אחרי ההצלחה: אתגר מחאת הנשים לגרום לנתניהו לפרוע את ההבטחות

רצח שתי נערות שהיו קורבן להתעללות קשה בידי גברים לפני מותן זעזע את הציבור הישראלי וחדר ללבבות. כשברקע מבצע צבאי בצפון, עשרות אלפי נשים וגברים יצאו למחות על אזלת ידה של הממשלה במיגור האלימות נגד נשים.

al-monitor .

נושאים מכוסים

זכויות נשים

דצמ 6, 2018

ההישג המשמעותי ביותר של מחאת הנשים ששטפה את מדינת ישראל ביום שלישי [3 בדצמבר] היה בכך שהיא התקיימה בעוצמה ובפרופיל תקשורתי גבוה, למרות שבאותו בוקר יצא צה"ל למבצע בגבול לבנון להשמדת מנהרות חיזבאללה.

האירוע הביטחוני הגדול בצפון המדינה לווה בשידורים חיים מכל אולפן אפשרי. הוא מיקד באופן טבעי את תשומת לבו של הציבור, שהיה דרוך לקראת אפשרות של התלקחות צבאית. בקואליציית ארגוני הנשים החסירו פעימה – הן חשו בימים האחרונים את השטח בוער במחאה על אזלת ידה של הממשלה בטיפול בתופעת האלימות נגד נשים.

המחאה החלה בפייסבוק בעקבות רצח שתי נערות בשבוע שעבר, בהפרש של יומיים זו מזו [נובמבר 2018], והתפשטה במהירות ברשתות החברתיות. סילבנה צגאי בת ה-13 מתל אביב ויארה איוב בת ה-16 מגוש חלב היו קורבן להתעללות קשה בידי גברים לפני מותן, שזעזע את הציבור הישראלי וחדר ללבבות מבעד לאדישות.

שתי נשים הציתו את המחאה: רותי קליין ודרור שדות. שתיהן עובדות במגזר החברתי והציבורי והחליטו לעשות מעשה. כמה ימים לפני ההפגנה הן פתחו דף פייסבוק תחת השם "אני אישה אני שובתת: 4.12.18". בתוך פחות מיום הודיעו כ-10,000 נשים וגברים כי ייקחו חלק במחאה. בהמשך הודיעו ארגוני נשים, גופים עסקיים ורשויות מקומיות כי יאפשרו לנשים לשבות ולהשתתף במחאה.

לזעם הציבורי הוסיפה העובדה שחברות כנסת מהקואליציה, לרבות שרות בממשלה, הצביעו בשם המשמעת הקואליציונית נגד יוזמת האופוזיציה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת תופעת האלימות נגד נשים [21 בנובמבר]. במקביל נחשף כי הממשלה לא העבירה לארגוני הסיוע תקציב של 250 מיליון שקלים שהובטח להם בשנת 2017. באווירת קמפיין ה-ME TOO, ההתנהלות הפרלמנטרית והממשלתית הזאת לא עברה בשקט תקשורתי או ציבורי. הרושם היה שהפעם ציבור הנשים הרחב, שבדרך כלל מאופיין בפאסיביות, מגלה סולידריות ומביע רצון לקחת חלק אקטיבי במחאה.

אבל ביום שלישי בבוקר נראה היה שהכל קורס. כל מי שחי במדינת ישראל יודע שאירועים ביטחוניים גדולים טורפים את הקלפים ומשתלטים על סדר היום. למרות החשש הכבד, החליטו המארגנות שלא לבטל את אירועי המחאה.

ההחלטה התגלתה כנכונה. משעות הבוקר ועד למועד עצרת המחאה המרכזית בערב בכיכר רבין בתל אביב, אירועי המחאה לא רק שלא פסקו אלא התעצמו והובילו סדר יום, בתקשורת הממוסדת וברשתות החברתיות. זה התחיל במיצג הנעליים האדומות המטלטל בכיכר הבימה, בתהלוכות בערים המרכזיות, בחסימת כבישים וב-24 דקות דומיה שהוכרזו לזכר 24 הנשים שנרצחו מתחילת 2018.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), ממובילות המאבק הפמיניסטי בישראל בשני העשורים האחרונים, קראה בצהרי יום שלישי לנשים ולגברים לצאת לרחובות, למרות המתיחות בצפון. בפוסט שפרסמה בדף הפייסבוק שלה היא כתבה: "נכון, יש מבצע בצפון. מגן צפוני. תסמכו על צה"ל, הוא על זה. וגם הוא אומר לשמור על שגרה. אז זאת השגרה שלנו היום - אנחנו שובתות."

השיא היה בעצרת בכיכר רבין. על פי הערכות כ-30 אלף מפגינות ומפגינים הגיעו לתל אביב מכל רחבי הארץ. צריך היה לשפשף עיניים: דתיות, חילוניות, ערביות, נשות שמאל וימין. זו לא הייתה הפגנה פוליטית וזה היה גם כוחה. על הבמה עלו קרובות משפחה של נשים שנרצחו, בנות ואחיות, וסיפרו את סיפורן.

כל זה קרה בשעה שבקריה בתל אביב כינסו ראש הממשלה והרמטכ"ל מסיבת עיתונאים בה דיווחו לציבור על מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון. פחות משני ק"מ משם התקיימה אחת המחאות האזרחיות המרגשות והחשובות של השנים האחרונות.

עד יום שלישי השבוע מי שנשא את דגל זכויות הנשים והפעילות נגד אלימות ופגיעות מיניות היו ארגוני נשים, כמה חברות כנסת והגרעין הקשה של אקטיביסטיות פמיניסטיות. השבוע אפשר לומר שנפל דבר. הציבור הרחב יצא לרחובות במפגן סולידריות היסטורי.

על פי דו"ח מרכז אדוה מאוקטובר 2017, בכל שנה נרצחות בישראל כ-20 נשים על ידי הקרובים אליהן ביותר. כ-10,000 נשים מתלוננות מדי שנה על אלימות, אך רוב התיקים נסגרים. סביר להניח שייקח עוד זמן עד אשר יתחולל השינוי הגדול, אבל כבר כעת ברור שההתעוררות העממית חלחלה אל הפוליטיקה. יממה לאחר המחאה הרחבה, בעוד המבצע הצבאי בצפון נמשך, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו את ועדת השרים המיוחדת בראשותו לדיון באלימות כלפי נשים. בדיון השתתפו גם שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. נתניהו אמר כי הוא "רואה את האלימות נגד נשים כטרור לכל דבר," והבטיח לקדם חקיקת בזק להצמדת אזיק אלקטרוני לפיקוח על גברים מכים.

למרות זאת, מה שהיה מתבקש כעת, הוא שראש הממשלה יורה באופן מיידי על העברת 250 מליון השקלים לגופים הרלוונטים. מדובר בתקציב שכבר אושר, ושמסיבות בירוקרטיות וקואליציוניות לא הגיע ליעדו. הכסף הזה יועד לפרוייקטים חיוניים למאבק בתופעת האלימות נגד נשים, וכל עוד לא יגיע, ההבטחות של ראש הממשלה הן מילים ריקות.  

זה אותו נתניהו שתחת הנהגתו קמו שלוש ועדות בין-משרדיות בנושא: ב-1998 (בקדנציה הראשונה שלו בראשות הממשלה) ב-2014, ב-2016, ועתה ועדה רביעית. לנתניהו יש חוש ריח מצוין להבחין באירוע בעל פוטנציאל "נזק". הוא הבין שהמחאה הפעם היא רחבה מאוד ואותנטית, ובמיומנות רבה עבר לצד הנכון. ולא רק הוא. רבים מהפוליטיקאים, גם הגברים שבהם שבעבר לא התלהבו מהנפת דגל "האלימות נגד נשים", הפכו לפתע חיילים במאבק הזה. למשל, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי פרסם פוסט לוחמני בו כתב בין השאר: "כשנהיה בשלטון נגביר את האכיפה ונחמיר את הענישה נגד הפושעים האלימים...".

גם אם אלה בסך הכל הכרזות של פוליטיקאים, הן מלמדות על שינוי בשיח והפיכת הנושא שבעבר היה נישתי למרכזי. המבחן של ארגוני הנשים כעת הוא לדעת לנצל את המומנטום לקראת הבחירות הבאות ולא לתת למאבקן לדעוך.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020