חזרת מצרים: הקסם שמושך ישראלים לסיני חרף איומי הטרור

למרות האזהרה החריפה מצד המטה לביטחון לאומי מפני הטרור של דאע"ש, גם בפסח הזה עשרות אלפי ישראלים נוהרים לסיני. יפתח שוע, מנהל קבוצת פייסבוק פופולרית לנופשים בסיני, מסביר: "רק לפני כמה ימים היה פיגוע בסרי לנקה, ולא הייתה לשם אזהרת מסע"

al-monitor .

אפר 25, 2019

בחג הפסח מציינים היהודים את יציאתם של בני ישראל ממצרים, שארעה לפי המסורת בסביבות המאה ה-13 לפני הספירה. אבל 3,300 שנה לאחר ששועבדו לעבדים ע"י הפרעונים, הישראלים שבים אל מצרים בהמוניהם, כולל משפחות עם ילדים. הפעם, המצרים מארחים אותם ברוחב לב. אלא שלפי מערכת הביטחון הישראלית, ההרפתקה הזו מסוכנת מאוד.

בימים האחרונים הרמקולים שבמעבר טאבה המוביל לסיני מכריזים במונוטוניות אזהרת מסע לעוברים את הגבול. בהודעת המטה לביטחון לאומי, שעודכנה ביום שלישי השבוע [23 באפריל], אזהרת המסע מוגדרת ברמה החמורה ביותר – "איום קונקרטי גבוה מאוד". בהודעה נכתב כי "נמשך האיום החמור למימוש פיגועי טרור נגד תיירים בסיני, לרבות ישראלים, בטווח הזמן המיידי. ברקע לכך, בין השאר, פעילותו המתעצמת של 'מחוז סיני' (שלוחת דאע"ש באזור) בחודשים האחרונים". ההודעה כוללת המלצה של המטה ללוחמה בטרור לכל הישראלים הנמצאים בסיני "לצאת לאלתר מהאזור ולשוב ארצה", ולכל אלו המבקשים לצאת לסיני "להימנע מלעשות זאת".

הישראלים מצדם לא מתרגשים מהאזהרות ונוהרים בהמוניהם לסיני. ההערכה היא כי לפחות 40 אלף ישראלים, בהם משפחות עם ילדים, חוגגים את פסח בחצי-האי. המספר הזה משקף עלייה של 20% לעומת פסח בשנה שעברה. חלק מהנופשים הגיבו לאזהרות מפני דאע"ש בשעשוע וזלזול. למשל כתבת הארץ, לי ירון, שפרסמה ציוץ עם תמונה של פיזור עשן נגד יתושים בחושות בסיני, וכתבה: "דאעש של יתושים מצריך צעדים קיצוניים". הנהירה לסיני גם סיפקה לישראלים כוכבת טלוויזיונית חדשה ומשעשעת, הדסה בניזרי מירושלים, שהריאיון שהעניקה לערוץ 12 בו הגיבה בגיחוך לסכנות ("אנחנו יותר ישראלים ממצרים כאן") חרך את הקשת.

יעקב נגל, מי שהיה עד לפני שנתיים ראש המטה לביטחון לאומי, מציע לא להקל ראש באיומים. "זה שהיו אזהרות (בעבר) שלא התממשו, זה לא אומר שהמזל ימשיך להאיר פנים להרפתקנים", הוא אומר בשיחה עם אל-מוניטור. "ישראלי שנכנס לסיני הוא מטרה מבחינת דאע"ש. יש תופעה אצל הישראלים שנקראת 'לי זה לא יקרה', אבל אנחנו בפירוש לא יכולים לסמוך על כוחות הביטחון המצריים. אני לא מצליח להבין את קלות הראש של הישראלים שנוהרים לסיני. אם הבן שלי היה מבקש לצאת לסיני, הייתי עוצר אותו בכוח".

בשנים האחרונות סובלת סיני ממתקפות טרור משמעותיות. האחרונה שבהן שכוונה נגד ישראלים הייתה ב-2004. 34 בני אדם נהרגו אז, בהם 12 ישראלים. מתקפת טרור אחרת נערכה ב-2015. אז הופלה טיסה 9268 של מטרוג'ט. 224 נוסעים, רובם אזרחי רוסיה, נהרגו. בתקופה האחרונה הממשל המצרי עושה מאמץ להחזיר לסיני את התיירים הרוסים. כפי שדווח באל-מוניטור, הנשיא עבד אל-פאתח אל-סיסי נפגש (6 באפריל) במיוחד בנושא הזה עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, והשניים סיכמו על חידוש קו הטיסות בין רוסיה לשארם א-שייח. רשימת ההתקפות הקשות בסיני כוללת גם את זו שלפני כשנה וחצי [נובמבר 2017] בה נרצחו מעל 250 בני אדם בפיגוע של דאע"ש. בנוסף, מעת לעת מתפרסמים דיווחים על פיגועים קטנים יותר.

"אזהרת המסע לסיני קיימת מעל 12 שנים", אומר לאל-מוניטור יפתח שוע, מנהל קבוצת הפייסבוק הפופולרית ביותר לנופשים בסיני "סיני טיפים והמלצות". לדבריו, "איומי טרור הם נחלתן של ערים מרכזיות בעולם כולל פריז וירושלים. רק לפני כמה ימים היה פיגוע בסרי לנקה, ולא הייתה לשם אזהרת מסע. ביטחון מוחלט יש רק במקלט אטומי. ברור שיש סיכון, אבל הוא כנראה לא גדול יותר מיעדים נוספים בעולם, שרבבות מטיילים בהם למרות הסיכונים"

משפחת מאיר מיהוד נסעה ביום שלישי [29 באפריל] לסיני, למרות אזהרת המסע החריפה. בשיחה עם אל-מוניטור מסיני הם מסבירים את החלטתם. "היינו בקיץ בסיני וראינו מקרוב שזה לא מפחיד. יש פער בין האיומים בארץ לתחושת הביטחון כאן בסיני", אומר אב המשפחה אלי, שיפוצניק במקצועו. "אכן יש איזה חשש בלב, אבל מה האלטרנטיבה? גם בישראל מסוכן וגם בפריז ובלונדון יש פיגועים. אז נשב כל היום בבית מפוחדים?"

בפסח לפני שנתיים [אפריל 2017], בעקבות מתקפה שביצע דאע"ש על כנסיות במצרים, התקבלה החלטה תקדימית במערכת הביטחון הישראלית לסגור את מעבר טאבה. המהלך גרר אז עתירה לבג"ץ מצד הנופשים. מבחינת משפחת מאיר, העובדה שהמעבר לא נסגר בפסח הנוכחי מלמדת שהסכנה לא ממשית. "כשבאמת היה מסוכן, סגרו את הגבול ולא אפשרו לעבור. אם לא סגרו עכשיו כנראה שמדובר בהתרעה כללית שלא אמורה למנוע מאיתנו להגיע (לסיני)", קובע אלי.

מבחינת יעקב נגל, שבתקופתו נסגר מעבר הגבול, ההסתמכות הזו קלושה. "יש התרעה ברמה הגבוהה ביותר, רמה 1, וזה ממש לא משחק. אני לא יכול להתייחס להחלטה (הנוכחית) שלא לסגור את הגבול, כי אני לא במטה לביטחון לאומי היום. אבל זו ממש לא הוכחה לכך שהסכנה פחותה".

מה שמושך את הישראלים לסיני, בין היתר, זו הקרבה הגיאוגרפית המאפשרת כניסה עם רכב ישראלי לחצי-האי, וכמובן מחירי האירוח הזולים. "אנחנו זוג ושני ילדים, החופשה הזו תעלה לנו 2,000 שקל כולל הכל", אומר אלי. "אין מחירים כאלו בארץ, לא בפסח ולא כל השנה".

שוע מודה כי המחירים הזולים בסיני הם פקטור מרכזי בקסם של המקום בעיני הישראלים. "המחירים ממש מצחיקים, אף שבתקופת החגים הם כמובן עולים", הוא מסביר. "חושה בדיונה הגדולה בנואבה תעלה לא-בעונה משהו כמו 40 שקל כולל ארוחת בוקר. מלון חמישה כוכבים לזוג פלוס ארוחת בוקר יעלה משהו כמו 100-80 שקל לאדם. ברמה פחות טובה אפשר למצוא גם ב-50 שקל. גם התנועה ממש זולה: אוטובוס מטאבה עד שארם א-שיח, מרחק של כ-220 ק"מ, יעלה כעשרה שקלים בלבד".

עם זאת, לדברי שוע, המחירים הם רק חלק מהסיפור. "לסיני יש קסם שקשה להסביר. ברגע שאתה עובר את הגבול אתה מרגיש את השלווה. מי שבא פעם אחת, חוזר שוב ושוב. זה מעבר בין ציוויליזציות. אני אישית חושב שהסתגרות וחרדה הם ניצחון לטרור והמשך החיים הוא ניצחון על הטרור. אנחנו לא מעודדים אף אחד לנפוש בסיני, אבל אנחנו מציבים את האיום בפרופורציה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

"עסקת המאה" – פרס לטרור היהודי ומתכון לאלימות
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 4, 2020
אם פוסלים את היבא יזבק, מדוע לא את איתמר בן גביר?
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | ינו 23, 2020
הדמוקרטיה הישראלית מספיק חזקה להכיל את ח"כ היבא יזבק
יוסי ביילין | הבחירות בישראל | ינו 27, 2020
תביעת המיליארדים של נפגעי הטרור הישראלים נגד הבנק הערבי
דני זקן | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | ינו 7, 2020
אי החזרת גופות מחבלים – מהלך פופוליסטי של שר הביטחון
יוסי ביילין | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | דצמ 2, 2019

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020