן, שהייתה ראש עיר מוצלחת בהרצליה, נחשבת גם לשרה רצינית ומעמיקה, אולם ספק אם יהיה לה הזמן גם לגבש רפורמה וגם להוציא אותה אל הפועל.

בסופו של דבר, למרות ההבטחות הגדולות לרפורמות מבניות, גם הממשלה הנוכחית, ממשלת המחאה החברתית, מפגינה את אותו רפיון שהפגינו קודמותיה. גם היא מראה את אותו חוסר תעוזה לעסוק בבעיות היסוד. כל עוד זה יימשך כך, ה"הדסה" הבאה היא רק שאלה של זמן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shelly yachimovich, reforms, likud party, israel, housing market, hospital, economy

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept