כמו בסיירת מטכ"ל: בסיבוב האחרון של נתניהו וברק הכל מותר

עשרים שנה אחרי שאהוד ברק הביס את בנימין נתניהו בבחירות לראשות הממשלה, זומנו הצדדים לסיבוב נוסף – אחרון. בקרב הזה שני הצדדים מנמיכים את רף המאבק על בסיס יומי. כל האמצעים כשרים, הניצחון מעל הכל.

al-monitor .

נושאים מכוסים

benny gantz, israeli elections, israeli politics, ehud barak, benjamin netanyahu

יול 19, 2019

לתחתית הזמנית של החבית הגענו ביום חמישי [18 ביולי], כשצייצן ימין לא מזוהה טען ברשת הטוויטר כי לאהוד ברק יש בת שנולדה לו מחוץ לנישואים בשנת 1987, כשהיה קצין בכיר בצה"ל. עיון ברשימת 40 הציוצים מחדש להם זכה אותו ציוץ מגלה כי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, היה אחד מהם. יום אחד קודם היה זה תורו של ברק: "העובדה שתחת נתניהו, זנאי ומסית כבנו זוכה להגנה ציבורית, לחיי פרזיט ולאבטחת שב"כ צמודה, חרפה היא", אמר ברק בערב השקת מפלגתו החדשה "ישראל דמוקרטית". האירוע החגיגי הפך לקרב פנים אל פנים בין ברק לפקודו לשעבר, בנימין נתניהו. קרב בו חושפים שני הצדדים את הצד האפל שלהם ונלחמים בשיניים ובציפורניים. עבור שניהם, זהו קרב על הקיום הפוליטי. ברק מתנדנד סביב אחוז החסימה ונלחם על הלגיטימיות שלו אל מול הפרסומים האחרונים. נתניהו באותו מצב, רק חמור יותר: מאבק על הקיום הפוליטי ושלושה כתבי אישום פליליים התלויים מעל ראשו.

מזוויות מסוימות, זוהי חזרתה של 1999. עשרים שנה אחרי שברק התייצב והביס את נתניהו בבחירות לראשות הממשלה, זומנו הצדדים לסיבוב נוסף. ברק כבר בן 77, נתניהו יחגוג באוקטובר 70. השנים לא הקהו את היריבות ההיסטורית ביניהם. ברק היה מפקד סיירת מטכ"ל מיתולוגי ומהולל כשנתניהו היה קצין זוטר באותה סיירת. ברק היה אלילו של נתניהו שנות דור. הוא היה קרוב גם לאחיו הבכור, יוני, שנפל במבצע אנטבה. הערצת נתניהו לברק הפכה ליריבות מרה כשהחליט להיכנס לפוליטיקה וכבש ב-1996 את ראשות הממשלה. היה זה המפקד לשעבר שסילק אותו משם ב-1999. נתניהו נשבע לחזור, וקיים. ברק הובס, חזר, הקים ברית אסטרטגית עם נתניהו ב-2009, הפר אותה ב-2013 ופרש פעם נוספת. עכשיו הוא חוזר בפעם האחרונה וממול ניצב שוב אותו הדמון: נתניהו. זה יהיה הסיבוב האחרון, המר והאלים מכולם. הם לפותים עכשיו זה על צווארו של זה, בציפורניים שלופות ו-ורידי צוואר משורגים. הם מנמיכים את רף המאבק על בסיס יומי. הכל מותר, כל האמצעים כשרים, הניצחון מעל הכל. ממש כפי שנהגו באותם ימים בסיירת מטכ"ל.

נאומו של ברק ביום רביעי הכיל גם התקפה בוטה על נתניהו האב. אין אישום בו לא הואשם נתניהו בנאום הזה. החל מהמשך העסקה ותמיכה בעברייני מין או "תומכים בפדופילים" (ברק רמז לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן), דרך ההסתה נגד יצחק רבין וההתקפות על כל מי שלא מסכים לדעתו. הבעיה של ברק היא שבעיצומה של התקפתו על "החשוד מבלפור" (כך הוא מכנה את נתניהו) ותוך כדי הפיכתו ללוחם מספר 1 בשחיתות בישראל, מתפרסמות פרשות סרוחות, בלשון המעטה, שמערערות את הלגיטימציה שלו (פרשת הכספים שקיבל מקרן וקסנר ופרשת אפשטיין).

הלהביור באמצעותו משיב נתניהו אש לעבר התקפותיו האלימות של ברק הוא הבן יאיר, בן 28, אחד הצייצנים הבוטים והגסים ברשת הטוויטר. יאיר נתניהו הוא "הילד הרע" שיכול להגיד הכל, בעוד אביו תופס מרחק בטוח ומשתדל ליהנות. בעוד ברק מפשיל שרוולים וצולל עמוק אל תוך הביוב הפוליטי, משגר נתניהו את בנו כפרונט-מן, מסלקה שלא בוחלת בכלום. בכובעו זה, הגיב יאיר נתניהו לנאומו של ברק ביום רביעי בזמן אמיתי, עם הציוץ הזה: "העובדה שברק מביא איתו אבטחת שב"כ על חשבון הציבור, לאי הפדופיליה של אפשטיין בקריביים, למרות שעברו 20 שנה מאז כיהן במשך כשנה בלבד כראש הממשלה הכושל ביותר של מדינת ישראל, היא החרפה! ברק תתבייש לך! תרח זקן, שיכור מוויסקי, וכנראה דמנטי שכמוך!"

גם הפעם נדמה שלא תהיה אפשרות לחפור את רמת הדיון לשפל חדש, אך גם הפעם יש סיכוי שבשבוע הבא זה יקרה. כך או אחרת, ברק נאבק בינתיים כנגד כל הסיכויים: התמונה שפרסם הדיילי מייל, בה הוא נראה נכנס, לכאורה, למסיבת מין של מקורבו אפשטיין כשפניו מוסתרות למחצה בצעיף וכובע, המיטה עליו אסון תקשורתי. גם הרמיזות של העיתון שכמה צעירות נכנסו לאותה מסיבה זמן קצר לפניו או אחריו, לא היטיבה עמו. ברק מכחיש כמובן הכל, הכחשה גורפת, ואף הורה להגיש תביעת דיבה נגד ה"מייל". את גל ההכפשות שעובר אליו מאז ברשתות החברתיות, זה לא משכנע. גם הקולות התובעים ממנו להסביר עבור מה קיבל מיליוני דולרים מקרן וקסנר לפני כמה שנים, הולכים וגוברים. במצב הדברים, במקום לעלות להתקפה מוצא ברק את עצמו נאלץ לרדת להגנה.

בינתיים, ביום חמישי בערב [18 ביולי] הודיע יו"ר העבודה הטרי ח"כ עמיר פרץ על צירופה של אורלי לוי-אבוקסיס. לפיכך הסיכויים לאיחוד בין ברק לעבודה או בין ברק למרצ הולכים ונגוזים. אם ברק ייאלץ להתמודד לבד, זו עלולה להיות בשורת איוב לא רק עבורו אלא עבור גוש השמאל כולו. אם בסופו של דבר הוא לא יצליח לצלוח את אחוז החסימה, יהיה זה אובדן יקר של שלושה מנדטים לגוש כולו. מנגד זה יעשה שירות לא רע לנתניהו: במקום פילוג בימין הוא יקבל פילוג בשמאל שיוביל לאובדן מנדטים קריטיים, בקמפיין שבו כל שבר מנדט יכול להכריע את הכף. אם אכן תתגשם נבואת הברבורים השחורים הזו לגבי ברק, הוא יצטרך לקבל החלטה אסטרטגית אישית שאין קשה ממנה: לפרוש עוד לפני הבחירות ולזכות בתואר הקמבק הגרוע ביותר של כל הזמנים, או להמשיך להילחם לבדו כנגד כל הסיכויים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020