ישראל פולס

הפריימריז בליכוד: קדימון למלחמת הירושה אחרי עידן נתניהו

p
המחבר
בקצרה
נתניהו לא הצליח אמנם לחסל פוליטית את גדעון סער שהתברג בצמרת הליכוד, אבל סימן אותו כחתרן. אם נתניהו יחליט להעניק לכץ, ארדן או אדלשטיין תפקיד של שר בכיר אחרי הבחירות, הוא יוכל לבנות אותם מול השר לשעבר שנוא נפשו.

צמרת רשימת הליכוד לכנסת שבחרו מתפקדי המפלגה ביום שלישי [5 בפברואר] היא הקדימון למלחמת הירושה אחרי עידן נתניהו. בארבעת המקומות הראשונים נבחרו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר התחבורה ישראל כץ, השר לביטחון פנים גלעד ארדן והשר לשעבר גדעון סער. זוהי הרביעייה החזקה של הליכוד ומתוכה צפוי להיבחר היו"ר הבא של תנועת הליכוד ומועמדה לראשות הממשלה.

נתניהו ניסה בחודשים האחרונים לפגוע בלגיטימציה של סער, שנוא נפשו ומי שבסקרים זוכה לציונים גבוהים כמועמד לרשת אותו ולהיבחר לראשות הממשלה. נתניהו ידע שהשר לשעבר פופולרי מאוד בליכוד ושהיכולת שלו לחסל אותו פוליטית היא מוגבלת. הקריאה המפורשת שלו שלא להצביע לסער לא הוסיפה ולא גרעה כנראה, אבל היא החשידה את סער בחתרנות ואת זה נתניהו רצה להשיג.

נתניהו לא נלחם על ראשות הליכוד. המפלגה בידיים שלו ואין איש, גם לא סער, שמאתגר אותו בשלב הזה. במידה רבה הדבר נכון גם לגבי הבחירות לכנסת שיתקיימו ב-9 באפריל – על פי כל הסקרים ניצחונו של הליכוד מובטח בפער גדול על פני כל המפלגות האחרות.

המלחמה של נתניהו היא משפטית וציבורית. היא תתחיל ברגע שבו יפרסם היועץ המשפטי לממשלה את החלטתו בתיקי ראש הממשלה. על פי כל הסימנים וההערכות, היועץ יודיע על הגשת כתב אישום בגין שוחד נגד נתניהו בתיק 4000, בכפוף לשימוע, והוא יעשה זאת לפני הבחירות.

בדיוק לאירוע הזה מכין את עצמו ראש הממשלה והוא עושה זאת בשלושה ראשי חץ: משפטי - באמצעות סוללת עורכי דין מיומנת; תקשורתי-ציבורי - באמצעות הרשתות החברתיות וערוץ טלוויזיה אינטרנטי עצמאי של הליכוד שהוקם לצורך כך; ופוליטי - ולכך יש קשר כמובן לפריימריז בליכוד.

למעשה נתניהו מקים לעצמו רשת ביטחון פוליטית לרגע שיוגש נגדו כתב אישום, והיא מתבססת על הקמת קואליציה עוד לפני הבחירות של מי שיהיו מוכנים לשבת איתו גם עם כתב אישום (בכפוף לשימוע), כאשר בתוך הליכוד הוא פועל כדי למנוע את האפשרות שמישהו יקום נגדו אחרי הבחירות. מבחינת נתניהו, הכוונה כמובן לסער, בן בריתו של נשיא המדינה רובי ריבלין, עוד אויב מר של נתניהו. נתניהו, האיש שרואה צל הרים כהרים, חושש מתרחיש בו סער יחד עם ריבלין יגנבו לו את הבחירות. איך? בכך שהם יפעלו נגדו ויגבשו מאחורי גבו קואליציית מפלגות שלא תמליץ עליו בפני הנשיא, אלא תתאחד סביב סער. זו הייתה המטרה של חוק סער שנתניהו כשל בחקיקתו - לאפשר רק לראשי מפלגה להרכיב ממשלה. כך או אחרת, נתניהו השיג את מטרתו: לסמן את סער כחתרן, ואם יקרה הבלתי סביר וריבלין יטיל על סער את הרכבת הממשלה הבאה, נתניהו יציג זאת כקומבינה.

סער חתר לזכות במקום הראשון בפריימריז, זה היה מקנה לו בכירות חד משמעית כיורש, אבל התוצאה שהשיג היא בהחלט טובה ומחזירה אותו לצמרת המפלגה לאחר כארבע שנות היעדרות מהכנסת. סער צפוי ליישר קו ולתמוך בנתניהו גם לאחר הגשת כתב אישום נגדו, כפי שהצהיר זאת מספר רב של פעמים בימים האחרונים.

כ-70,000 מתפקדי ליכוד עיצבו את הרשימה לכנסת ובחרו נבחרת ראויה וחזקה לבחירות הבאות. הם זרקו החוצה דמויות בעייתיות ומביכות בראשן ח"כ אורן חזן, שגרם למפלגה נזקים תדמיתיים, וסגן השר ירון מזוז. הם הזניקו לעשירייה הראשונה דמויות חדשות ובכירות: גנרל אחד, השר יואב גלנט שערק מכולנו והצליח לזכות באהבת הליכוד; וראש עיריית ירושלים לשעבר ומיליונר הייטק ניר ברקת - אדם בעל פרופיל תקשורתי גבוה. בנוסף, בעשירייה הראשונה מככבות שתי נשים, השרות מירי רגב וגילה גמליאל, שתיהן מזרחיות, מה שמאזן את העשירייה הראשונה האשכנזית והגברית.

מבחינת נתניהו והליכוד זו רשימה מצוינת, מכיוון שהיא מאפשרת לנתניהו להציג לציבור נבחרת מנוסה של אנשים, חלקם שרים פופולריים ובעלי הישגים. בנוסף, הרשימה מייצגת קו אידיאולוגי ימני מובהק מבחינה מדינית ללא דמויות עבר מתונות כמו דן מרידור ומיקי איתן. לא פחות חשוב הוא הקו המשפטי-שמרני שמתבטא בבחירת הרשימה - כמעט כל הנבחרים, גם הממלכתיים שבהם, תומכים בצמצום כוחו של בית המשפט העליון מול הכנסת. השר יריב לוין הוא אחד האדוקים שבהם, שותף לדרך של שרת המשפטים איילת שקד, אשר רואה עצמו כמועמד לתפקיד שר המשפטים.

במקביל, הדומיננטיות של המתנחלים והימין הקיצוני בקביעת הרשימה פחתה. אמנם כל מי שנבחר לעשירייה הראשונה עשה זאת גם בעזרת מתפקדי יהודה ושומרון, אבל הם לא חרצו גורלות. השר זאב אלקין למשל לא קודם, סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי לא זינקה. נראה כי בפריימריז בהם נוטלים חלק עשרות אלפי בוחרים ובתקופה בה הכוח של קבלני הקולות הגדולים פוחת, המצביעים החופשיים משפיעים לא פחות מהעסקנים.

מפלגת השלטון סיימה בהצלחה גדולה את מבחן הפריימריז. היא למעשה המפלגה הגדולה הראשונה שכבר מציגה נבחרת ולכן תוכל לצאת מיידית לקמפיין. בניגוד למערכות בחירות קודמות, בכירי הליכוד לא ייקחו כמעט חלק פעיל בקמפיין הנוכחי, אלא אם כן הוא ישרת את צרכי ההישרדות של נתניהו. במובן הזה, הוא יוכל להציג אחדות מקיר לקיר סביב מנהיגותו הבלתי מעורערת. איש לא ייצא נגדו, גם בגלל שבליכוד לא מדיחים מנהיג מכהן וגם בגלל שבמפלגה יודעים שקרב הירושה אמנם נפתח, אבל נתניהו בסבירות לא קטנה הוא שיחליט מי מהם יהיו שרים בממשלה הבאה. אם נתניהו יחליט למשל להעניק לכץ, ארדן או אדלשטיין תפקיד בכיר כמו תיק החוץ, הוא יוכל לבנות אותם מול סער.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept