מדוע כחול לבן אינה תובעת מנתניהו לעמוד בעמדותיו המוצהרות?

עם קצת יצירתיות, כחול לבן הייתה יכולה להציג בפני הליכוד רשימת תביעות בנושאים עקרוניים, למשל בענייני דת ומדינה, ולבסס כל אחת מהן על הסכמה ציבורית רחבה כאשר כולן כאחת נשענות על עמדותיו המוצהרות של בנימין נתניהו.

al-monitor .

אוק 17, 2019

אין ספק שאביגדור ליברמן הוא המנצח הגדול של בחירות ספטמבר. בתוך מספר חודשים מפלגת הנישה שלו הצליחה כמעט להכפיל את כוחה (מ-173 אלף איש שנתנו לה את קולה באפריל ליותר מ-310 אלף קולות בספטמבר). לפי ניתוח שערך גלובס, רבים מהמצביעים החדשים הם מאוכזבים טריים של כחול לבן הצעירה. לדוגמא, בתל אביב זינקה ישראל ביתנו מ-1.4% באפריל ל-4.4% בספטמבר, בעוד שכחול לבן ירדה שם מכמעט 46% לפחות מ-43%. בגבעתיים, לשעבר מעוז מפלגת העבודה, צמחה מפלגתו של ליברמן ב-452%; ברעננה נרשמה עלייה של 318%, בהוד השרון עלייה של 285% ובהרצליה זינקה ישראל ביתנו ב-195%.

מה גרם לאזרחים השבעים מתל אביב ומאזור השרון לנדוד מכחול לבן, מהעבודה ואפילו ממרצ למפלגה שראשיה לשעבר מסובכים בפלילים, ומחליפיהם הם חיילים אלמונים של ליברמן? אפשר להניח שרוב המצביעים החדשים לא הפכו בתוך מספר חודשים את עורם מליברלים שומרי חוק ושוחרי שלום לחסידיו של המתנחל המצטיין בהסתה נגד המיעוט הערבי ובהשמצת מערכת המשפט. הם קראו בוודאי את הסיפורים על התעשרותה של מיכל ליברמן בת ה-20 ועל העדים שנעלמו ונאלמו.

חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו מסביר את סוד הצלחתה בהזדהות עם המסרים שלה בנושאי דת ומדינה, כמו תחבורה ציבורית בשבת, בעיות הגיור וחוק הגיוס. ליברמן צירף לכך עתה דרישה לבטל את חוק המרכולים, לדון בהסדרה ברצועת עזה, בקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה ובהעלאת מסים. בנוסף לכך הוא תובע מראש הממשלה "לפרק את גוש החרדים והמשיחיים שלו". אפרופו משיחיים, השבוע [13 באוקטובר] העלה ליברמן לעמוד הפייסבוק שלו תמונה משותפת עם רב שנוהג לבוא לביתו מדי ערב סוכות כדי לכבדו בארבעת המינים. הרב הוא שליח  חב"ד, החסידות הידועה במשיחיותה.

ליברמן ביסס את מעמדו כפוליטיקאי לוחם שנאבק על עמדותיו ואשר מוכן לוותר למענן על מנעמי השררה. הוא זוכה להערצתם של רבבות ישראלים שמכירים לו תודה על סירובו להעניק לנתניהו את 61 המנדטים שהיו משאירים אותו בשלטון. באותה שעה, הדרישה להפקיד את ראשות הממשלה בשנתיים הראשונות בידי בני גנץ נהפכה לדגל של כחול לבן. בין אם המשא ומתן הקואליציוני יוביל להקמת ממשלת אחדות, ובין אם אזרחי ישראל ייגררו בחורף לבחירות נוספות – בתודעת הציבורית יתחזק הרושם שליברמן הוא "איש עקרונות" ואילו גנץ וחבריו הם חבורת אופורטוניסטים חסרי עמוד שדרה.

עם קצת יצירתיות, כחול לבן יכולה בעצם להציג בפני הליכוד רשימת תביעות בנושאים עקרוניים, ולבסס כל אחת מהן על הסכמה ציבורית רחבה. יתרה מזאת, כולן כאחת יישענו על עמדותיו המוצהרות של מנהיג הליכוד, בנימין נתניהו.

עיקרון ראשון: ראש ממשלה המצוי תחת חקירות פליליות לא יהיה מוסמך לקבל החלטות בנושאים גורליים.

אסמכתא: "ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים במדינת ישראל...קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי, לא בלתי מבוסס, שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי, (משום ש) הוא נמצא במצוקה המיוחדת הזו, הכול כך עמוקה" (ראש האופוזיציה נתניהו על אהוד אולמרט, דצמבר 2008).

עיקרון שני: שמירה על עצמאות בית המשפט והפרדת רשויות, וביטול יוזמות חקיקה שנועדו להחליש את מעמד בית המשפט העליון.

אסמכתא: "דמוקרטיה איננה רק שלטון הרוב אלא הגנה על חירויות וזכויות הפרט...נמשיך להגן על עצמאות בית המשפט...זה לא פחות חשוב מהביטחון או מהכלכלה, זה יסוד מוסד בקיום הלאומי שלנו...נכון שיש מודלים כאלה, למשל בארה"ב (שימוע פומבי בפרלמנט למועמדים לבית המשפט העליון), אבל איננו צריכים לחקות כל דבר, וצריכים לשמור על עיקרון הפרדת רשויות ובית משפט עצמאי" (נתניהו בכנס משפטנים, נובמבר 2011).

עיקרון שלישי: זכויות שוות לאזרחי ישראל הערבים, כולל שיתופם בהנהגת המדינה.

אסמכתא: "במשך מאות בשנים חיו היהודים במדינות מוסלמיות, פרחו בהן, שגשגו והרגישו מוגנים. אין סיבה שכשהתהפכו היוצרות והיהודים הם הרוב, המיעוט המוסלמי לא יוכל לחיות פה ברווחה ומתוך שיתוף פעולה מלא, כולל שותפות בהנהגת המדינה" (נתן אשל, יועצו ואיש סודו של נתניהו, יוני 2019).

עיקרון רביעי: תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינת ישראל. הפסקה מוחלטת של הפקעת אדמות והקמת התנחלויות חדשות. לא יהיו שינויים טריטוריאליים ובכלל זה סיפוח שטחים. 

אסמכתא: "בלב חבלי המולדת היהודית חי היום ציבור גדול של פלסטינים. אנחנו לא רוצים למשול בהם, לא לנהל את חייהם ולא לכפות עליהם את הדגל שלנו או את התרבות שלנו. בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו...הנושא הטריטוריאלי יידון בהסדר הקבע. עד אז אין לנו כוונה לבנות יישובים חדשים או להפקיע קרקע להרחבת יישובים קיימים" (נתניהו, בר אילן, יוני 2009).

עיקרון חמישי: מעמד שווה לכל הזרמים ביהדות. הפסקת האפליה לגבי תפילת נשים, רפורמים וקונסרבטיבים בכותל.

אסמכתא: "ישראל חייבת להיות הבית של כל העם היהודי, כולל רפורמים... הרפורמים והקונסרבטיבים הם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי ויש לנהוג בהם בכבוד...הכותל המערבי ימשיך להיות מקור השראה לכל העם היהודי...כל היהודים ירגישו בכותל בבית" (נתניהו במספר התבטאויות בשנים האחרונות).

ישנן שתי אפשרויות. אם נתניהו יקבל את הדרישות הללו, הוא יאלץ באופן טבעי להיפרד מ"שותפיו הטבעיים" – המפלגות החרדיות וימינה, ואולי אף מכמה מניצי הליכוד. לעומת זאת, אם ידחה אותן, במקרה הטוב הוא יוצג כארכי-הפכפך. במקרה הרע כשקרן סדרתי. אין אפשרות שלישית. 

הצגתן של חמש הדרישות תמחיש כי גנץ הוא איש עקרונות. היא תוכיח כי מנהיג כחול לבן איננו מתכחש לציבור שתומך בנתניהו, אלא דווקא נושא את דגל אותם הערכים היקרים כל כך (לכאורה) לראש ממשלת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020