ישראל פולס

ישראל מאותתת לנסראללה: מוכנה לצאת למלחמה בלבנון

p
המחבר
בקצרה
על פי איתותיה השבוע, ישראל מוכנה לצאת למלחמה שלישית בלבנון כדי לבלום את פרויקט הדיוק, המאיים להפוך את חיזבאללה לארגון שיכול לשתק את ישראל צבאית וכלכלית באמצעות מערך של עשרות אלפי טילים מדויקים.

גם אחרי שנדם שאון טילי הקורנט ששיגר חיזבאללה לעבר ישראל [1 בספטמבר], התפזר האבק שהעלו מאה פגזי הארטילריה שישראל ירתה בתגובה ומטוסי חיל האוויר שפטרלו בכוננות מתוחה מעל הים התיכון שבו לבסיסם, המלחמה הפסיכולוגית נמשכה: נסראללה הופיע באל-מנאר, הכריז על "שלב חדש" במאזן ההרתעה נגד ישראל ועל כך ש"אין עוד קווים אדומים". הוא גם הצהיר ש"אין לנו מפעלים לטילים מדויקים", בתגובה לפרסומים שלפיהם המטרה שהושמדה ב"ליל הרחפנים" בביירות שבוע קודם הייתה רכיב חיוני בפרויקט דיוק הטילים שלו.

זמן קצר אחרי ההצהרה הזו, הטריל אותו דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, ברשתות החברתיות. "בטוח? עקוב אחרינו", אותגר נסראללה בסרטון שהפיקה ישראל ושנועד לקהל הלבנוני. ובטרם הספיק לענות, העלה צה"ל פרטים חדשים, מפורטים, ממוסמכים ומצולמים על מפעל סודי לייצור ושיפור רקטות וטילים מדויקים שהוקם באזור הבקע בלבנון, סמוך לכפר נבי שית, במימון והכוונה איראניים.

שמו של הכפר הזה מעורר דריכות בלבו של כל בוגר מודיעין ישראלי. בסמוך לו הוחזק הנווט הישראלי השבוי רון ארד לאחר שנשבה בידי פעילי "אמל" בשנת 1986. להיכן נעלם משם, זו שאלה שישראל טרם הצליחה לענות עליה. את מפעל הדיוק הפועל באזור איתר המודיעין הישראלי בקלות יחסית. שמותיהם של המומחים האיראנים הפועלים בו פורסמו, וגם תנועותיהם בין טהרן, דמשק ולבנון בשנים האחרונות. ישראל התירה לאחרונה את הרסן בכל הקשור ל"הלבנת" חומר מודיעיני. דברים שנשארו חסויים וכמוסים בעבר הקרוב, הפכו לנחלת הכלל. השאיפה "להפליל" את איראן וחיזבאללה בכל מחיר, ולחשוף את פרויקט הדיוק וההתבססות האיראנית בסוריה ולבנון, גוברת על המאמץ לחסיון מקורות וטכניקות מודיעין שונות.

סבב הלחימה הקצר בין ישראל לחיזבאללה שניטש בין הצדדים ביום ראשון ארך כמה שעות ואיפשר לשני הצדדים להכריז על ניצחון ולחזור הביתה בשלום. אלא שזה יכול היה להסתיים בדרך אחרת לגמרי: מיומנות של חוליית שיגור הקורנט החיזבאללאית וסטיה של כמה מטרים במסלולם של הטילים ששיגרה לעבר אמבולנס צבאי ישראלי שנסע על גבול הצפון, היו יכולות להבעיר את הגיזרה כולה, עד לאפשרות של פריצת מלחמת לבנון שלישית שבה אף אחד לא באמת מעוניין.

חיזבאללה שיגר שני טילים לעבר האמבולנס, לאחר שרוב המטרות הנייחות של צה"ל לאורך הגבול היו שוממות. צוות האמבולנס, ארבעה חיילים ורופא, הפר את הפקודה שלא לנוע בצירים החשופים לפגיעה מלבנון עד סוף המתיחות. הקורנטים החטיאו את האמבולנס כחוט השערה. לו פגעו, הייתה ישראל מתעוררת ביום שני לחמש לוויות צבאיות ומלחמה אחת. מה שסייע להפסקה מהירה יחסית של האלימות היה תרגיל הטעיה ישראלי שבמסגרתו פונו "פצועים מדומים", חשובים ומדממים לכאורה, מאתר שיגור הקורנטים במסוק של חיל האוויר לבית החולים בחיפה. בחיזבאללה השתכנעו שהצליחו לפגוע בחיים ישראלים, ונרגעו. אחר כך התברר שהוטעו, אבל זה היה כבר מאוחר מדי.

גורם ביטחוני בכיר סיפר לאל-מוניטור כי באותה עת חגו מעל הים התיכון, מול לבנון, להקים של מטוסי חיל האוויר כשהם עמוסי פצצות וטילים מונחים. הם אמורים היו לשגר מיד מהלומות מדויקות לעבר "פרויקט הדיוק" של נסראללה והגנרל קאסם סולימאני, המפוזר ברחבי לבנון. ההערכה היא כי בין היתר היה מושמד אותו מפעל שחשפה ישראל 48 שעות לאחר מכן. ישראל לא הייתה יכולה להבליג על הרג חמישה חיילים. הרי זה התרחיש המדויק שהביא לפרוץ מלחמת לבנון השנייה [2006].

רוב הסיכויים שצה"ל היה מנצל את ההזדמנות על מנת להנחית מכה משתקת על הפרויקט, שזוכה בחודשים האחרונים למלוא תשומת הלב המודיעינית הישראלית. ראש הממשלה נתניהו הורה לצה"ל לאחרונה להעלות את "פרויקט הדיוק" למקום השני בחשיבות האיומים, מיד אחרי הגרעין האיראני. "רוב המאמץ שלנו כעת הוא בלימת הפרויקט הזה עד כדי חיסולו", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי, "ההתבססות האיראנית בסוריה ירדה כרגע למקום השלישי, הם ספגו מכות לא קלות וזה כרגע איום משני בחשיבותו. נסראללה צריך לדעת שישראל תעשה הכל כדי למנוע ממנו את דיוק הטילים והרקטות שברשותו, וכשאני אומר הכל, זה כולל הכל".

במילים אחרות: על פי איתותיה, ישראל מוכנה לצאת למלחמה כדי לבלום את פרויקט הטילים, המאיים להפוך את חיזבאללה לארגון שיכול לשתק את ישראל צבאית וכלכלית באמצעות מערך של עשרות אלפי טילים מדויקים. "נסראללה מבין את זה היטב עכשיו", אמר לאל-מוניטור גורם מדיני ישראלי בכיר, "לא בטוח שמתאימה לו מלחמה עכשיו".

בעקבות חשיפת המפעל, החל חיזבאללה לפנות במהירות אמצעי ייצור ורכיבים חשובים מהאתר. גם זה נחשף על ידי צילומי לוויין ופורסם. ההערכה היא כי חיזבאללה יפזר את מאמץ הייצור שלו בין ריכוזי אוכלוסייה, בעיקר בביירות, כדי להקטין את הסיכוי לתקיפה ישראלית. יחד עם זאת, התקיפה בלב הדאחיה של ביירות בשבוע שעבר מיוחסת גם היא לישראל ומוכיחה ששני הצדדים מאבדים במהירות את הקווים האדומים שלהם. הם גם משחררים את לשונם. נתניהו עצמו, בתדרוכים לתקשורת הישראלית, הודה בתקיפות שנערכו לאחרונה והשפיל את נסראללה כשסיפר שבמהלך העימות ביום ראשון מזכ"ל חיזבאללה ביקש הפסקת אש ופנה לתיווך של שלוש מדינות זרות לפחות. נסראללה, מצדו, המשיך לאיים על ישראל. כשתפרוץ (אם תפרוץ) מלחמת לבנון השלישית, מה שקרה ביום ראשון השבוע ייחשב כצעד משמעותי שעשו שני הצדדים לקראתה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli air force, idf, hezbollah in lebanon, second lebanon war, hassan nasrallah, missiles

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept