מפלגת בנט ושקד: תחנת ביניים בדרכם לליכוד

מפלגת הימין החדש של בנט ושקד מציגה בינתיים סדר יום מעומעם. צירופה של מועמדת חירשת מעוררת תחושה לא נוחה שמדובר בסך הכל בגימיק, וכך גם החיפוש אחר מועמד "מזרחי חברתי" לקשט בו את הרשימה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli elections, likud, naftali bennett, habayit hayehudi, ayelet shaked, israeli politics, israeli right wing, new right

ינו 11, 2019

כשבועיים חלפו מאז הטילו השרים נפתלי בנט ואיילת שקד פצצה פוליטית [29 בדצמבר], כשעזבו את הבית היהודי והקימו את מפלגת "הימין החדש"; בינתיים זו מציגה סדר יום מפוזר.

החזון שהציגו בנט ושקד היה של מפלגה דתית-חילונית, והם אפילו נתנו דוגמאות מחייהם האישיים: בנט כאדם דתי שחולק את חייו עם בת זוג חילונית, ושקד החילונית התל אביבית שהתחבבה על הציונות הדתית. המסר שביקשו להעביר היה של בית פוליטי אחד גדול בו חיים בשלום דתיים וחילוניים ימניים החולקים סט ערכים משותף ותפיסת עולם דומה.

כבר בערב ההצהרה על הקמת מפלגתם לא היה ברור מהי הבשורה הגדולה בחזון הזה. הרי דתיים וחילוניים חיים יחד גם בליכוד, ביש עתיד ואפילו במפלגת העבודה. זה לא פטנט חדש. אלא שבנט ושקד, שהתפלגו מהבית היהודי משיקולים פוליטיים אישיים, היו חייבים מבחינתם לייצר תעודת זהות לעוד מפלגת ימין. הם בחרו להציג הנהגה משותפת של דתי וחילונית כסוג של גימיק. אלא שהשבוע [9 בינואר] סדקה ח"כ שולי מועלם, שהתפלגה עמם מהבית היהודי, את תדמית המפלגה שמציעה שותפות.

במהלך כנס משפטי בירושלים השמיעה ח"כ מועלם דברים שאמורים להטריד כל חילוני השוקל להצביע למפלגת הימין החדש. מועלם, אישה דתייה, הביעה תקווה שישראל תהפוך להלכתית יותר ויותר. לדבריה, "כמי שחייהם מבוססים על מחויבות לתורה, אני חושבת שזה מהות המאבק על משפט עברי, על הכניסה של תורה לכל אלמנט בחיים שלנו. ומדינת ישראל כולה בעזרת השם תלך למקום הזה של מחויבות לתורה והלכה יותר ויותר". דבריה של מועלם הוקלטו ונחשפו למחרת בגלי צה"ל, וכצפוי הסבו מבוכה גדולה לימין החדש.

בניסיון למזער נזקים, צייץ בנט: "למי שלא הבין, הימין החדש הוא מפלגת ימין של חילוניים ודתיים, עם דעות שונות, וזה היופי והייחודיות שלנו. אנחנו גאים בדעות השונות כמו במשפחה. אך רק מצע המפלגה יחייב את כולם. מצע המפלגה יקבע שאנחנו בעד שורשיות ומסורת יהודית, אך מתנגדים לכפייה דתית ונמשיך לפעול לאיחוד בעם".

סביר להניח שמעתה ועד הבחירות תונהג בימין החדש משמעת קמפיין כדי להימנע ממבוכות כאלה, אם כי דבריה של מועלם ודאי יושמעו שוב ושוב על ידי יריבים פוליטיים. מועלם חשפה תפיסת עולם מגובשת, שגם אם היא חלק ממגוון הדעות בימין החדש כפי שאומר בנט, היא מאוד בעייתית וסותרת את החזון המפלגתי.

סדר היום האקלקטי של הימין החדש מתבטא גם בבחירת האנשים שיוצבו ברשימה. מכיוון שאין מדובר במפלגה בעלת מנגנון בחירה דמוקרטי, מי שיקבע את הרכב הרשימה הם בנט ושקד. בשבוע האחרון נחשפו שתי מועמדות ראשונות של המפלגה: האחת היא העיתונאית הימנית קרולין גליק, והשנייה היא שירלי פינטו, חירשת מילדות ופעילה חברתית לקידום זכויות החירשים. לזכות הימין החדש יאמר שבינתיים יש במפלגה רוב נשי.

במקרה של גליק מדובר בדמות המבטאת את האג'נדה הימנית של המפלגה, אך הצבתה של פינטו ברשימה מעוררת תחושה לא נוחה שמדובר בסך הכל בגימיק: החירשת הראשונה שתכהן בכנסת. לא ברור כיצד היא משתלבת עם תפיסת העולם הימנית של בנט ושקד או ההלכתית של מועלם. אחרי הכל בנט ושקד, לפי הצהרותיהם, מבקשים להציג אלטרנטיבה להנהגה לאומית וטוענים שהימין החדש הוא הימין האמיתי.

אם זו המטרה – לא ברור מדוע הם מחפשים כעת מועמד "מזרחי חברתי" לקשט בו את רשימתם. כמו בצירופה של פינטו למפלגתם, התחושה היא של תוכנית ריאליטי ולא של מפלגה בעלת סדר יום סדור. מה גם שברשימה יש כבר שתי נשים מזרחיות: מועלם ופינטו, ואם מרחיבים את היריעה אז השרה שקד היא חצי מזרחית: אביה הוא ממוצא עיראקי. פוליטיקה של זהויות ופוליטיקה עדתית משפיעות על הבחירות, אבל רק כאשר מדובר בחיבורים אותנטיים. צירוף מועמד "מזרחי" לרשימה באופן מאולץ תיתפס על ידי הציבור כחיבור לא אותנטי.

בשישי בבוקר הודיע בנט ברשתות החברתיות על "הרכש החדש" של המפלגה, חברו מימי השירות בסיירת מטכ"ל, אל"מ מתן כהנא, שהיה מפקד טייסת קרב, איש הציונות הדתית. "אלה בדיוק האנשים שאנחנו צריכים בציבוריות הישראלית כדי שישראל תחזור לנצח,'' הודיע בנט. כהנא איש ראוי בוודאי, אך שירותו הצבאי אינו יכול לנבא הצלחה או התאמה לפוליטיקה. פוליטיקה היא מקצוע. מעטים "הכוכבים המוצנחים" ששרדו את החיים האלה.

מפלגת הימין החדש היא חלק מתופעה מתרחבת בשנים האחרונות של הקמת מפלגות חדשות הרוכבות על סנטימנט מסוים שקיים בציבור. עם זאת, הן בעיקר נועדו להעניק כוח למי שעומד בראשן ולשרת צורך פרסונלי. כך היה עם משה כחלון שהקים את כולנו כי רצה לעצמו עוצמה פוליטית ולא להיות תלוי בליכוד ובנתניהו. כך קורה כעת עם בנט ושקד, וגם עם מפלגתו החדשה של תא"ל במיל גל הירש "מגן ישראל". כל המפלגות האלה פועלות בימין-מרכז. במחנה הנגדי הקים הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ את מפלגת "חוסן לאומי".

המפלגות החדשות האלה מאופיינות בסדר יום מעומעם; אם זה בסוגיות מדיניות ביטחוניות כמו במקרה של גנץ המבקש לקרוץ לימין, או בנושאי דת ומדינה כמו במקרה של מפלגת בנט ושקד. כל אחד מהאנשים האלה יכול היה להצטרף למפלגה קיימת שתתאים לסדר היום שלו, אבל משיקולים פרסונליים יצא לדרך עצמאית.

במקרה של בנט ושקד, אין זה סוד שבתחילת דרכם בפוליטיקה הם ביקשו להגיע לליכוד אך נחסמו בשל סכסוך קשה עם ראש הממשלה ורעייתו. זו הסיבה שחברו לבית היהודי. אך כעבור חמש שנים, כשהבינו שהמפלגה הזו בולמת אותם מלהגיע לציבור הרחב בשל קיצוניותם של חלק מחבריה, החליטו לבצע אקזיט. הימין החדש היא פלטפורמת ביניים עבורם, עד אשר נתניהו יפרוש מהליכוד והשניים יוכלו לחזור לתוכנית המקורית.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020