ליברמן מעצב מחדש את המערכת הפוליטית

מה שנראה בתחילה כגחמה של אביגדור ליברמן מתברר כמהלך דרמטי. יו"ר ישראל ביתנו מחזיק כעת בשמונה מנדטים בלבד, אך זהו כוח שמחולל מהומת אלוהים. הוא כופה על הליכוד לא רק את הדחת נתניהו אלא גם את הפרת הברית עם החרדים.

al-monitor .

ספט 20, 2019

בתום מסע בחירות מתיש וקשה, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיע אל קו הסיום עם פחות מנדטים משקיווה, שמונה בלבד, אבל השיג מבחינתו יעד ראשון: הוא איש המפתח בהקמת הממשלה הבאה ומחזיק בידיו את גורלו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אכן, ליברמן הוא המנצח המובהק של בחירות 2019 מועד ב'. נתניהו הפסיד בדו-קרב מולו ולא הצליח להדביק לו את תדמית ה"שמאלן" או לפגוע בו במעוזי העולים מרוסיה. נתניהו אפילו איבד לו מצביעי ליכוד, שמאסו בהתנהלותו ובברית שכרת עם הקיצוניים והחרדים, והצביעו עבור ישראל ביתנו.

מאז תמו הבחירות ליברמן בעיקר נח בביתו בנוקדים. הוא מתכונן לחתונת בנו עמוס בשבוע הבא ובינתיים נותן לכוחות השוק הפוליטיים לעשות את שלהם. בשלב הזה לפחות הוא לא זז במילימטר מהבטחת הבחירות שלו: ממשלת אחדות חילונית בלי חרדים, שבה שותפות שלוש סיעות: הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו. ההערכה היא שבקצה התהליך הארוך הזה, נתניהו ימצא את עצמו מחוץ למגרש.

ביום חמישי בבוקר [19 בספטמבר], לאחר שנתניהו איחד סביבו פומבית באמצעות "מסמך התחייבות" את ה"גוש הלאומי" – 55 מנדטים שכוללים את הליכוד, מפלגות הימין והמפלגות החרדיות, הוא קרא ליו"ר כחול לבן בני גנץ ללכת איתו לממשלת אחדות. ליברמן כינה את המהלך הזה "ספין". בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו ביום חמישי [19 בספטמבר], טען יו"ר ישראל ביתנו שהמהלך של נתניהו נועד להכשיר את הקרקע לסיבוב בחירות שלישי בניסיון להשיג ממשלת 61. וכינה את "הגוש הלאומי" של נתניהו "גוש הלכה". למעשה ליברמן קילף מנתניהו את הספין הנואש והותיר אותו במערומיו.

בשלב הזה נתניהו יצר בלוק שמונע מגנץ את האפשרות להרכיב ממשלה, לרבות ממשלת אחדות חילונית שבה מעוניין ליברמן. אלא שליברמן משחק הורדות ידיים עם נתניהו עד הסוף. אם בליכוד קיוו בתחילה שליברמן יחזור לגוש הימין ויציל את נתניהו, כעת הם מתחילים להפנים שזה לא יהיה המצב.

נתניהו מנהל מאז ליל הבחירות קרב מאסף כדי לשרוד. באמצעות הקמת "הגוש הלאומי" והקריאה לאחדות בעם, הוא נטל את השליטה על האירועים וקבע את סדר היום. אבל ליברמן חירב לו את המהלך, הפך לו את מעט הקלפים שנותרו לו בקופסה והבהיר שככל שזה תלוי בו, לא תהיה ממשלה עם חרדים.

אם לא די בכך, ביום שישי בבוקר [20 בספטמבר] ליברמן סימן באופן ברור יותר את גבולות הגזרה. בפוסט ארוך הוא הבהיר שאין לו סיכומים מוקדמים עם כחול לבן וציין שלא שוחח עם נתניהו או עם גנץ. לדבריו אין לו כוונה לעשות זאת עד יום ראשון, אז יכנס את סיעתו.

באשר לממשלה החילונית שהוא מוביל לכינונה, ליברמן כתב שאין לו כוונה לסגת מחוק הגיוס ככתבו וכלשונו – סלע המחלוקת שגרם לפיזור הכנסת ה-21 סמוך למועד השבעתה ולהליכה לבחירות. ליברמן מנה רשימת דרישות כמו תחבורה ציבורית בשבת, פתיחת מרכולים ונישואים אזרחיים כתנאי סף. "לא נסכים לפחות מזה, גם במחיר ישיבה באופוזיציה", קבע ליברמן וחתם ב"שבת שלום".

ככל שמתבהרת התמונה, רבים הם סימני השאלה. גם למנוסים ולוותיקים שבקרב הפרשנים הפוליטיים קשה לחזות את הבאות. המערכת הפוליטית מעולם לא חוותה חוסר ודאות מסוג שכזה לאחר בחירות. מה שאנו רואים לנגד עינינו הוא מפץ פוליטי שהדיו הולכים ומתגלים ככל שחולף הזמן מאז הבחירות. במקביל מתברר גודל הכאוס, אולי בדרך לסדר חדש. למעשה ליברמן כופה על הליכוד לא רק את הדחת מנהיגו אלא גם את הפרת הברית עם החרדים. האם ליברמן יצליח לחולל מהפכה חילונית? בשלב הזה קשה להעריך. גם אם נתניהו יאלץ לפנות את מקומו, קשה כרגע לראות חבר כנסת אחר בליכוד מפר את הברית עם הימין והחרדים.

בליכוד מתחילים להפנים את גודל המשבר. בחלק מקבוצות הווטסאפ של פעילי המפלגה נשמעות אפילו קריאות שלא להיכנע לתכתיבי ליברמן ולפסילת נתניהו ע"י כחול לבן, וללכת לאופוזיציה. אכן הליכוד לא קרוב לומר לנתניהו "די". ההערכה היא שהתנאים לכך יתחילו להבשיל רק לאחר שנתניהו יקבל לידיו מנדט להרכבת ממשלה – וייכשל שוב כפי שנכשל באפריל. אם בסופם של השבועות ואולי החודשים הארוכים והמטלטלים שהמערכת הפוליטית ניצבת בפניהם גנץ יושבע לראש ממשלה, זה יהיה בזכות ליברמן שסלל לו את הדרך למקום הזה.

עם זאת לא נראה שממשלת האחדות שאליה שואף ליברמן יכולה להתממש. בשבוע הבא יפתח נשיא המדינה ראובן ריבלין בשיחות התייעצות לקראת קבלת ההחלטה על מי הוא יטיל ראשון את מלאכת הרכבת הממשלה. באופן פרדוקסלי, לנתניהו עדיף שגנץ יהיה הראשון בתקווה שייכשל. אבל מירב הסיכויים הם שנתניהו הוא שיזכה בתענוג המפוקפק הזה, כשברקע מרחף כמובן השימוע בתחילת החודש הבא [2 או 3 באוקטובר] בתיקיו הפליליים. נתניהו צפוי לנסות למשוך זמן בהקמת ממשלה חדשה בראשותו ובלבד שהיועץ המשפטי לממשלה ידחה את ההכרעה בעניינו. כך הוא מקווה שפסילתו על ידי כחול לבן תרד מהפרק או שיצליח לשכנע את יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ לחבור אליו, מה שנראה כעת בלתי אפשרי.

בניגוד למפץ הפוליטי שחולל אריאל שרון בפילוג הליכוד [2005], כאן מדובר במפץ מסוג אחר. מה שנראה בתחילה כגחמה של ליברמן מתברר כמהלך דרמטי. ליברמן מחזיק כעת בשמונה מנדטים בסך הכל, אך זהו כוח שמחולל מהומת אלוהים ומעצב מחדש את המערכת הפוליטית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020