מה מסתתר מאחורי עשן הקנאביס הרפואי של פייגלין?

כשפייגלין דיבר על כך שההסכם עם נתניהו יוביל למימוש מצע זהות, הוא לא הזכיר את הקנאביס הרפואי. הוא יודע שמצביעיו נמשכים יותר לפרק המדיני של מצע המפלגה בו הוא קורא להחיל את ריבונותה של ישראל על כל "יהודה ושומרון".

al-monitor .

ספט 3, 2019

"אני מודה לחברי המפלגה שאישרו היום את ההסכם שחתמתי עם ראש הממשלה ברוב גדול (1,165 בעד, 319 נגד),  הכריז ביום ראשון [1 בספטמבר] יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין, והוסיף: "בעזרת השם תוביל ההחלטה שהתקבלה היום למימוש מצע זהות מתוך הממשלה והכנסת".

ההסכם שפייגלין חתם עם ראש הממשלה כולל ההבטחה לקידום מדיניות של כלכלה חופשית, תקשורת חופשית וחירות אדם ואזרח בישראל; הוזלת יוקר המחיה; גיבוש מדיניות הגירה ברורה לטיפול במסתננים; שיפור השירות לעולים להר הבית; אכיפה שוויונית של כל חוקי התכנון והבנייה; הפחתת רגולציה; שקיפות בתאגידים סטטוטוריים.

אך ללא ספק, הדובדבן על הקצפת בהסכם, היה סעיף הלגליזציה של קנאביס לצרכים רפואיים. במסיבת העיתונאים המשותפת עם פייגלין, דיבר נתניהו על "המצוקה של עשרות אלפי אנשים שמגיע להם לקבל את תרופת הקנאביס ואינם משיגים אותה". הוא דיווח כי סיכם עם פייגלין על קידום מהלך לייבוא קנאביס, "על מנת לתת לחולים את השירות, ממש כדי לחיות".

יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים, ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי), אמרה בתגובה לאל-מוניטור שכל מה שפייגלין הבטיח בנושא הקנאביס הרפואי, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כבר הבטיח לפני ארבע שנים, ומאז המצב רק הולך ומחמיר. "גם ההבטחה לייבא קנאביס היא קשקוש", מוסיפה זנדברג, "אין מאיפה לייבא, כיון שיש מעט מאוד מדינות שמייצאות קנאביס. להפך, יש ביקוש לייצוא מישראל, אך הממשלה מסרבת לאשר זאת".

בדיון האחרון שקיימה הועדה בדצמבר 2018, אמרה ח"כ זנדברג כי 42 אלף מטופלים סובלים במשך שנים מכשל מערכתי בנושא הקנאביס הרפואי. "אנחנו יושבים בנושאים הללו יותר משלוש שנים וחצי", מחתה יו"ר הוועדה, "ואנחנו שומעים בדיוק את אותם הדברים." חולה סרטן סיפר לחברי הוועדה כי הוא חייב את חייו לקנאביס. "בישיבה הבאה אתם תעמדו עליי דקה דומיה", הטיח האיש באנשי הממסד. זנדברג חתמה את הישיבה בהודעה כי החליטה לזמן דיון חירום בהשתתפות שר הבריאות ומנכ"ל משרדו, ולהקרין את הדברים הללו בפניהם. "אני רוצה לראות כיצד משרד הבריאות מקיים את החובות שלו כלפי המטופלים שלו", היא אמרה, "אתם פשוט כשלתם. אתם יושבים על הר געש". 

מה השתנה בשמונת החודשים שחלפו מאז במצבם של חולי הסרטן והפרקינסון המשוועים לעזרה? האם הייתה זו הכתבה בערוץ 13 על ידידיה – ילד חולה אפילפסיה שבייאושה חשפה אותו אמו בפני המצלמות כשפרכס בגן שעשועים [15 באוגוסט] –  שהביאה את זעקתם של 42 אלף החולים לאוזניו של ראש הממשלה? או שמא ייתכן שהרגישות הפתאומית לסבלם קשורה ל-118,031 הקולות שזהות קיבלה בבחירות אפריל והחשש שהם יאבדו ל"גוש הימין" ב-17 בספטמבר? יש להניח שאם התמורה לפרישת זהות מהמרוץ הייתה, למשל, העלאת קצבאות הזקנים המעוכים מתחת לקו העוני, היינו מוצאים בהסכם התחייבות לשפר את מצבם.

כשפייגלין דיבר על כך שההסכם עם נתניהו "יוביל למימוש מצע זהות מתוך הממשלה והכנסת", הוא לא הזכיר את הקנאביס. פילוח המצביעים שלו על פי יישובים מראה שרובם המכריע של מצביעיו בבחירות באפריל מתגורר בהתנחלויות – מאגר הקולות הגדול של גוש הימין. הם נמשכים יותר לפרק המדיני שפייגלין הבטיח לקדם מתוך ממשלת נתניהו. בפרק הזה הוא קורא להחיל את ריבונותה של ישראל על כל "יהודה ושומרון", וכדי למנוע אי הבנות, הוא מוסיף: "לא אוטונומיה, לא מדינה מינוס, לא ריבונות בשטחי C בלבד ולא כל תוכנית חלקית אחרת".

סעיף החלת הריבונות על כל השטחים, המילה האחרונה בשיח הפוליטי של מגזר הימין המתנחלי במערכת הבחירות, לא מופיע אמנם בהסכם הכתוב עם זהות. יש כנראה גבול כמה צחוק אפשר לעשות מ"עסקת המאה" של טראמפ. אבל כדי להבטיח שפליטי פייגלין, שקולותיהם ירדו לטמיון באפריל ועתה איבדו את מפלגתם, לא יישארו בבית ב-17 בספטמבר, יש לנתניהו תורה שבעל פה. בנאום שנשא בבית ספר בהתנחלות אלקנה לרגל פתיחת שנת הלימודים [1 בספטמבר], הכריז נתניהו כי "בעזרת השם אנחנו נחיל את הריבונות היהודית על כל היישובים, כחלק מארץ ישראל, כחלק ממדינת ישראל". הוא הבטיח כי "אנחנו לא נעקור פה אף אחד. לא יהיה יותר גוש קטיף, לא יהיו יותר עקירות". 

כעבור מספר שעות פרסמה "תנועת הריבונות" הודעת "ברכה זהירה" לדברי ראש הממשלה בדבר כוונתו להחלת ריבונות ישראל על היישובים ביהודה ושומרון. הזהירות מבטאת את החשש המקנן בחוגי הימין המתנחלי, שאימת הדין תוביל את נתניהו לשותפות עם כחול לבן. בקמפיין הכולל סרטון רווי שלוליות דם של קורבנות "פיגועי אוסלו" ומפוני גוש קטיף נגררים מבתיהם, מסבירות ראשי התנועה יהודית קצובר ונדיה מטר כי "דקדקנות אידאולוגית יכולה להיחשב לעמידה ברוכה על עקרונות, אבל בשדה הפוליטי צפויה להיות לדקדקנות שכזו תוצאה הרסנית של הקמת ממשלת שמאל כפי שהוכח בעבר".

בפברואר 2016 כתב פייגלין בעמוד הפייסבוק שלו: "כשנדיה מטר, ותיקת המאבקים על ארצנו הקדושה, מבקשת שאבוא להרצות בפני קבוצת 'נשים בירוק' על נושא 'החלת הריבונות' – אני עובר לדום ומתייצב". ואכן, הוא עבר לדום והתייצב.

לא בטוח שנתניהו מתכוון באמת להחיל את הריבונות על "יהודה ושומרון". ראש הממשלה מודע להשלכות הדמוגרפיות והמדיניות של המהלך הזה. לטובתם של החולים הנזקקים לקנאביס, לא נותר אלא לקוות שאת ההבטחה להקל על סבלם הוא יקיים ולא ישתמש בעלה ירוק כדי להסתיר סיפוח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020