ישראל פולס

האם טראמפ ייתן לנתניהו את פולארד כדי להשכיח את פרשת הצוללות?

p
המחבר
בקצרה
שבועיים לפני הבחירות, אין כוח בעולם שיעלים את צחנת פרשת הצוללות – אולי הנשיא טראמפ. תכנית החלומות של נתניהו שאמורה להוביל אותו לניצחון נוסף היא החזרתו לישראל במטוס ראש הממשלה של המרגל ג'ונתן פולארד.

שלושה שבועות לפני הבחירות, בשיא ה"מאני טיים", חווה ראש הממשלה בנימין נתניהו אסון אסטרטגי של ממש: פרשת הצוללות, הנחשבת כ"פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה", קמה לתחיה וביצעה קמבק רועש על ראשו בעיתוי הגרוע ביותר שאפשר להעלות על הדעת. אם היה נושא אחד שנתניהו התאמץ לשמור מחוץ לשיח הציבורי לקראת הבחירות, הרי זה אותן צוללות. עכשיו, זה הדבר הכמעט יחידי עליו מדברים ובעקבותיו חווה נתניהו ירידה נדירה בסקרים. בחלק מהם, חזרה כחול לבן של גנץ ולפיד להוביל בהפרש מובהק (חמישה מנדטים).

למרות שחלק ניכר ממקורביו וקרובי משפחתו מסובכים בפרשה הזו עד צוואר, הצליח נתניהו עצמו להישאר עד עכשיו יבש יחסית: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע כבר בפתיחת חקירת הפרשה שנתניהו אינו חשוד. למרות הערכות מוקדמות, הסתיימה החקירה מבלי שנתניהו נחקר באזהרה. שמו נוקה, לפחות יחסית, באופן סופי. אלא שבישראל אין שום דבר סופי. התפתחויות מפתיעות בשבועות האחרונים מעירות את הפרשה הזו מתרדמתה. נכון לעכשיו, שוקלים בפרקליטות לפתוח את תיק הצוללות מחדש, או לפחות את ספיחיו.

החקירה, אם אכן תיפתח, תתמקד באחזקותיו של נתניהו במניותיהם של תאגידי פלדה, יחד עם בן דודו איש העסקים האמריקאי האמיד נתן מיליקובסקי. זה היה הדבר האחרון לו נזקק נתניהו ברגעי האמת של קמפיין לא קל, כשמולו שלושה רמטכ"לים שבקיאים בכל ספיחיה של פרשת הצוללות ונתפסים כאוטוריטה ביטחונית. האירוע גרם לכך שנתניהו איבד את השליטה בסדר היום, נחבט על בסיס יומי בידי גל של פרסומים עוכרי-שלווה ומתקשה להיחלץ משטח האש אליו נקלע.

נכון לרגע זה, מטיל נתניהו למערכה שני כלי נשק אסטרטגיים כדי לעצור את הדימום בסקרים ולחזור להכתיב את הקצב: הראשון הוא פרשת הטלפון הסלולרי של יריבו, בני גנץ, שנפרץ על פי החשד בידי איראן לפני כחצי שנה. נתניהו הרחיק לכת עד כדי כינוס מסיבת עיתונאים ודרישה פומבית מגנץ לגלות מה היה על המכשיר הנייד ואיזה מידע אישי רגיש מחזיקים עליו כעת האיראנים. התעלול הזה לא הוסיף לנתניהו נקודות, אולי להיפך. הוא הזכיר לציבור הישראלי את ריצתו הבהולה של נתניהו לפני 26 שנה [ינואר 1993] לאולפן הטלוויזיה, שם הודה שבגד באשתו והתלונן על סחיטה באיומים.

הנשק האסטרטגי השני הוא נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בעיצומה של הסערה הציבורית בפרשת הצוללות צייץ טראמפ, ביום חמישי [21 במארס], כי הגיע הזמן להכיר בריבונות המלאה של ישראל על רמת הגולן. זוהי מתנה עצומה, היסטורית ובלתי צפויה של הנשיא לישראל, ובעיקר לנתניהו. היא ניתנה בקול גדול, באחד הרגעים הקשים ביותר של קמפיין נתניהו. למרות שהנשיא, כמו גם שר החוץ שלו מייק פומפיאו המבקר בירושלים, הכחישו שמדובר בהתערבות אמריקאית בבחירות בישראל, אין ישראלי שלא מייחס את ההישג הזה לנתניהו וקשריו ההדוקים עם הבית הלבן.

אבל טראמפ הוא מתנה שלא מפסיקה לתת: בתחילת השבוע יגיע נתניהו לוושינגטון, ינאם בפני איפא"ק ויתקבל שוב בבית הלבן כגיבור-על. טראמפ יחבק אותו, ימליץ עליו, ירעיף עליו כבוד מלכים ויעניק עוד כמה מתנות. כרגע, מתמקד הלחץ הישראלי באפשרות לבטל את ההגבלות שהטיל בית משפט בארה"ב על המרגל ג'ונתן פולארד ולתת לו לחזור במטוסו של ראש הממשלה לישראל. זוהי תכנית החלומות של נתניהו שאמורה להחזיר את הסדר על כנו, לטאטא את הרמטכ"לים הטורדניים ממפת הסקרים ולהוביל אותו לניצחון נוסף בבחירות.

הפעם, בניגוד לפעמים הקודמות, זה יהיה קצת יותר קשה. אחד הגילויים האחרונים בפרשת הצוללות מתמקד בכך שנתניהו הוא שאישר לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל למכור למצרים צוללות משוכללות, מהסוג שרכשה ישראל. עד עכשיו, הכחיש נתניהו כי הוא נתן את האישור הזה לגרמנים, מתחת לאפה של מערכת הביטחון הישראלית. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מקום 4 בכחול לבן, אמר בתגובה כי נתניהו פגע ביתרון האסטרטגי של ישראל על פני שכנותיה בים סוף.

למרות הסכם השלום עם מצרים, העובדה שגם לה יהיו צוללות מהדגם המשוכלל שבונה מספנת "טיסנקרופ" מעוררת דאגה רבה במערכת הביטחון הישראלית. הגרמנים לא היו מוכרים את הצוללות הללו למצרים ללא אישור ישראלי. כעת מתברר, כאמור, שהמאשר היה לא אחר מאשר נתניהו. יריביו קושרים את האישור לעובדה שבן דודו וקרוב משפחתו היה אחד המתווכים בעסקאות "טיסנקרופ".

במקביל, חזר בו השבוע עד המדינה בפרשת הצוללות, מיקי גנור, מעדותו [19 במארס]. האירוע הזה גרם לטלטלה ציבורית. בפרקליטות שוקלים לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו, מה שיקל על היועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחתה מחדש של החקירה. התחושה הכללית של הציבור היא שיש סיכוי שהפרשה הזו תטויח. למרות שעדיין קשה לקשור את נתניהו ישירות לאירועים, ישנה אפשרות שהוא ישלם מחיר אלקטורלי בגין המיאוס הכללי שחשים בישראל לאור ההתפתחויות האחרונות בפרשה. את המחיר הזה התחלנו לראות השבוע בסקרים.

כרגע, מתמקדים בפרקליטות בבדיקת הגילויים על העסקאות והאחזקות השונות של נתניהו במניות של שני תאגידי פלדה, "סידריפט" ו"גרפטק". נבדקים הדיווחים של נתניהו לרשויות המס, למבקר המדינה ולכנסת בפרשה הזו וייתכן כי תתבצע גם בדיקה ברשויות בארה"ב. נבדקת גם העובדה שנתניהו קנה חבילת מניות של "סידריפט" תמורת 600 אלף דולר ב-2007 ומכר אותה תמורת 4.3 מיליון דולר שלוש שנים אחר כך, כשבאותה תקופה מצבה של החברה התדרדר קשות והיא עברה מרווח להפסד. בדיקה נוספת מתמקדת בקשר בין "טיסנקרופ", ממנה רכשה ישראל צוללות בעידודו של נתניהו, לבין "גרפטק", שהתמזגה עם "סידריפט" זמן קצר לאחר שנתניהו מכר את מניותיו בה לבן דודו.

האירוע כולו מדיף צחנה עזה. לא ברור מה ייצא ממנו בסופו של דבר, האם אכן תיפתח חקירה ואם כן, מה יהיו ממצאיה. הבעיה של נתניהו היא שהבחירות יתקיימו בעוד כשבועיים. עד אז, אין כוח בעולם שיעלים את הסירחון. אולי רק הנשיא טראמפ.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: scandal, corruption, submarine, blue and white party, israeli elections, israeli politics, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept