האם גנץ יוותר על אחדות כחול לבן כדי להיות ראש ממשלה?

בכחול לבן יודעים שנתניהו לא יסכים לתת את ראשו מיוזמתו ולהיות שני ברוטציה. בין רצונו לדון לעומק במתווה הנשיא ריבלין לבין שמירה על אחדות כחול לבן, בני גנץ מעדיף בשלב זה את האחדות בסיעתו.

al-monitor .

אוק 29, 2019

ח"כ בני גנץ הוא דמות חדשה בפוליטיקה הישראלית. הקריירה שלו כפוליטיקאי היא בת פחות משנה ובתקופה קצרה זו הוא כבר צלח שתי מערכות בחירות ומיצב את עצמו כיושב ראש כחול לבן ומועמדה הטבעי לראשות הממשלה.

זה לא דבר של מה בכך. בדרך אל היעד הזה, לא רק שיצא בשלום מקמפיין הכפשות אישי מכוער של הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו, אלא גם נטרל את הספקנות מאחורי גבו מצד חבריו להנהגת כחול לבן. השיא היה בעיצומו של קמפיין בחירות אפריל, כשמספר 4 ברשימה, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, אמר בראיון לערוץ 12 כי הוא יהיה עם יד אחת על ההגה, כלומר ישגיח על גנץ. הרמז היה ברור. גנץ שמע ולא אהב בלשון המעטה. אשכנזי, כמו מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד, נושא את עיניו אל לשכת ראש הממשלה. נוכח ההישג באפריל – כחול לבן השיגה 35 מנדטים, הקולות הספקניים הלכו ודעכו. הם דעכו עוד יותר לאחר בחירות ספטמבר, כשכחול לבן הפכה לסיעה הגדולה ביותר בכנסת.

כיום גנץ הוא המותג החזק של כחול לבן. לא אשכנזי ולא לפיד, ואין על כך עוררין. דמותו, סגנונו המאופק והניסיון שהוא מתחיל לצבור בזירה הפוליטית הפכו אותו לשחקן חזק. הוא זה שאוחז כרגע במנדט להרכבת הממשלה, והוא זה שהולך לפגישות המו"מ עם נתניהו. לבדו, אחד על אחד, ללא מספר 2 שלו יאיר לפיד וללא "יד אחת על ההגה" של אשכנזי. זאת בניגוד למשל ליו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ, שהתייצב לפגישת המו"מ עם גנץ כאשר מספר 2 שלו ח"כ אורלי לוי-אבקסיס לצדו.

לבכירי כחול לבן אין דרך לדעת מה באמת נאמר בפגישות גנץ-נתניהו, מה הייתה הדינמיקה ומה היו הניואנסים. הוא מעדכן אותם, אבל יש רזולוציות שמן הסתם נשארות בחדר. לכן, כאשר שוחח גנץ עם העיתונאים לאחר פגישתו ביום ראשון [27 בספטמבר] בערב עם נתניהו בקריה, נדרכו גם בכירי כחול לבן. נראה היה שגנץ מפזר רוח חדשה. "אעשה כל שביכולתי להקים ממשלת אחדות ולא לגרור את המדינה לבחירות מיותרות", הוא אמר, הגדיר את הפגישה "עניינית" וסיכם בביטחון שתהיינה פגישות המשך.

פרשנים פוליטיים הצביעו על סימנים להתקדמות אפשרית, וציינו שבניגוד לפגישות קודמות האווירה אחריה הייתה רגועה ושאף צד אינו מכפיש את האחר. בהמשך התברר שבתוך החדר שאל גנץ שאלות קונקרטיות בנוגע למתווה הרוטציה בינו לבין נתניהו. למשל, באיזה שלב של ההליך המשפטי ייצא נתניהו לנבצרות והוא ימונה לראש ממשלה במקומו.

אלא שפחות מיממה לאחר מכן, בישיבת סיעת כחול לבן בכנסת, השתנתה המוזיקה ונראה היה שגנץ לוקח צעד גדול לאחור. "אחד הקשיים המרכזיים במו"מ הנוכחי הוא ההתעקשות של הליכוד לבוא עם בלוק החסינות – מפלגה שנמצאת בשלטון למעלה מעשור אינה מוכנה לנהל דיון ענייני על קווי היסוד שרוב הציבור רוצה בהם", אמר גנץ. בין השורות ניתן היה להבין שגם תרחיש של ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת נמצא על השולחן.

הרטוריקה של גנץ, כמו גם של שלושת חבריו להנהגת כחול לבן, הייתה תקיפה כלפי נתניהו. "אפשר להקים ממשלה תוך 48 שעות. כל מה שבנימין נתניהו צריך לעשות הוא להיות שני ברוטציה. מדינת ישראל לא צריכה עוד בחירות", אמר לפיד, ובכך חשף שכחול לבן לא מונחית רק לאורם של קווי יסוד משותפים מאחדים, וכי גם אצלה עניין הרוטציה הוא הדבר המשמעותי. הנה לפיד אמר זאת בקולו.

לפיד יודע שלדבר הזה נתניהו לא יסכים, מכיוון שזה אומר כי הוא נותן מיוזמתו את ראשו וקובע את סופו הפוליטי. ייתכן שהוא מעריך שבליכוד תכף "יעיפו" את נתניהו. אבל זו בעיקר משאלת לב, שאינה מתכתבת עם המציאות הנוכחית בליכוד. אמירת לפיד חשובה כי היא חושפת טפח מהדיונים הפנימיים בצמרת כחול לבן. לפיד הוא הכי מיליטנטי ביחסו לנתניהו. הוא אינו מוכן אפילו להתחיל דיון במתווה החסינות. זוהי כמובן עמדה ערכית שכחול לבן יצאו איתה לבחירות, שהיא בבחינת "הבטחת בחירות", אלא שהיא מתנגשת עם המצב הפוליטי הסבוך.

מעבר לכך, לפיד אומר באופן מפורש כי אינו חושש מבחירות שלישיות, וכי אז הליכוד יוכה באופן קשה וירד ל-25 מנדטים. האם בעצם הוא חותר לשם? הרי אם כך יקרה ובבחירות שלישיות תהיה הכרעה ברורה לטובת כחול לבן, הוא יקבל את מקומו ברוטציה הפנימית בכחול לבן ויכהן מחצית התקופה כראש ממשלה!

בתוך החדר גנץ שומע את לפיד ואת אשכנזי ומשה יעלון, המחזקים את עמדתו, ושומע גם כמה מיועציו הבכירים שחושבים שהוא צריך להתקדם אל ממשלת אחדות על פי מתווה הנשיא ריבלין, כלומר נתניהו ראשון. הם טוענים שבכך גנץ מבטיח לעצמו את ראשות הממשלה, גם אם הדבר יקרה רק בעוד שנה, וגם מונע באופן הזה בחירות שלישיות.

מי שעוד מחזק את פסילתו הגורפת של נתניהו הוא יו"ר העבודה-גשר ח"כ פרץ, שבפגישה עם גנץ ביום שני [28 באוקטובר] חזר על התחייבותו מלפני הבחירות שלא לשבת בממשלה תחת נתניהו. עמדה זו מצמצמת את יכולת התמרון הפוליטית של גנץ ומרחיקה אותו ממתווה הנשיא.

ויש גם את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שמידת התיאום בינו לבין כחול לבן ובעיקר עם לפיד אינה ברורה עד הסוף. מה ליברמן רוצה? ועד כמה רחוק ילך עם דרישתו לממשלת אחדות של ליכוד-כחול לבן-ישראל ביתנו?

בינתיים גנץ מקשיב לכולם ואינו שובר שורה בסיעה. בין הרצון לדון לעומק במתווה הנשיא לבין אחדות כחול לבן, הוא מעדיף בשלב זה את האחדות בסיעתו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020