לאן מועדות פניה של מרצ?

בעוד כשבוע וחצי תכריע ועידת מרצ בזהות היו"ר הבא של המפלגה – תמר זנדברג או ניצן הורוביץ. ההכרעה הזו תצביע גם על הכיוון אליו תפנה המפלגה שסכנת כליה מאיימת אליה – הרחבת השותפות עם ערביי ישראל או חיבור עם מפלגת העבודה

al-monitor .

יונ 18, 2019

מפלגת השמאל הישראלית מרצ נמצאת בימים אלה על פרשת דרכים נוכח סכנת הכליה המוחשית המאיימת עליה. בבחירות האחרונות באפריל היא עברה בקושי את אחוז החסימה ובבחירות הקרובות בספטמבר שרידותה אינה מובטחת. ביום ראשון [16 ביוני] התכנסה ועידת המפלגה כדי להכריע לגבי שיטת הבחירות ליו"ר ולרשימה לכנסת ה-22, ונקבע כי חברי ועידת מרצ הם שיבחרו את היו"ר (27 ביוני) ואת הרשימה (11 ביולי). בכך נפתח המרוץ בין הח"כ לשעבר ניצן הורוביץ, שהתבלט במאבקים למען זכויות אדם ושוויון אזרחי, לבין היו"ר המכהנת ח"כ תמר זנדברג שמרצ בראשותה לא הצליחה להמריא מעבר לארבעה מנדטים.

בין השניים יש לא מעט הבדלים, המוחשי שבהם הוא תמיכתה של זנדברג בהפיכת מרצ למפלגה יהודית-ערבית. מהלך זה עשוי לשנות מהותית את דרכה של המפלגה ושל השמאל בכלל. הורוביץ מנגד נחשב תומך נלהב של ריצה משותפת בבחירות עם מפלגת העבודה, מה שיכול להתנגש במובן מסוים עם פנייה לבוחרים ערבים.

את הרעיון להפוך את מרצ למפלגה יהודית-ערבית יזם ח"כ עיסאווי פריג', תושב כפר קאסם, שהצליח להביא למרצ בבחירות באפריל כמנדט וחצי – 8.7%מכלל המצביעים בקלפיות ביישובים ערבים ודרוזים בישראל.

בשיחה עם אל-מוניטור אומר פריג', כי אחוז ההצבעה הנמוך והיורד של ערביי ישראל (49.2% בלבד לפי נתוני המכון הישראלי לדמוקרטיה) לצד ההצבעה הרחבה של המצביעים הערבים למרצ, מראים כי "לערבים נמאס להיות ביציע ולראות איך היהודים משחקים ביניהם במגרש הפוליטי. (בעיניהם) ההצבעה למפלגות הערביות שבהגדרה לא משתתפות בקואליציה נדמית כלא משפיעה. תגובה אחת לכך היא החרמת ההצבעה, כפי שעשו רוב הבוחרים, ותגובה שנייה היא הצבעה למפלגות לא ערביות ובראשן מרצ".

לדברי פריג', ניתן יהיה להגביר את התופעה פי כמה אם מרצ תהפוך למפלגה יהודית-ערבית אמיתית, ותראה לערבים הישראלים דרך להשתתפות מלאה ואמיתית בפוליטיקה ובשלטון הישראלים.

הצעתו המעשית של פריג' למפלגה הייתה שינוי התקנון כך שבראשה יעמדו שני יושבי ראש – יהודי וערבי. ההצעה זכתה לתמיכת גורמים רבים ופריג' וחבר הכנסת לשעבר מוסי רז הודיעו [12 ביוני] כי ירוצו במשותף להנהגת המפלגה. בוועידת מרצ [16 ביוני] לא הושג הרוב הדרוש של שני שלישים לשינוי התקנון, אבל למחרת הודיעה זנדברג במסיבת עיתונאים כי תקדם את השינוי הזה ותביא לשותפות יהודית-ערבית אמיתית במרצ. "מפלגה שבה אני בראש ועיסאווי שני תבנה מחנה שמאל ערבי-יהודי חזק שיוביל אותנו לנצח", היא אמרה. במקביל, פריג' ורז הסירו את מועמדותם לראשות המפלגה והודיעו על תמיכה בזנדברג. רז אמר לאל-מוניטור, כי זנדברג תחל לפעול לשינוי התקנון ולהפיכת מרצ למפלגה יהודית-ערבית מיד לאחר הבחירות.

מהי המשמעות המעשית של מהלך כזה? במצעה של מרצ כתוב בין השאר: "מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית, מדינת העם היהודי וכל אזרחיה. זכותם של בני העם היהודי לבית לאומי וזכותם של אזרחי ישראל כולם לשותפות מלאה בריבונות על מדינתם אינן מוציאות זו או זו, והן דרות בכפיפה אחת במגילת העצמאות של מדינת ישראל".

ח"כ פריג' אומר כי המהלך שלו נועד להגשים את מצע המפלגה באופן סמלי ומעשי גם יחד. לדבריו, מהלך של קביעת יו"ר משותף ערבי-ישראלי יביא לראש סדר היום במפלגה וממנה לציבור כולו את קידום השוויון האזרחי לערבים הישראלים, ויכניסם כשותפים שווים לניהול המדינה ככלל וחייהם שלהם במיוחד.

תומכת בדברים הללו הד"ר לסוציולוגיה מהא כרכבי סבאח מהאוניברסיטאות חיפה ותל אביב, הטוענת בשיחה עם אל-מוניטור כי שיעור ההצבעה הנמוך של המגזר הערבי נבע, בין השאר, מהאכזבה הפוליטית של הערבים מהנהגת המדינה. "שום מנהיג, גם לא במפלגות השמאל, לא ראה בערבים שותפים, והרחוב הערבי מבין שלא סופרים אותו", היא אומרת.

רז מגדיר את ערביי ישראל "פלסטינים.'' במקביל, הוא אומר כי ברור שזכויותיהם הלאומיות של הפלסטינים יתבטאו בהקמת מדינה פלסטינית, בעוד שישראל תישאר הביטוי והבית הלאומי של היהודים. דבריו אלה אינם מביעים שינוי בהיותה של מרצ ציונית. עם זאת, רז קורא לשינוי שעיקרו מאבק למען זכויות קולקטיביות של המיעוט הפלסטיני-ישראלי בחינוך, בתרבות ועוד. לדברי רז, מרצ תהיה המפלגה הראשונה בעולם שבה נציגי שני לאומים שונים יעמדו במשותף בראש מפלגה.

פרופ' מרדכי קרמניצר, משפטן ואיש שמאל המתמחה בחקר דמוקרטיה, אומר כי משמעות הביטוי "מדינת כל אזרחיה" שאותו מנופפת מרצ הוא מתן זכויות מיעוטים כמו שפה ואוטונומיה חינוכית תרבותית. לכך יכולה להיות משמעות לאומית, למשל אירועים תרבותיים כמו הצגות, תערוכות ופסטיבלי שירה המציינים את הנכבה. לפי רז וקרמניצר, זו משמעה של האוטונומיה ועל הדמוקרטיה הישראלית להכיל אותה.

לא כולם במרצ מסכימים עם ההתמקדות בקידום השיוויון האזרחי לערבים הישראלים. זנדברג זכתה לביקורות חריפות לאחר תוצאות הבחירות אבל גם לפניהן. בין השאר הוא הואשמה על ידי פעילים במפלגה שהיא גוררת אותה שמאלה מדי.

בכיר במרצ אומר לאל-מוניטור, כי זנדברג סחפה את המפלגה שמאלה מדי ובכך הרחיקה ציבור רחב, ציוני במהותו, שלא אוהב (למשל) את ההתקפות על צה"ל, להבדיל מהתקפות על מדיניות נתניהו שהן לגיטימיות בעיניו. לדבריו, אם זנדברג תחליט ללכת על שותפות פוליטית פנים-מפלגתית עם הערבים במקום לחפש שפה משותפת עם מפלגת העבודה, היא תבסס בכך את מעמדה של מרצ כמפלגת נישה שולית על סף הציונית, ותשמוט את הקרקע האידאולוגית לקיומה.

חובה לציין כי זנדברג קראה גם היא לריצה משותפת עם העבודה כדי להבטיח שמרצ לא תיגרר מתחת לאחוז החסימה, תוך שמירה על עצמאותה של מרצ. עם זאת, בעבודה סירבו לאפשרות הזאת כבר לפני הבחירות הקודמות. הם חששו מאובדן קולות, שיעברו לכחול לבן בשל החיבור עם מרצ וזנדברג בראשה.

כאמור, בעוד כשבוע וחצי תכריע ועידת מרצ בזהות היו"ר הבא של המפלגה. ההכרעה הזו תצביע גם על הכיוון אליו תפנה מרצ – הרחבת השותפות עם הערבים הישראלים או חיבור עם מפלגת העבודה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
נתניהו זנח את קמפיין הגוועלד, האם זה יביא לו נצחון?
מזל מועלם | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
הבחירות של המספרים הקטנים: נתניהו לא מוותר אפילו על הקול הערבי
מזל מועלם | הבחירות בישראל | פבר 21, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020