ישראל פולס

נתניהו שכח מה זה להיות יהודי

p
המחבר
בקצרה
"יהודים בכל מקום הופכים שוב מושא לגנאי והכפשות", אמר נתניהו ב-2015 והתחייב להתייצב נגד האנטישמיות ולהילחם בה. השבוע, במקום לדרוש מטראמפ לחזור בו מהתבטאותו האנטישמית החמורה, ראש הממשלה נאלם דום – כמו הימין כולו.

יום ועוד יום חלפו מאז שהנשיא דונלד טראמפ טפל במיליוני יהודים אמריקאים את האשמה נודפת האנטישמיות של חוסר נאמנות למולדתם [20 באוגוסט], ולשכת ראש הממשלה בירושלים שותקת. חברי קונגרס יהודים ולא יהודים מכלים את זעמם בנשיא, ארגונים יהודים ליברליים ופחות ליברליים דורשים מטראמפ לחזור בו מדבריו – ואילו המקליד המהיר מרחוב בלפור נאלם דום. גם מנהיגי ימינה, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ', שמסתערים על כל מנהיג זר שמעז לפגוע ביהודים ובזכותם על ארץ ישראל השלמה, בלעו את לשונם. ובשמאל-מרכז, הפעם האחרונה שיו"ר כחול לבן בני גנץ הזכיר את טראמפ היה כשגמר את ההלל על הנשיא לאחר הכרתו בריבונות ישראל ברמת הגולן [21 במארס]. גם ניצן הורוביץ ואהוד ברק מישראל דמוקרטית לא יצאו להגנתם של היהודים הדמוקרטים.

שוב היה זה נשיא המדינה ראובן ריבלין שנחלץ להציל מעט ממה שנותר מכבודה של מדינת היהודים. ריבלין אמר ליו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, בזהירות דיפלומטית מופלגת, כי "הקשר בין ישראל לארה"ב הוא קשר בין עמים, הנשען על קשרים היסטוריים, ידידות עמוקה ואמיצה וערכים משותפים, שאינם נובעים מחיבור מפלגתי כזה או אחר" [21 באוגוסט]. ואף מילה על ההתבטאות החמורה כלפי המיעוט היהודי הגדול בעולם, שכמותה לא יצאה מעולם מפיו של נשיא אמריקאי.

לא קשה לתאר כמה זמן היה לוקח לנתניהו לשחרר ציוץ שטנה נגד ברק חוסיין אובמה, אילו זה היה רומז לכך שהיהודים שתומכים במפלגה הרפובליקאית אינם נאמנים לארצם. "מי זה אובמה? אובמה הוא היסטוריה", הכריזה שרת התרבות מירי רגב כחודש אחרי הבחירות לנשיאות [דצמבר 2016], במחאה על התנגדותו של אובמה למדיניות ההתנחלויות. "יש לנו את טראמפ", הוסיפה הדוברת שדבריה מבטאים בדרך כלל את עמדת ראש הממשלה נטו, ללא מסננים. ואכן, "לנו", כלומר לימין הישראלי בראשות נתניהו, "יש את טראמפ". הוא כיבד אותם בביקור נשיאותי בישראל, העביר את שגרירות ארה"ב לירושלים, פרש מהסכם הגרעין עם איראן, הכיר בריבונות ישראל על הגולן, הכניס את התהליך המדיני מול הפלסטינים לתרדמת והפך את נתניהו לבן בית בבית הלבן. 

נתניהו גומל לטראמפ על חסדיו במנות גדושות של חנופה. הוא לא מחמיץ הזדמנות לדבר בשבחו של הנשיא ומכנה אותו "ידיד אמת" של ישראל. רמז לכך שקודמיו לא היו באמת ידידי ישראל. ראש הממשלה כיבד את הנשיא בקריאת יישוב ברמת הגולן על שמו, והבליג על התגובה הבעייתית של טראמפ לטבח בבית הכנסת בפיטסבורג [אוקטובר 2018], אשר הכעיסה את הקהילה היהודית. הדובדבן על הקצפת היה ביטול ביקורן של שתי נבחרות ציבור אמריקאיות בעקבות ציוץ אחד מהבית הלבן.

חרף היותו של טראמפ דמות שנויה במחלוקת בציבור האמריקאי, ותאונה פוליטית קשה בעיני רוב היהודים, נתניהו הפך את הנשיא לפרזנטור ראשי בתעמולת הבחירות של הליכוד. תמונה משותפת של השניים מכסה את אחד מקירות מצודת זאב. עם פתיחת מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב טראמפ יגיש לנתניהו את החשבון. אצלו אין ארוחות חינם. מה שווה שלט בכניסה ליישוב נידח בגודל של אחד מבתי המלון שלו, אם היהודים לא מספקים לטראמפ את הסחורה האלקטורלית? אפילו היהודי שמייצג את מפלגתו של טראמפ בישראל חושב שהנשיא צודק. בשיחה עם אל-מוניטור אמר השבוע מרק צל,  כי "אנו אומרים מזה זמן כי המשך תמיכתה הבלתי מובנת של יהדות אמריקה במפלגה הדמוקרטית, תוך סטיה מהקונצנזוס הדו-מפלגתי המסורתי ביחס לישראל ולעם היהודי, לטובת ה-BDS והאנטישמיות היא עצובה, מטופשת ותבוסתנית". צל הוסיף שהנשיא גם צדק באומרו שבכך היהודים האמריקאים אינם נאמנים לאינטרסים שלהם כיהודים.

בארוחת ערב ברחוב בלפור [מאי 2017], לפני שהילל את יופיין של מלניה ושרה, נתניהו אמר שירושלים היא גם "בירתו הנצחית של העם היהודי" וגם "בירתה המאוחדת של מדינת ישראל". מה טראמפ צריך היה להבין מזה? נכון. שהאיש היושב מולו הוא לא רק ראש ממשלת ישראל אלא גם מנהיג העם היהודי. אם כך, מדוע הוא לא דואג לכך שיהודי ארה"ב יצביעו בעדו? או שנתניהו לא ידיד אמת, כמו טראמפ, או שמשהו לא בסדר עם גן הנאמנות של היהודים. הנציג הדמוקרטי מטנסי סטיבן כהן הישווה את ההערה של טראמפ על ''חוסר הנאמנות'' של יהודי אמריקה למשהו שניתן היה לשמוע באיטליה הפאשיסטית או בגרמניה הנאצית. ''זה משהו שאפשר היה בהחלט לשמוע ממוסוליני או בגרמניה הנאצית של שנות השלושים, שאתה חייב להיות חבר של המפלגה שלהם, ואם אתה לא חבר המפלגה, אינך נאמן למדינה שלך.''

השתיקה הרועמת של דוברי הימין נובעת אולי מהחשש שלהם לצאת לשמש עם מכל החמאה הגדול שמונח על ראשם, הכולל את "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים" (נתניהו לרב כדורי ב-1997), "הערבים נעים בכמויות לקלפיות...שלטון הימין בסכנה" (תשדיר בחירות של נתניהו ב-2015) או "בלי נאמנות אין אזרחות" (תורתו של מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן).     

"אין כל ספק שאנו חיים בעידן של אנטישמיות מתחדשת", אמר נתניהו בכינוס הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות [מאי 2015], "יהודים בכל מקום הופכים שוב מושא לגנאי והכפשות. זה מתרחש באזורים הלא סובלניים של המזרח התיכון, אך גם במה שהיינו מצפים שיהיו האזורים הסובלניים של המערב. היהודים מותקפים כעת רק על עצם היותם יהודים". הוא הוסיף ואמר כי "חלק ניכר מהאנטישמיות שאנו עדים לה היום מגיע מהחוגים הישנים, החוגים הבלתי-סובלניים ושונאי הזרים בחלקים מסוימים באירופה". היום היה צריך להוסיף, שהאנטישמיות מגיעה גם מהחוגים הבלתי-סובלניים ושונאי הזרים בממשל האמריקאי. 

נתניהו חתם את נאומו אז בקריאה נרגשת "להמשיך ולהתייצב נגד האנטישמיות ולהילחם בה". על זה אמר רבי יוחנן בן זכאי: יש נאה דורש ואין נאה מקיים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept