ישראל פולס

בעבודה מפנימים: אבי גבאי לא מתכוון להתפטר

p
המחבר
בקצרה
התקופה בה אבי גבאי עומד בראש מפלגת העבודה הולכת ומתבררת כאסונית, כאשר לכישלון בבחירות יש גם משמעויות כלכליות כבדות. במפלגה מופתעים שהיו"ר מסרב לקחת אחריות ומאחורי הקלעים מתכננים את הדחתו.

הציפייה שיו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי יתפטר כבר בליל הבחירות [9 באפריל] לאחר שהתברר היקף החורבן, נמוגה במהרה. כשהתייצב מול המצלמות לאחר פרסום מדגמי הטלוויזיה שהעניקו לעבודה שישה עד שמונה מנדטים בלבד, נראה היה שגבאי עומד לשאת נאום פרישה, לקחת אחריות על הכשלון ולזוז הצידה. אלא שלמרבה ההפתעה גבאי, שדיבר על מכה אלקטורלית וערב לא פשוט, לא לקח אחריות על התוצאה המטלטלת.

יומיים לאחר מכן אמר לו מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני, כי ראוי ונכון שיתפטר מיד. הדברים נאמרו בפגישה בין השניים, במהלכה חרמוני השמיע דברים קשים ונוקבים אך לא זכה למענה בנוגע לכוונותיו של היו"ר. מאוחר יותר הודיע גבאי שאינו מתכוון לפרוש מתפקידו. גבאי גם אמר שבכוונתו להמשיך לפעול למען תנועת העבודה ולשרת את הציבור מהאופוזיציה, וכי בימים הקרובים יקיים התייעצויות בנוגע להקדמת הפריימריז ולאפשרויות אחרות העומדות על הפרק.

הימים חלפו, תוצאות האמת נתנו למפלגת העבודה רק שישה מנדטים, אבל גבאי ממשיך להיאחז בכיסאו. ביום רביעי הוא סיפק הוכחה נוספת לכך כאשר הודיע על הקדמת הפריימריז – מהלך שעשוי לקחת חודשים. ובינתיים, הוא ממשיך לשמש בתפקיד יו''ר המפלגה. במפלגה הולכת ומתבהרת ההכרה כי אין בכוונתו להתפטר, אך בינתיים אף אחד מחברי הכנסת היוצאים והנכנסים של העבודה אינו קם ועושה מעשה. זאת, אף שברור להם כי מדובר במצב הזוי. "מאז שדיברתי איתו עברו ארבעה ימים. לי היה ברור שאחרי תוצאה כזאת הוא צריך ללכת, אבל נראה שהוא לא הולך", אמר חרמוני לאל-מוניטור. "זה לא שאם גבאי ילך אז כל הצרות ייעלמו, אבל ברור לנו שזה תנאי לתחילת תהליך השיקום. גבאי צריך לקחת אחריות. נתנו לו כוח וסמכויות והוא נכשל. לא סביר שיישאר".

בוטה עוד יותר הוא הח"כ הוותיק והמוערך איתן כבל, שנדחק למקום לא ריאלי ברשימה (15) בשל היריבות עם גבאי – ונותר מחוץ לכנסת. כבר בליל הבחירות כבל קרא לו להתפטר. כעת גם הוא מפנים שלגבאי אין כוונה כזאת. "הוא מושך זמן", אמר כבל לאל-מוניטור, "אני רואה בטוויטר ובפייסבוק שמתחיל קמפיין שקורא לו להישאר. לצערי הוא כנראה נשאר כדי להשלים את מלאכת ההרס". כבל טוען שגבאי מורח את אנשי המפלגה וכי הוא ימשוך זמן, יושבע לחבר כנסת ו"לא יזוז ממקומו. אם לא יקומו מולו עוד חברים, הוא יחסל סופית את המפלגה".

מלבד כבל וחרמוני, כל היתר בעיקר שותקים. חברי הכנסת הנותרים, אומרים אמנם בשיחות פנימיות שגבאי היה צריך לשים את המפתחות בלילה שבו התרחש האסון האלקטורלי של העבודה, אבל מעדיפים שלא לומר זאת בפומבי. העיניים נשואות לשני יושבי הראש לשעבר, חברי הכנסת עמיר פרץ ושלי יחימוביץ', שלאחרונה אחרי תקופת נתק ארוכה חזרו לשתף פעולה. אף אחד מהם לא קרא בינתיים לגבאי להתפטר. אמנם מאחורי הקלעים נרקמות תוכניות שונות וישנן קריאות ליחימוביץ' ולפרץ, בנפרד, להתמנות ליו"ר זמני של המפלגה כדי לשקמה, אך בינתיים לא נרשם מהלך אופרטיבי. נראה שההלם הוא כה גדול, עד שאפילו מפלגת העבודה, הידועה כמפלגה שבדרך כלל אינה מעניקה רגע של חסד לראשיה אחרי כישלונות ומדיחה אותם במהירות, לא מצליחה להתאושש מכך שהיו"ר שלה הוביל אותה כמעט להכחדתה, ושחברי כנסת מוערכים כמו מירב מיכאלי, רויטל סוויד ועומר בר לב נותרו בחוץ.

גבאי נבחר לעמוד בראש המפלגה בפריימריז שנערכו ביולי 2017. זה היה הימור פרוע של חברי המפלגה, שהעדיפו אותו על פני היו"ר הקודם ח"כ עמיר פרץ. הבחירה בגבאי נבעה מרצון להחזיר את מפלגת העבודה לימי תפארתה, דווקא באמצעות מישהו שבא מבחוץ. גבאי אכן היה, ובמידה רבה נותר, נטע זר. אדם שגדל בבית ליכודניקי, שנכנס לפוליטיקה רק שנתיים קודם לכן כחבר במפלגת כולנו ומונה לשר מטעמה. נדמה שהעבודה הייתה עבורו שלד בורסאי, שגבאי זיהה כפלטפורמה שממנה קיווה להגיע לראשות הממשלה. הוא הבטיח לחברי העבודה הנואשים 30 מנדטים ומאות אלפי ליכודניקים שינהרו אליו ויביאו למפלגה שלטון.

אחרי שנבחר גילו אנשי העבודה שהוא אינו סופר אותם, מזלזל בסניפי המפלגה ובחברים הוותיקים. "אל תביאו אותי לסניפים, אני רוצה קהל חדש", דרש מאנשי המנגנון. הוא שבר ימינה מבחינה אידיאולוגית כדי להביא מצביעי ליכוד, אך בפועל הבריח מצביעים ותיקים. הסקרים התדרדרו בהתאם. גבאי קיבל לידיו מפלגת אופוזיציה גדולה של 24 חברי כנסת, אך לא הצליח להתוות לה דרך או להפוך אותה לאלטרנטיבה שלטונית. המפלגה תחת הנהגתו הלכה ודעכה, בלי קשר להקמתה של כחול לבן. התהליך הזה התרחש הרבה קודם.

בצעד הרסני סמוך לבחירות הוא גם הדיח את ציפי לבני, מספר 2 במחנה הציוני, לעיני המצלמות באקט משפיל שפגע בו ובמפלגה. וכך, התקופה בה גבאי עומד בראש מפלגת העבודה הולכת ומתבררת כאסונית. לכישלון בבחירות יש גם משמעויות כלכליות כבדות. להערכת בכירים במפלגה לא יהיה מנוס מסגירת בית המפלגה, ממעבר למשרד קטן, ומפיטוריהם של כמעט כל עובדי המנגנון.

האם בימים הקרובים יתבררו כוונותיו של גבאי? לדברי מקורות במפלגה, אחרי חג הפסח צפויים מהלכים מכיוונם של בכירי המפלגה, פרץ, יחימוביץ' וכבל. לא ברור האם הם יניחו אולטימטום לגבאי וידרשו את פיטוריו. כל אחד מהשלושה מאמין שעליו להתגייס להציל את המפלגה רגע לפני היעלמותה, וכי ניתן יהיה להחזיר אליה חלק גדול ממצביעיה, בעיקר לאור כישלונה של כחול לבן לנצח את נתניהו והליכתה לאופוזיציה. מצביעי שמאל רבים שנתנו קולם לכחול לבן, עשו זאת מכיוון שהאמינו שכך ניתן יהיה לגבור על הליכוד. כעת, משהמשימה הזאת לא הושגה, נוצרה הזדמנות לפעול להחזרתם באמצעות שיקום מפלגת העבודה ובנייתה כמפלגת שמאל בעלת עמדות וסדר יום ברורים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: knesset, labor party, israeli politics, israeli elections, avi gabbay

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept