מדינה בנבצרות: מה עושים עם בנימין נתניהו?

המערכת הפוליטית מוחזקת כעת כבת ערובה של ראש הממשלה. אם נתניהו יסכים לרדת מהבמה מרצונו, המבוי הסתום ייפרץ תוך דקות ותוקם ממשלת אחדות. כל עוד הוא ממשיך לאחוז בכל כוחו בקרנות המזבח, הכל תקוע.

al-monitor .

נושאים מכוסים

הבחירות בישראל

ספט 27, 2019

מה עושים עם בנימין נתניהו? המערכת הפוליטית הישראלית ובעקבותיה המדינה כולה מוחזקת כעת כבת ערובה של ראש הממשלה. אם יסכים לרדת מהבמה מרצונו, המבוי הסתום ייפרץ תוך דקות ותוקם ממשלת אחדות משותפת בין הליכוד וכחול לבן, כולל רוטציה בין בני גנץ למחליפו של נתניהו. כל עוד הוא ממשיך לאחוז בכל כוחו בקרנות המזבח, הכל תקוע.

כפי שתואר כאן במאמר קודם, הנשיא ראובן (רובי) ריבלין העמיס את המשבר על כתפיו ויצא ביוזמה דרמטית שאמורה לספק פתרון יצירתי למצב: נתניהו וגנץ יקימו ממשלת רוטציה. נתניהו יכהן ראשון, אבל עם הערת אזהרה. ברגע שיוגש כתב אישום נגדו, הוא ייצא לנבצרות. לצורך זה, יתוקן במהירות חוק יסוד הממשלה. הנבצרות תוגדר מחדש ותוכל להימשך זמן בלתי מוגבל. במקביל, יעוגן מעמדו של ממלא מקום ראש הממשלה כמי שיכול לקבל את כל סמכויותיו של ראש הממשלה המכהן במקרה של יציאתו לנבצרות. השינויים האלה יאפשרו לנתניהו להמשיך להיות ראש ממשלה בתואר ובכיבודים, בעוד גנץ יספח לעצמו את כל סמכויות ראש הממשלה וינהל את המדינה בפועל, כל עוד משפטו של נתניהו נמשך. כשתסתיים תקופת הכהונה של נתניהו תתבצע הרוטציה וגנץ יישא גם בתואר ראש הממשלה, בעוד נתניהו יהפוך לממלא מקומו, נטול סמכויות.

כשהנשיא ריבלין עמד בבית הנשיא ותיאר את ההצעה הזו [25 בספטמבר], מימינו ניצב נתניהו והנהן. המעמד היה מדהים, כמעט בלתי נתפס. ריבלין תיאר בעצם את ירידתו של נתניהו מהבמה הפוליטית (אלא אם כן יתרחש נס ובמהלך השימוע המיועד ל-2 באוקטובר יצליחו עורכי דינו של נתניהו לשכנע את היועמ"ש לסגור את התיקים נגדו), בעוד נתניהו מאותת שמבחינתו יש על מה לדבר. ההצעה של ריבלין הוגדרה בידי אנשי כחול לבן כ"נון סטארטר". גנץ ביקש זמן לחשוב ולהתייעץ עם חבריו לקוקפיט ההנהגה של כחול לבן, שם נתקל בהתנגדות גורפת. אסור להאמין לאף מילה של נתניהו, אמר יאיר לפיד, זה תרגיל שמיועד להנציח אותו בתור ראש ממשלה. הבטחנו שלא נשב איתו ועלינו לקיים את ההבטחה. בוגי יעלון וגבי אשכנזי הסכימו.

בחירות רצופות בפעם השלישית כבר לא נראות מופרכות. תסריט האימים הזה, שנראה בלתי נתפס ערב בחירות ספטמבר, הולך וקונה לעצמו אחיזה על מפת האפשרויות. ריבלין נאלץ לתת לנתניהו את המנדט להרכבת ממשלה בידיעה שסיכוייו קלושים. נתניהו מפעיל לחץ כבד על עמיר פרץ ושיגר באמצעות שליחים לא רשמיים הצעה לרוטציה עם אביגדור ליברמן, אבל ההיתכנות לתסריט מהסוג הזה כמעט אינה קיימת.

בניגוד לפעם הקודמת, שבה מיצה נתניהו את המאמץ להרכיב ממשלה למלוא אורכו (28+14 ימים), הפעם הוא מתכוון להחזיר את המנדט לנשיא במהירות. הסיבה: התקתוק המאיים והמהיר של השעון הפלילי, שמתקדם במקביל לתהליך הפוליטי. אם היועץ המשפטי מנדלבליט יזדרז כפי שהבטיח ויחליט להגיש כתבי אישום נגד נתניהו כבר במהלך נובמבר, עלול נתניהו למצוא את עצמו מוביל את הליכוד לבחירות הבאות כנאשם בפלילים, לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל. על פי כמה פרשנויות משפטיות, גם אם ינצח בבחירות לא יוכל הנשיא ריבלין להטיל עליו את הרכבת הממשלה. נכון, החוק מאפשר לראש ממשלה מכהן שמוגש נגדו כתב אישום להמשיך לכהן עד פסק דין חלוט, אלא שבמקרה של הרכבת ממשלה חדשה נתניהו מקבל את המנדט מהנשיא כחבר כנסת מן המניין, לא כראש ממשלת מעבר. זוהי תסבוכת פוליטית-פלילית-משפטית חסרת תקדים שכרגע אין איש בישראל שיש לו מושג איך אפשר לצאת ממנה.

הלחץ מוטל כעת על כתפיהם של ראשי כחול לבן, ובעיקר בני גנץ. לו היו הדברים תלויים רק בגנץ, ייתכן שהיה נעתר להצעת הנשיא ומקים עם נתניהו ממשלת רוטציה, בהסכמה כי נתניהו ייצא לנבצרות לאחר הגשת כתבי האישום. אלא שגנץ כבול להבטחת הבחירות שלו ולשותפיו ב"קוקפיט" ההנהגה. במשך שנות דור שכנע נתניהו חלק גדול מהישראלים שלא להאמין למילה היוצאת מפיו. עכשיו הוא קוצר את הפירות. אף אחד לא מאמין לו שאכן ייצא לנבצרות לאחר שיהפוך רשמית לנאשם בפלילים. ההערכה היא שהוא מכין תרגיל אופייני. או שידחה את השימוע ויעתור לבג"ץ נגד היועץ המשפטי, או שיבקש מהכנסת חסינות (ויש לו לא מעט סיכויים לקבל) כדי להתחמק ממשפט, או שיפרק את החבילה ברגע האמת וידהיר את ישראל לבחירות חדשות. נתניהו, כמו נתניהו, לא ייצא מהבית ברחוב בלפור מרצונו.

השאלה היא האם תימצא דרך לחלץ אותו משם איכשהו, ואת ישראל מהביצה הטובענית שבתוכה היא שוקעת במהירות. אחת האופציות היא מרד בליכוד. אחרי שנתניהו ייכשל במאמץ להרכיב ממשלה, אחרי השימוע ואחרי ההדלפות שייצאו ממנו, תהפוך צליעתו של נתניהו לקשה ובולטת יותר ובצמרת הליכוד ינסו יריביו לטכס עצה ולצאת לקריאה משותפת לעריכת פריימריז מהירים לראשות המפלגה. פרוצדוראלית, התהליך הזה אפשרי. יו"ר מרכז הליכוד הוא השר חיים כץ. הוא יכול להורות על כינוס מהיר של המרכז ולהעלות את הפריימריז להצבעה. נתניהו עוסק בימים אלה בהרגעת הקנוניות הללו והטלת אימה על העומדים מאחוריהן. השאלה היא, האם בשלב מסוים יתחיל הפחד מנתניהו להתפוגג והאם מסוגלים בכירי הליכוד להתאחד כדי להראות לנתניהו את היציאה. את התשובה נדע במהלך חודש נובמבר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020