ישראל פולס

דיל המאה של נתניהו עם ימינה: חסינות תמורת סיפוח

p
המחבר
בקצרה
ככל שמועד הבחירות מתקרב התמונה מתבהרת. נתניהו מבטיח למתנחלים ריבונות, כלומר סיפוח מלא של השטחים. נציגיהם בימין – איילת שקד, נפתלי בנט ואחרים כבר מודים שיסכימו לתת לו חסינות מהעמדה לדין בתמורה לסיפוח.

לא מדובר כאן בעסקה כתובה בין רשימת ימינה לבנימין נתניהו, אפילו לא לחיצת יד בהסכמה. אבל ככל שמועד הבחירות מתקרב וחומרי חקירה מביכים מפרשיות נתניהו דולפים לתקשורת, נדמה כי התמונה מתבהרת והופכת גלויה. נתניהו מבטיח למתנחלים ריבונות, כלומר סיפוח מלא של השטחים, ונציגיהם בימין – איילת שקד, נפתלי בנט ואחרים אומרים בגלוי שיסכימו לתת לו חסינות מהעמדה לדין.

אין זה משנה כמה נתניהו ובני משפחתו יזלזלו בשקד ובנט, יעלבו בהם, יחפשו ויפיצו חומרים מביכים עליהם ועל בני משפחותיהם; הם, בנט ושקד, מציעים למצביעיהם את דיל המאה שלהם: חסינות לנתניהו תמורת ריבונות למתנחלים.

ביום ראשון השבוע [1 בספטמבר] בחר נתניהו לפתוח את שנת הלימודים החדשה בהתנחלות אלקנה שבשומרון. הוא דיבר מעט על מערכת החינוך והרבה על סיפוח, וציין כי הוא שואף להחיל את "הריבונות היהודית על כל היישובים, כחלק מארץ ישראל וממדינת ישראל", אמר ראש הממשלה והוסיף: "לא יהיו עוד עקירות".

בהצהרה הכוללת הזאת צעד נתניהו צעד נוסף בהבטחת הסיפוח למתנחלים. שלושה ימים לפני הבחירות האחרונות [6 באפריל] אמר נתניהו בראיון טלוויזיה, בתשובה לשאלה על סיפוח גוש עציון, כי הסיפוח יהיה בהדרגה: "כן, נעבור לשלב הבא להחלת ריבונות ישראלית בהדרגה בשטחי יהודה ושומרון". לגבי ההתנחלויות הקטנות, חלקן מאחזים לא חוקיים, הוא הבהיר: "אני גם לא מבדיל בין גושי ההתיישבות לנקודות ההתיישבות הבודדות, כל נקודת יישוב כזאת היא ישראלית מבחינתי. יש לנו אחריות אליהן ולא אעביר אותן לפלסטינים". על סיפוח מלא הוא לא דיבר באותה עת. עכשיו, ערב בחירות ספטמבר, נתניהו מתחייב להחיל את הריבונות על כל השטחים, קרי סיפוח של כל היישובים. מבחינתו יש לו גם גב אמריקאי. ממשל טראמפ נותן לו לעשות כמעט הכל. כלומר זו הבטחה שניתן לממש, לא רק דיבורים. מבחינת המתנחלים זו הבטחת זהב.

עכשיו מגיע החלק של הימין ב"עסקה" – לתת לראש הממשלה גיבוי לסיפוח שהוא מציע. כלומר חסינות.

אצל איילת שקד זה התחיל מיד כשמצאה את עצמה מחוץ לכנסת, באפריל, לאחר שמפלגת הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה. שקד, על פי פרסום בעיתון הארץ, חיפשה בכל דרך להשתלב בליכוד אך לא הצליחה להסיר את התנגדותה הנחרצת של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. מקורב אליה העביר מסרים לאנשי נתניהו, כי שקד תתמוך בחסינות לנתניהו ואף תשפיע לטובתו על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. זה לא עזר לשקד, מסתבר שהחרמתה ע"י משפחת נתניהו חזקה יותר מהחסינות.

לאחרונה ההבטחה לחסינות הגיעה בדרך אחרת. בראיון לערוץ 12 אמר בנט [31 באוגוסט]: "צריך לקרות משהו מאוד מאוד קיצוני כדי שאני אתנגד למתן חסינות לנתניהו". מהו הדבר קיצוני בנט לא הסביר, אבל מה שברור הוא ששלטון החוק והמוסר אצל בנט זזו הצידה כדי להבטיח ריבונות למצביעים המתנחלים, שהם בסיס הכוח העיקרי של רשימת ימינה.

שקד, שהוצבה בראשות ימינה לאחר שכל מאמציה להשתלב בליכוד נכשלו, גיבתה את שותפה בימין החדש ובימינה. "בנט צודק", היא אמרה. "אם ראש הממשלה יחליט ללכת לוועדת הכנסת ולבקש חסינות, אז נשקול הכל ונחליט לפי טובת מדינת ישראל". היא לא דיברה על סיפוח אלא עטפה זאת בנושאים אחרים: כלכלת ישראל, המצב הביטחוני, מערכת החינוך ומערכת הבריאות. "אי אפשר להתעסק רק בחסינות נתניהו, צריך לדבר על מהות", הוסיפה ואמרה שקד, אבל המהות שקופה וברורה. אם לא תהיה לנתניהו חסינות, לא תהיה ריבונות. והמבין מבין.

אגב, גם שקד הלכה צעד נוסף בכוונת סיפוח השטחים. בפברואר 2017 היא טענה כי סיפוח של כל יהודה ושומרון "יוביל לקץ המדינה היהודית...אבל בהחלט צריך לספח את שטחי C...המדינה בהחלט יכולה להכיל מתן אזרחות לעוד 90 אלף ערבים". לגבי שטחי A ו-B, שקד סברה בזמנו שהפתרון טמון בקונפדרציה אזורית. כעת היא מדברת על סיפוח רחב יותר.  

לפני כשבועיים [21 באוגוסט] ביקרה שקד עם חברים נוספים מימינה בהתנחלות אלקנה – כן, אותה התנחלות שבה הבטיח נתניהו סיפוח מלא השבוע, והציגה את תוכניתה להורדת מחירי הדיור. "גוש דן צפוף כמו בעזה", טענה שקד ואפילו לא מצמצה על ההשוואה המופרכת שעשתה. הפתרון היצירתי לדבריה: בנייה לחצי מיליון יהודים במערב השומרון. ואיך התוכנית הזאת תתממש? איך יעברו למערב השומרון חצי מיליון ישראלים שאינם יכולים להרשות לעצמם דירה במרכז? פשוט עד מאוד: חסינות למבטיח ההבטחות נתניהו.

נכון, נתניהו כנראה לא סובל את שקד. הקלטות שלו שהושמעו ביום שני [2 בספטמבר] בערוץ 13 חשפו כי אזכור שמה גורם לו לזעוק בזעם. גם רעייתו שרה לא מסמפטת אותה בלשון המעטה. אבל שקד ובנט פיתחו עור של פיל. אחרי הכישלון באפריל העיקר מבחינתם הוא להיבחר. איך הם יעשו את זה? בהבטחת חסינות לנתניהו, שמבטיח בתמורה סיפוח מלא של השטחים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept