משיחי הר הבית בדרך לכנסת

בכנסת הבאה תהיה נציגות לא קטנה לנאמני הר הבית – האנשים שחזונם הוא להקים בירושלים את בית המקדש השלישי. למשל משה פייגלין, שנזהר לא להפחיד יתר על המידה מצביעים פוטנציאליים אך מצע מפלגתו עוסק בכך במפורש.

al-monitor .

מרץ 13, 2019

בין אם את הממשלה הבאה ירכיב בנימין נתניהו ובין אם יהיה זה בני גנץ, דבר אחד נראה בטוח: בכנסת הבאה תהיה נציגות לא קטנה לנאמני הר הבית – האנשים שחזונם הוא להקים בירושלים את בית המקדש השלישי.

על פי הסקרים האחרונים, מפלגתו של משה פייגלין "זהות" עוברת את אחוז החסימה והיא עשויה להיות הפתעת הבחירות. פייגלין מבטיח לבוחריו לפעול למען לגליזציה של קנאביס, וצעירים רבים הולכים אחריו. אם התנופה לא תיעצר, פייגלין ותנועתו המשיחית יהוו את לשון המאזניים שתקבע מי ירכיב את הממשלה הבאה. את דעותיו על בית המקדש ופתרונות הטרנספר לערבים שהוא דוגל בהם פייגלין מצניע. בינתיים, הוא מניף את דגל הקנאביס על ראש שמחתו, לפחות עד הבחירות.

אבל במצע מפלגתו, שספק אם מצביעי הקנאביס טרחו לקרוא את כולו, תכניתו המדינית כתובה שחור על גבי לבן. פייגלין מציע קודם לבטל את הסכמי אוסלו ואחר כך להשתלט על הגדה ולהחיל שם ריבונות ישראלית מלאה. לתושבי יהודה ושומרון שאינם יהודים מציעה תכנית פייגלין עזרה בהגירה (כלומר טרנספר); תושבות קבע במדינת ההלכה היהודית או אזרחות (לאחר שירות בצה''ל ומסלול בדיקה "ארוך ומעמיק").

באשר להר הבית – כאן גולת הכותרת. פייגלין מציע לסלק את הווקף ולהעביר את ניהול ההר לרבנות הראשית כאשר משטרת ישראל תוצב על ההר דרך קבע. זאת ועוד: "בית כנסת יהודי יוקם על ההר. כמו כן, הר הבית ייפתח למחקר ארכיאולוגי בלי ההגבלות הנהוגות כיום". פייגלין לא משתמש במילה "בית המקדש" כדי שלא להפחיד יתר על המידה מצביעים פוטנציאליים. השימוש במינוח "בית כנסת" הוא כסות למטרה האמיתית – בית מקדש על ראש ההר על כל המשתמע מכך.

הסחף שהצליח פייגלין לגרוף הפתיע והפחיד רבים בישראל, כולל במגזר הערבי. בתנועת חד"ש-תע"ל אמרו לאל-מוניטור כי עלייתו של פייגלין ודעותיו על הר הבית הן תוצאה של ההסתה הפרועה כלפי הערבים שנמשכת כבר שנים, ושאותה שמוביל נתניהו.

ראש הממשלה אמר השבוע בשיחה עם גולשים בערוץ ליכוד טי.וי. כי לאזרחים הערבים יש 22 מדינות לאום מסביב, ושהם לא צריכים עוד אחת. "אז מה הפלא שדעות גזעניות של טרנספר והשתלטות על מסגד אל אקצא של פייגלין מקבלות תמיכה ? שואלים בחד"ש-תע"ל. עוד מוסיפים כי "בכנסת הבאה תהייה תחרות גדולה בין סמוטריץ', פייגלין ובן ארי, וכבר עתה ברור שהמפלגות הערביות יאלצו להיות גוש חוסם נגד ההסתה וההדרה של ערביי ישראל.''

גם ברחוב הערבי מודאגים מאוד. ד"ר ראיד מחאג'נה תושב ערערה אמר לאל-מוניטור כי טיפות הרעל שמטפטף הימין הישראלי, ובראשו נתניהו, חדרו לאט לאט אבל בהתמדה לתוך החברה הישראלית. טרנספר וכיבוש הר הבית נראים כעת הגיוניים לאותו הציבור שמוכן לשלם (פוליטית) תמורת מנת קנאביס. "אתם היהודים בסוף תצטרכו לשלם את מחיר האבדון שישראל, שהיא גם המדינה שלי, הולכת אליה בעיניים פקוחות" .

בכנסת הבאה פייגלין לא יהיה לבד. בתרגיל פוליטי שנוי במחלוקת שתוכנן ע"י ראש הממשלה נתניהו אוחדו שלוש מפלגות ימין הכוללות את תלמידי הרב כהנא ממפלגת "עוצמה יהודית". נתניהו הבטיח לאיחוד מפלגות הימין שני תיקים בממשלתו הבאה ואפילו מושב בוועדה לבחירת שופטים.

גם מיכאל בן ארי, מקום 5 ברשימת איחוד מפלגות הימין ונציג עוצמה יהודית, אשר וועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירות לפסילת מועמדותו, הוא מנאמני הר הבית. הוא בעל תואר דוקטור בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה ומתעסק רבות במעמד הר הבית. בן ארי הקים את מכון ההסברה "מורשת הר הבית" להנחלת הר הבית והמקדש ואת המדרשה לידע המקדש. הנה דברים שאמר ביום ירושלים אשתקד [2018] כדי לעודד יהודים לעלות להר: "השנה ביום ירושלים אלפים ורבבות נבוא ונגיד 'הר הבית בידינו'. לא במילים, במעשים. טובלים, עולים ופוקדים את הר הבית בקדושה...כול אחד צריך לעשות מאמץ, כל אחד ואחד הופך את ההכרזה למעשית".

שתי המפלגות הקיצוניות, זהות ועוצמה יהודית, כאשר נציגיהן יכהנו כחברי כנסת, בוודאי ישלבו ידיים למימוש התכנית הגדולה – השתלטות על הר הבית והקמת הבית השלישי.

לאחרונה הופקה בישראל סדרה תיעודית מרשימה "נפילתה ועלייתה של המחתרת היהודית" בבימויו של שי גל. הסדרה עקבה אחר אנשי המחתרת היהודית שניסו בתחילת שנות ה-80' להתנקש בחייהם של ראשי ערים פלסטינים, רצחו שלושה סטודנטים בירי ורימונים באוניברסיטה האיסלאמית בגדה ותכננו לפוצץ את מסגד אל אקצא מתוך אמונה שכך תבוא הגאולה. ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון סיפר בסדרה, שאם התוכנית לא הייתה נעצרת בזמן וחברי המחתרת היו מצליחים לממש את זממם, הייתה בוודאי פורצת מלחמה גרעינית במזרח התיכון.

כל אנשי המחתרת שנאסרו, גם אלה שנשלחו למאסר עולם, שוחררו תוך שנים ספורות מכלאם. חלקם נושאים היום בתפקידי מפתח בממסד הישראלי והם אורחים קבועים ומשפיעים בכנסת ישראל. למשל זאב חבר (זמביש), מראשי מועצת יש"ע, או נתן נתנזון, מנכ"ל המועצה הדתית מטה בנימין וחבר צוות המשא ומתן של מפלגת הבית היהודי.

יהודה עציון ונתן נתנזון, שני המרואיינים המרכזיים בסדרה, אינם מסתירים שגם היום שאיפתם היא לראות את הקמתו של בית המקדש השלישי בהר הבית. בקרוב הם יקבלו חיזוק מעוצמה יהודית וממשה פייגלין.

סביר מאוד להניח שמצביעי "זהות" של פייגלין או אפילו המצביעים המתונים של הבית היהודי, שהיא חלק מאיחוד מפלגות הימין, יטענו שפיצוץ מסגד אל אקצא אינו עומד עוד על הפרק וכי בניית בית המקדש השלישי וגירוש הערבים מירושלים והשטחים הם רק חלום. אבל יש לזכור שבבחירות 2015 איש לא דיבר ברצינות על סיפוח השטחים או על הקמת מדינה דו-לאומית. מבחינת תלמידיו של כהנא, תכנית סיפוח השטחים מונחת כעת על השולחן. על מימושה יש הסכמה מקיר לקיר של כל מפלגות הימין, כולל חלקים נרחבים בליכוד. השלב הבא מן הסתם הוא הר הבית.

גם אם לא יעלה בידיהם להפוך את הרעיון ההזוי הזה למציאות, עצם הדיבור על הקמתו של בית מקדש שלישי (על חורבות מסגד אל אקצא או לצדו) מהווה הכרזת מלחמה דתית.

בסדרה על המחתרת כינה גילון, בעצב, את אנשיה "משוגעים" ו"משיחיים", וזעם על הפיכתם לגיבורי תרבות המשפיעים על תהליך קבלת ההחלטות. הסדרה הזו צולמה לפני שהוא יכול היה לדעת שבקרוב הם ייכנסו לבית הנבחרים הישראלי. לא צריך דמיון מפותח כדי לדעת איך תיראה ישראל בעיני "האזרח השפוי" ובעיני העולם כולו בעוד כמה חודשים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020