ישראל פולס

הכרזת גנץ "אנחנו מפלגת השלטון": כבר לא אמירה מגוחכת

p
המחבר
בקצרה
בפעם הראשונה זה 13 שנה, נתניהו רשם השבוע פיגור מובהק בסקרי דעת הקהל. מול מפלגת הגנרלים שהתאחדו להפיל אותו, ראש הממשלה מאבד את הנכס הגדול ביותר שלו, הלא הוא נשק ההפחדה. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, המשחק החדש יוכרע בפוטו-פיניש

מאז סיומה של מלחמת לבנון השנייה ב-2006, לא חווה בנימין נתניהו פיגור מובהק בסקרי דעת הקהל בישראל מול יריב כלשהו. השבוע, ביום חמישי )21 בפברואר), זה קרה. מפלגת הרמטכ"לים החדשה, בהנהגתם של שלושה רבי אלופים בדימוס פלוס מגיש טלוויזיה אחד, כבשה בסערה את סקרי דעת הקהל ופתחה על נתניהו פער של בין 3 ל-10 מנדטים.

בפעם הראשונה מאז חזר לשלטון ב-2009, מוצא בנימין נתניהו את עצמו מול יריב במשקלו. מסע ההפחדה של הרגע האחרון מפני האויב הערבי והסכנות הביטחוניות הנוראות שהוביל נתניהו בשבוע האחרון של קמפיין 2015, לא יעבוד הפעם. כשראש הממשלה יגיד "הערבים על הגדרות" הוא לא ימצא מולו את יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי ליבני קלי המשקל, אלא שלושה יריבים במשקל כבד, גנרלים מעוטרים ומנוסים: הרמטכ"ל ה-20 בני גנץ, הרמטכ"ל ה-17 משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל ה-19 גבי אשכנזי. הבוחר הישראלי הממוצע שמצביע בסוף היום לטובת "תחושת ביטחון", יוכל למצוא אותה גם במחנה מתנגדי נתניהו. ראש הממשלה מאבד את הנכס הגדול ביותר שלו, את מנוע המנדטים הבלתי נלאה שפיתח בעשור האחרון, הלא הוא נשק ההפחדה. אם לא יחול שינוי דרמטי של הרגע האחרון, המשחק החדש הזה יוכרע בפוטו-פיניש.

במשך יותר משנה עסוקה המערכת הפוליטית בישראל, יחד עם הציבור והתקשורת, באפשרות לאיחוד גדול במחנה המרכז-שמאל. הסיכויים לביצוע הוערכו כקלושים. יאיר לפיד, שבנה מפלגה יעילה ונהנה מבייס של לפחות 10 מנדטים קבועים, לא הסכים לשמוע על האפשרות שיוותר על המקום הראשון ויעביר את המנגנון הפוליטי שבנה לידיים זרות. בוגי יעלון ניסה לבנות לעצמו כוח פוליטי בעבודת רגליים, אבל הציבור לא השתכנע והוא נותר לא רלוונטי. בני גנץ נהנה מחיבוק הסקרים, אבל התלבט. הג'וקר היה גבי אשכנזי, רמטכ"ל פופולארי במיוחד שחוזר על ידי כולם. אשכנזי, ששרד איכשהו את פרשת הרפז, נתן לכל מחזריו את אותה התשובה: אין לי כוונה להצטרף למפלגה קיימת. אהיה מוכן להצטרף לחיבור פוליטי גדול שיכול לעשות את ההבדל. בשביל חיבור כזה, אעשה הכל, בלי אגו ובלי תנאים.

למרות הכל, זה בדיוק מה שקרה. אשכנזי היה המתווך, השושבין והפסיכולוג של שני הצדדים, גנץ מזה ולפיד מזה. יעלון הצטרף עוד קודם לגנץ. כל מה שנשאר, היה לרבע את המעגל ולמצוא נוסחה שתחבר את יש עתיד של לפיד עם חוסן לישראל של גנץ (שבתוכה מוטמעת כבר תלם של יעלון). ואכן, זה בדיוק מה שקרה ביום רביעי (20 בפברואר) הדרמטי של השבוע, שנפתח בפגישה אישית בין לפיד לגנץ בשעת בוקר והסתיים בבוקר של יום חמישי לאחר לילה מכריע בו הושגו ההסכמות ונחתם האיחוד. למפלגה החדשה קוראים "כחול לבן" והיא הציגה את עצמה לציבור הישראלי כבר באותו לילה. כעבור כמה שעות, כבשה גם את הסקרים: 36-35מנדטים, פער משמעותי מנתניהו (בין 26 ל-30). נפל דבר בישראל. "אנחנו מפלגת שלטון", אמר בני גנץ, ובפעם הראשונה האמירה הזו לא נשמעת מגוחכת מפיו של מישהו שאינו בנימין נתניהו.

המפלגה החדשה נטולת אידיאולוגיה. היא מכילה אנשי ימין מובהקים כבוגי יעלון, שהביא אתו את צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה של נתניהו (2013-2009), ויועז הנדל, לשעבר יועץ התקשורת של נתניהו. שניהם נפלטו מלשכת ראש הממשלה בגלל שדיווחו ליועץ המשפטי את פרטיה של פרשת הטרדה בה היה מעורב נתן אשל, החביב במיוחד על הגברת שרה נתניהו. שלושת אלה תומכים בחוק הלאום ובהגברת ההתיישבות הישראלית בשטחי יו"ש, ולא מתלהבים ממו"מ מדיני עם הפלסטינים. מולם, נמצאים ברשימת כחול לבן לא מעט מועמדים בעלי דעות מרכז או שמאל, השואפים לתקן את חוק הלאום ותומכים בפתרון שתי המדינות. הם מדברים על מנהיגות אחרת, של אחדות, של טוהר מידות, של עוצמה, של דוגמא אישית, מנהיגות חזקה שמציבה את טובת המדינה מעל הכל. אך כחול לבן היא מפלגת סופרמרקט טיפוסית, סוג של כל-בו המנסה להציע את כל הסחורה האפשרית כשהכתובת הזוהרת מעל הכניסה מבשרת רק אג'נדה אמיתית אחת: להחליף את נתניהו.

הבחירות הקרובות יהיו, אפוא, משאל עם על נתניהו: האם הוא צריך להמשיך לכהן למרות החקירות וכתבי אישום אפשריים, או לפנות את דרכו ולהעביר את המפתחות למישהו אחר. זה יהיה דרבי לוהט בין הציבור העצום שנוהה אחר נתניהו ונשבע בשמו, לבין הציבור הגדול שמאס בו, מתעב אותו ורואה בו את שורש הרע של ישראל. מה שיכריע את הבחירות הללו לא תהיה רק התוצאה של ההתמודדות בין הליכוד לכחול לבן, אלא גם מי ממפלגות הלוויין של שני הגושים הללו לא תצליח לעבור את אחוז החסימה. כרגע, הסיכון הזה מרחף מעל ראשה של מרצ משמאל, אבל גם של כולנו של משה כחלון וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן. נתניהו יודע שאם אחת המפלגות שנמצאות באגף הימני שלו תישאר מחוץ לכנסת, הוא יאבד את הגוש הימני שיאפשר לו להקים ממשלה. זו הסיבה שביטל ביקור חשוב ביותר אצל פוטין השבוע, כדי ללחוץ על אנשי הבית היהודי ולהכריח אותם להתאחד עם הימין האולטרה-קיצוני וגזעני, קבוצת ממשיכיו של הרב מאיר כהנא, המכונה "עוצמה לישראל". פעם, סירבו ראשי הליכוד להכיר ברב כהנא ויצאו ממליאת הכנסת כשעלה לנאום בה. היום, מגייס מנהיג הליכוד את כל עוצמתו כדי להכניס את יורשיו של אותו כהנא לבית המחוקקים הישראלי.

נתניהו יודע שהוא לא נלחם רק על השלטון וחייו הפוליטיים, אלא גם על חרותו. אם יפסיד את הבחירות ולא ירכיב ממשלה, יואץ ההליך הפלילי המתנהל נגדו והוא יאבד את השכפ"ץ המגולם במעמדו כראש ממשלה מכהן. זו הסיבה שביום חמישי בערב, לאחר מסיבת העיתונאים הדרמטית של כחול לבן, עלה נתניהו לנאום נגדי ופתח במסע הפחדות קודר נגד היריבים החדשים. הוא נראה רע, אבל דיבר חזק. ב-45 הימים הקרובים זה יהיה שם המשחק: הפחדה מכאן, הרגעה משם. בין לבין, בתוך כשבועיים, יודיע היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט על החלטתו להגיש כתבי אישום נגד נתניהו. אם יצליח ראש הממשלה לשרוד גם את ההרפתקה הפוליטית-פלילית הזו, הוא יזכה לחיי נצח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept