ישראל פולס

ההזדמנות השנייה של משה כחלון

p
המחבר
בקצרה
כחלון ער לכך שיכול היה לסיים את הבחירות מחוץ לכנסת כמו בנט ושקד ומאז הבחירות הוא נשמע ממורמר ומתוסכל מבגידת הציבור. ועדיין עם ארבעה מנדטים הוא יוכל להמשיך ולהחזיק במשרד האוצר, מפוכח ומנוסה יותר, ולערוך מקצה שיפורים.

"בסקרים לפני הבחירות ראינו שאיבדנו מנדטים בגלל ההגנה על בית המשפט העליון. הציבור לא נמצא שם. את הליכודניקים זה עיצבן והם נקמו בנו, והשמאלנים הלכו לאורלי לוי או לכחול לבן כי לא פסלנו את ביבי". את הדברים האלה אומר לאל-מוניטור מקורב ליו"ר כולנו שר האוצר משה כחלון בעקבות תוצאת הבחירות הצפויה וקשה של המפלגה. כולנו, הסינדרלה של בחירות 2015, איבדה 60 אחוז מכוחה בבחירות 2019 והפכה ממפלגת לשון מאזניים חזקה ומשפיעה עם עשרה מנדטים למפלגה קטנה בעלת ארבעה מנדטים בלבד.

מסע הבחירות שעבר כחלון היה מתסכל. הוא חרש את הארץ בחריצות אופיינית, מנסה לתרגם את מהלכיו למען שכבות הביניים והעניים, למנדטים, אך לשווא. גם הציפייה שלו מהציבור, כמגן היחיד של מערכת המשפט בממשלה דורסנית וחסרת בלמים, התבדתה. המצביעים פשוט נפוצו לכל עבר, וכחלון ניצב חסר אונים בניסיון לעצור את הבריחה הגדולה.

על הנייר כחלון יכול להציג רשימת הישגים מרשימה: הורדת מסים, העלאת שכר המינימום, הורדת השכר של מנהלי הבנקים, הורדת מכסים על טלפונים ניידים וביגוד ותוכנית מחיר למשתכן שעלתה מיליארדים לקופת המדינה ואפשרה לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר שפוי יחסית. הוא היה שר אוצר חברתי, בעל כוח פוליטי עצמאי ועוצמה גדולה להוביל רפורמות. הוא גם היה הדמות המתונה והממלכתית בממשלה: היחיד שהתייצב לצד בג"ץ והשר הבכיר המשמעותי שקיים קשר חם וקרוב עם בכירי הרשות הפלסטינית.

השאלה איך ייתכן שאחרי רשימת ההישגים הזאת כחלון כמעט נשאר מחוץ לכנסת, מטרידה גם אותו. מאז הבחירות הוא נשמע ממורמר ומתוסכל מבגידת הציבור. ייתכן שדווקא הפופוליזם היה בעוכריו. הוא צ'יפר את הציבור וחילק כספים בשפע, אבל לא הצליח לפוצץ את בועת מחירי הדיור הגבוהים. ובתום ארבע שנים התברר לפתע שיש בקופת המדינה בור תקציבי של מיליארדי שקלים – מה שיחייב את שר האוצר הבא לקיצוצים משמעותיים.

יו"ר כולנו הוא פוליטיקאי מפוכח. הוא מבין את מגבלות כוחו, ועדיין עם ארבעה מנדטים הוא יוכל כנראה להמשיך ולהחזיק במשרד האוצר. אמנם בימים האחרונים התפרסמו ידיעות על כך שהוצע לו תיק החוץ וכי נתניהו הציע את תיק האוצר ליו"ר ש"ס אריה דרעי (שסירב), ועדיין כחלון יהיה זה שיוכל לבחור האם להישאר באוצר. נטיית לבו היא לבחור באופציה הזאת. חרף תסכולו מתוצאת הבחירות, הוא מודע לעוצמת התפקיד ולכך שקדנציה נוספת תאפשר לו לערוך מקצה שיפורים.

את המו"מ הקואליציוני הוא מנהל ישירות מול נתניהו. אחרי תקופות של יחסים עכורים, האווירה ביניהם עפ"י מקורבי כחלון היא טובה. על הפרק נמצאת גם התוכנית לחזרתו של כחלון לליכוד, אלא שהוא אינו מתכוון למכור את עצמו במחיר סוף עונה ודרישותיו בנוגע לייצוג משמעותי במוסדות הליכוד גבוהות מדי (לטעמו של נתניהו). במצב הזה סביר יותר שכולנו תישאר מפלגה עצמאית. פוליטית זה גם נכון יותר עבור כחלון, שיוכל להישאר חופשי לתמרן את מהלכיו. מנגד, כחלון במוקדם או במאוחר ימצא את עצמו כמו יתר השחקנים במגרש הפוליטי מול שאלות משפטיות וערכיות הנוגעות לתסבוכת הפלילית שבה נתון ראש הממשלה. בעוד כל השותפים הטבעיים של נתניהו: החרדים, ליברמן ומפלגות הימין הצהירו כי יעניקו לו רשת ביטחון להמשיך ולכהן גם עם כתבי אישום, כחלון עשוי למצוא את עצמו תחת לחץ ציבורי להיות שומר הסף – כפי שהתחייב בעבר. אם יחזור חזרה לליכוד, יוכל תמיד לטעון שהוא מצוי תחת משמעת קואליציונית.

בהקשר הזה כאמור כחלון מגיע מפוכח. הוא אמר לאנשים ששוחחו איתו מאז הבחירות כי אינו מתכוון יותר לשאת על גבו לבדו את השמירה על בג"ץ, ובמובנים רבים הוא מתחיל להשתכנע שזה היה בעוכריו.

ביום שלישי [30 באפריל], מעט לפני השבעת הכנסת החדשה, כחלון כינס את סיעתו הזעירה ונשמע כמי שמנסה לעודד את עצמו. "מפלגת כולנו עצמאית, ותמשיך להיות עצמאית. נא לא לשים לב לכותרות המוזמנות. כולנו תמשיך לכהן ולשרת את הציבור כמפלגה עצמאית. הגענו להיות שותפים ולא שכירים", אמר כחלון, "בכל זאת הצלחנו לקבל תמיכה של כ-152,000 ישראלים, זה מספר גדול שמראה שכולנו הכתה שורשים בארבע השנים האחרונות...זו הצלחה אדירה".

כחלון כיוון לשמועות כי הוא בדרך חזרה לליכוד וכי הסכם האיחוד בין המפלגות הוא עניין גמור. אולם למרות האמירות הנחרצות, ברור גם למעריציו האדוקים ששר האוצר מצוי על פרשת דרכים וכלל לא בטוח שיצליח לשרוד עוד מערכת בחירות.

עדות למצב רוחו ההפכפך של כחלון התקבלה זמן קצר לאחר השבעת הכנסת, כאשר העדיף שלא להתייצב לתמונה המסורתית של ראשי הסיעות יחד עם נשיא המדינה ונשיאת בית המשפט העליון.

כחלון ער לכך שיכול היה לסיים את הבחירות במפח נפש כמו חבריו לממשלה היוצאת שרי הבית היהודי איילת שקד ונפתלי בנט, אשר למרות הפופולריות שלהם נותרו מחוץ לכנסת. "זה לא היה דבר מופרך", אומר אחד ממקורביו לאל-מוניטור.

כעת יו"ר כולנו מחשב את צעדיו. הוא שומר על ערוץ פתוח עם נתניהו ומחזיק בידיו את כרטיס הכניסה לכהונה נוספת במשרד האוצר. ביום ראשון האחרון [28 באפריל] קיים כחלון עם נתניהו פגישת חירום בנוגע לתסבוכת העברת הכספים לרשות הפלסטינית. כחלון היה השר הכי קרוב אל בכירי הרשות בארבע השנים האחרונות, וניסה במהלכן לקדם תוכנית לחיזוק הכלכלה הפלסטינית. אם יישאר שר אוצר, כחלון יגיע לקדנציה שנייה מפוכח יותר ומנוסה יותר. גם עם ארבעה מנדטים הוא יוכל להמשיך להיות הסמן השפוי והממלכתי.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli elections, israeli government, likud, kulanu, benjamin netanyahu, israeli politics, moshe kahlon

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept