ישראל פולס

כבר לא עשבים שוטים: נתניהו מעניק הכשר לתלמידי הרב כהנא

p
המחבר
בקצרה
אחרי שהפך את מי שאינם אנשי ליכוד לשמאלנים מסוכנים, נתניהו נותן הכשר לשוליים הכי קיצוניים בימין – תלמידי הרב כהנא. מבחינתו יש מקום בכנסת לגזענים ושונאי ערבים, העיקר שהם יקנו לו עוד כוח ועוד זמן בתפקיד ראש הממשלה.

מאז הקדנציה הראשונה שלו בתפקיד ראש הממשלה [1999-1996] מזהיר בנימין נתניהו את ציבור בוחריו מתופעה מסוכנת בשם "השמאל". הוא מבטא את שמה בבוז ואימה, כמחלה מדבקת. לתפיסתו ולתפיסת חברי מפלגתו הליכוד ורדיקליים ממנה (הבית היהודי והימין החדש), "וירוס השמאל" מתפשט ומאיים להדביק כל חלקה טובה. לשיטתם, מי שאינו חוסה תחת מטרייתם הוא בוודאי חולה ב"מחלה", כלומר הוא "שמאל". "מי שאומר לא ימין ולא שמאל – הוא שמאל", טען נתניהו בתגובה לנאום הבכורה של בני גנץ [29 בינואר]. מקורבו השר צחי הנגבי הגביה עוד יותר את חומות הימין וקבע: "מי שאינו ליכוד הוא שמאל" [2 בפברואר].

אבל נתניהו לא מסתפק בכך. מחשש לאובדן קולות הוא עסוק בהרחבת גבולות הימין ומוכן להכליל בו אפילו את "הימין האסור" – כלומר תלמידיו ומעריציו של הרב מאיר כהנא. מפלגתו "כך", שמצעה כלל גירוש בכוח של ערביי ישראל, השיגה בבחירות לכנסת ב-1984 מנדט אחד וכהנא הפך לחבר כנסת. לא פעם כשעלה לנאום, חברי הליכוד ובראשם ראש הממשלה דאז יצחק שמיר עזבו את המליאה בהפגנתיות. שמיר, איש ימין נחוש, לא היה מוכן לשמוע את דברי הבלע של מאיר כהנא שונא הערבים. לקראת בחירות 1988 נפסלה כך לאור מצעה הגזעני. ב-1994 היא הוכרזה ע"י הממשלה כארגון טרור והוצאה מחוץ לחוק. כהנא עצמו נרצח בארה"ב ב-1990 ע"י מתנקש מוסלמי.

אבל אצל נתניהו אין קווים אדומים. הכול מותר. לאחר היבחרו של הרב רפי פרץ, לשעבר הרב הצבאי הראשי, ליו"ר הבית היהודי, קרא הליכוד לבית היהודי להתאחד עם מפלגת "עוצמה לישראל" שאנשיה הם תלמידיו ומעריציו של כהנא, וזאת "כדי למנוע אובדן מנדטים לגוש הימין". בכך הסיר נתניהו את אות הקלון שהטביעה החברה הישראלית על תנועתו הגזענית של כהנא ועל ממשיכי דרכו, והעניק להם חנינה פוליטית שספק אם דמיינו שיזכו לה.

עוצמה לישראל היא חיבור של שתי מפלגות והוקמה ע"י חברי הכנסת לשעבר ד"ר מיכאל בן ארי ופרופ' אריה אלדד לקראת הבחירות לכנסת ה-19, אך הרשימה לא עברה את אחוז החסימה. סיסמת הבחירות שלהם הייתה "נחסל אלף מחבלים ולא תיפול שערה של חיילי צה"ל". לקראת הבחירות לכנסת ה-20 השתלב אחד מאנשיה, ברוך מרזל (תלמידו של הרב כהנא ויו"ר כך לאחר רציחתו) כמספר 4 במפלגת יחד שהקים יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי. גם רשימה זו לא עברה את אחוז החסימה.

מייסד המפלגה בן ארי, דוקטור ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, הוא זה שעומד כעת בראשה. עוד בתקופת לימודיו בבית הספר התיכון היה בן ארי פעיל בתנועת כך. ב-2009, לקראת הבחירות לכנסת ה-18, הוא פרס את משנתו בראיון עיתונאי. "האמירה 'כהנא צדק' כבר נשחקה. אתה ממש רואה איך מה שהרב כהנא זרק לאוויר לפני 24 שנה הפך היום לנושא המרכזי של מערכת הבחירות", הוא אמר. בן ארי דוגל בטרנספר של ערביי ישראל, בפגיעה במעמדם ובזכויותיהם ובסרבנות לפינוי התנחלויות.

בכיר נוסף בעוצמה לישראל הוא עו"ד איתמר בן גביר, שהתפרסם בציבור בישראל במהלך מסע ההסתה נגד ראש הממשלה יצחק רבין. כתב הטלוויזיה חזי מחלב תיעד אותו בגיל 19 בהפגנה של פעילי ימין קיצוני, רובם תושבי חברון, נגד רבין, כאשר הוא מציג לראווה וללא מורא את סמל מכוניתו של רבין (סמל הקדילאק) ואומר "כמו שהגענו אל הסמל הזה, אנחנו יכולים להגיע לרבין". כמה חודשים אחר כך רבין נרצח [נובמבר 1995].

בן גביר היה עוזרו בכנסת של ד"ר בן ארי. יחד עם מרזל, מנהיגה האחרון של כך, יזם בן גביר רבות מהפרובוקציות שהיה שותף להן במשך 20 שנות פעילותו. ב-2015 סיפר בן גביר כי הוגשו נגדו 53 כתבי אישום בגין התפרעות, השחתת מקרקעין, הסתה לגזענות, תמיכה בארגון טרור ועוד, אך הוא הורשע רק בשמונה מהם. לאחר שנים כפעיל ימין רדיקלי, בן גביר השלים לימודי משפטים במכללת קריית אונו והפך לעורך דין. מאז הוא מייצג פעילי ימין קיצוני בבתי המשפט ובהם אחד החשודים ברצח משפחת דוואבשה ע"י טרוריסטים יהודים בכפר דומא [יולי 2015], ואת הנער שנחשד ברצח הפלסטינית עאישה ראבי מהכפר בידיא בשומרון [אוקטובר 2018].

חבר נוסף בעוצמה לישראל הוא בנצי גופשטיין, תלמידו של כהנא ומייסד תנועת להב"ה "למניעת התבוללות בארץ הקודש". גופשטיין הרחיב עם השנים את תחומי העיסוק של תנועתו. הוא מנהל מאבק נגד עסקים של ערבים וקורא ליהודים להחרימם.

תקצר היריעה מלהרחיב על מעשיהם ופעילותם של כל חברי הרשימה. רובם לא גויסו לצה"ל, הם בעלי עבר פלילי ונחשבים על ידי השב"כ כיעדים מתסיסים ומסוכנים המונעים משנאת ערבים ושנאת זרים.

השבוע, אנשי התנועה הקיצונית קפצו כמוצאי שלל רב על הכשרות שהעניק להם נתניהו על מגש של כסף. בן גביר אמר בראיון ברדיו כי הם פתוחים ומוכנים לכל איחוד. וכי מה יש לו להפסיד אחרי שעוצמה לישראל על כל גלגוליה בעבר לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה? הרי נתניהו מסוגל לראות בהם חלק מממשלתו הבאה. עברם הפלילי, דעותיהם הקיצוניות וההסתה הנמשכת שלהם נגד ערבים נמחלו להם.

אפילו ח"כ בצלאל סמוטריץ', היו"ר הנבחר של מפלגת הימין האיחוד הלאומי, שהוא איש ימין קיצוני בעצמו, נרתע מדברי נתניהו. הוא מבין שבן ארי, בן גביר, גופשטיין ומרזל הם קיצוניים ומסוכנים מדי למפלגתו. סמוטריץ' עקץ את נתניהו בתגובה והציע לו לאמץ את עוצמה לישראל לליכוד כבלוק טכני כדי לא לאבד אף קול, אבל זה כמובן לא יקרה.

אחרי שהפך את מי שאינם אנשי ליכוד לשמאלנים מסוכנים, ואת השוליים הכי קיצוניים בימין, שבעבר כונו "עשבים שוטים", ללגיטימיים, נדמה שמבחינת נתניהו הכל מותר למען הצלחתו בבחירות. יש מקום לגזענים, לשונאי ערבים ולבעלי עבר פלילי, העיקר שאלה יקנו לו עוד כוח ועוד זמן בתפקיד ראש הממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept