האם ישראל על סף מרי עממי?

יוזמות החקיקה החדשות של נתניהו עשויות לגרור התנגשות חברתית-פוליטית בין שני המחנות היריבים בישראל על אופייה של מדינת היהודים: מצד אחד שלטון החוק ועליונות המשפט והערכים הליברלים; מצד שני שמרנות, קיצוניות וכרסום הדמוקרטיה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

democracy, high court of justice, likud, benny gantz, protests, blue and white party, benjamin netanyahu, legislation, immunity

מאי 22, 2019

המשבר החוקתי שאליו נכנסת ישראל במהירות (כפי שדווח כאן במאמר קודם) יגרור בעקבותיו גם התנגשות חברתית-פוליטית בין שני המחנות היריבים בישראל. על פי כל הסימנים, האירוע עלול להפוך לסוג כזה או אחר של מחאה נרחבת בעלת סממנים של מרי עממי, אשר תעמיד בצל את המחאה החברתית של קיץ 2011 שהוציאה מיליון ישראלים להפגנה הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה. "נבעיר את הרחוב", אומרים בכירים בכחול-לבן, שמארגנת כבר במוצאי שבת הקרובה [25 במאי] הפגנת ענק בתל אביב. הישראלים, אומרים בצמרת מפלגת האופוזיציה הראשית, לא יתנו לנתניהו להפוך לארדואן בלי קרב. נילחם על הערכים, על העמדות, על הדמוקרטיה, מוסיפים שם. בכירים במפלגה, בראשם הרמטכ"ל לשעבר ח"כ גבי אשכנזי, כבר הצטלמו עם כרזה ובה כתוב "מוותר על החסינות שלי", ברמיזה בולטת למאמץ האדיר שמשקיע בנימין נתניהו בביצור חסינותו אל מול כתבי האישום המתגבהים נגדו.

יו"ר האופוזיציה, הרמטכ"ל לשעבר ח"כ בני גנץ, הצהיר בנאום הבכורה שלו בכנסת כי "נתניהו מציב את עצמו לפני הכל ואנחנו ניאבק ברחובות, בכיכרות, בשכונות ובבתי הספר" [13 במאי]. השימוש של גנץ בנוסח הדומה לנאום מקביל של וינסטון צ'רצ'יל, בתחילתה של מלחמת העולם השנייה, לא היה מקרי. להבדיל אלפי הבדלות, שהרי איש לא מעלה על דעתו להאשים מחנה פוליטי כזה או אחר בישראל בקשר לנאציזם כלשהו, הרי שברור לשני הצדדים שזהו מאבק מכריע על אופייה של מדינת היהודים: האם יישמרו בה עקרונות שלטון החוק, עליונות המשפט והערכים הליברלים כפי שהגו מייסדיה, או שהמעבר לעבר שמרנות, קיצוניות, כרסום הדמוקרטיה ועליונות המשטר והדת ימשיכו לגבור.

שני הצדדים - זה שמונהג בידי נתניהו ומאחוריו הרבנים הקיצוניים, האדמו"רים החרדים והימין הקיצוני, וזה שמונהג על ידי כחול לבן ומאחוריו הישראלים הליברלים, אנשי המרכז-שמאל והדמוקרטיה - רואים בהתנגשות המתקרבת מאבק של "להיות או לחדול". שום דבר טוב לא יכול לצמוח מהאווירה הזו.

המחאה שמתפשטת נגד יוזמות החקיקה החדשות של נתניהו מתעוררת במגזרים רבים: ארבעה חברי כנסת בליכוד - גדעון סער, מיכל שיר ושניים נוספים שזהותם לא פורסמה, כבר הודיעו שלא יתמכו בחוק החסינות. הם הצטרפו לבכירי ליכוד בולטים לשעבר כמו לימור לבנת ובני בגין, שחיוו דעה דומה. נתניהו עצמו משתדל שלא להשאיר טביעות אצבע על היוזמות עצמן ופועל באמצעות פרוקסיז: את החסינות מובילים חברי הכנסת מיקי זוהר מהליכוד ובצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין, כשהם נשבעים שאין לנתניהו המסכן שום קשר לזה. יש גם מי שמאמין להם.

בעקבות המחאה הפוליטית, התעוררו גם בכירי עורכי הדין בישראל שקיימו בתחילת השבוע כנס נדיר, ראשון מסוגו: עשרות עורכי הדין, חלקם מהבכירים בישראל, התכנסו באחד המשרדים הגדולים בתל אביב והבהירו שיילחמו במאמץ של נתניהו לרסק את בית המשפט העליון ואת מערכת המשפט בכל הכוח. סיסמת המאבק היא "תצטרכו לעבור אותנו", בדרככם לרסק את עקרונות שלטון החוק. בין עורכי הדין המוחים נמצא גם, למשל, עו"ד פנחס רובין שנמנה (בינתיים) על צוות ההגנה של ראש הממשלה נתניהו. בנוסף לעורכי הדין, ביום רביעי [22 במאי] נודע כי יותר ממאה מרצים למשפטים מפקולטות שונות הקימו "קואליציה למען שלטון החוק" ובהם פרופ' יואב דותן מהאוניברסיטה העברית ופרופ' ידידיה שטרן מאוניברסיטת בר אילן.

במקביל, החלה גם התארגנות של אנשי עסקים ויזמים ישראלים שהודיעו שישקלו לקצץ בפעילותם החברתית ותרומותיהם לקהילה בישראל, אם אכן ייושמו תכניותיו של נתניהו. הבולט שבהם הוא איזי שרצקי, תעשיין אשר השקיע מאות מיליוני שקלים במשך שנים ארוכות בעיר הספר הצפונית קריית שמונה. "אם זה יימשך", אמר שרצקי, "אני מפסיק לתרום". יחד איתו התבטאו גם יהודה זיסאפל, מראשי קבוצת ההייטק רד-בינת, הנחשב לאחד מאבי ההייטק הישראלי, ויוסי מימן, מי שהיה הבעלים של ערוץ 10 ודמות פעילה במשק הישראלי. בימים הקרובים אמורים להצטרף אליהם רבים נוספים.

העיניים נשואות כרגע להפגנה שתתקיים בסוף השבוע בתל אביב. בכחול לבן מקווים שתגרוף מאות אלפי משתתפים שיבהירו לנתניהו שהוא חוצה את כל הקווים האדומים ושובר את הכלים. "חומת מגן לדמוקרטיה", זוהי סיסמת ההפגנה, אליה מצטרפות מפלגות נוספות כמו העבודה ומרצ, המכון הישראלי לדמוקרטיה וארגונים חברתיים-ציבוריים נוספים. בכחול לבן משקיעים מאמץ כדי להציג בהפגנה גם נואם בולט מהמגזר הערבי, מתוך הפקת הלקחים מהבחירות האחרונות. "בלי המגזר הערבי לא נוכל לנצח כאן בחירות", אמר לאל-מוניטור לאחרונה בכיר בכחול לבן, "הגיע הזמן להפנים את זה. יש בישראל מאות אלפי ערבים נאמנים למדינה ולערכיה שרוצים להשפיע, והם לא מחוברים למעורבות המוגזמת של הפוליטיקאים הערבים בעניין הפלסטיני. צריך להתמקד בהם ולהשקיע בהם".

מול כל המתואר כאן, ממשיך הקטר של נתניהו לדהור לעבר החופש. בימים האחרונים רומזת סביבתו של ראש הממשלה שיסכים לוותר על תיקון חוק החסינות, אם יובטח לו שיקבל חסינות במסגרת החוק הקיים, מה שאפשרי לגמרי (בתנאי שיש לזה רוב בכנסת). "הבעיה", אומר לאל-מוניטור גורם בכיר בליכוד, "היא לא חוק החסינות, אלא פסקת ההתגברות הרחבה שביבי מתכנן נגד בג"ץ". מדובר בתיקון חקיקה שיאסור על בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת, אבל גם ימנע ממנו להתערב בהחלטות מנהליות של הכנסת. הכוונה כאן היא למנוע מבג"ץ לפסול את החסינות שהכנסת מתכוונת להעניק לנתניהו. "זוהי שבירת הכלים", אומר הבכיר בליכוד, "זהו המהלך שבעצם מרסק ומבטל את בג"ץ כגוף ביקורת שיפוטית על השלטון". לשאלה מדוע חברי הכנסת של הליכוד אינם מתקוממים נגד המהלך הזה, שנועד לצרכיו האישיים של נתניהו, סירב הבכיר להגיב.

התשובה לכך היא פשוטה: זה עתה ביטל נתניהו את הגבלת מספר השרים בממשלתו הקרובה (אם אכן ירכיב אותה). הוא יוכל למנות כמה שרים שירצה. כולם רוצים להיות שרים, כולם רוצים שדרוג במעמדם, ולמרבה הפלצות כולם (בינתיים) מוכנים למכור בשביל זה את ערכיה של מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020