ישראל פולס

ח"כים בעבודה במתקפה נגד גבאי: לקח אותנו בשבי

p
המחבר
בקצרה
כשברקע הסקרים הלא מחמיאים, אף אחד מחברי הכנסת של מפלגת העבודה אינו מנהל מאבק פרונטלי באבי גבאי, אבל את התסיסה הפנימית אי אפשר להסתיר. ח"כ לאל-מוניטור: "חשבנו שיחזיר אותנו להיות אלטרנטיבה. הימרנו ונפלנו בענק."

"אבי גבאי עומד על הבמה ומכריז שהוא יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל, כשרגע לפני זה מגיע אלינו מידע על סקר של 11 מנדטים למחנה הציוני. כל כך הזוי וכל כך מנותק". את התיאור הזה, מאירוע הרמת כוסית של המחנה הציוני שהתקיים ביום רביעי השבוע בתל אביב [5 בספטמבר], השמיע בשיחה עם אל-מוניטור חבר כנסת ממפלגת העבודה. הוא גם השתמש בביטוי "אווירת נכאים" כדי לתאר את התחושות הקשות במפלגה באותו ערב חגיגי.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא נאום ארוך שכלל שבחים ותיאורים תלושים מהמציאות של מפלגה בפריחה. הוא דיבר על כך שהשטח מצביע ברגליים ושאוטוטו הוא ראש ממשלת ישראל. בפועל, מצבה של מפלגת העבודה לא היה כנראה גרוע יותר. הליכוד בראשות נתניהו חזק ויציב; המפלגה השנייה בגודלה על פי הסקרים היא יש עתיד בראשות ח"כ יאיר לפיד, שמתחרה עם גבאי על אותו אלקטורט. המחנה הציוני היא אמנם מפלגה של 24 מנדטים – מפלגת האופוזיציה הראשית, אבל במערכת הפוליטית כבר הרבה זמן שההתייחסות אליה היא כאל מפלגה בינונית ומטה.

"אבי גבאי הוא הדבר האחרון שמדאיג את ביבי", מגחך אחד הח"כים בשיחה עם אל-מוניטור, "הוא בכלל לא משקיע מאמצים בכיוון שלו. גבאי לא לוקח כלום מהליכוד".

ח"כים במפלגת העבודה, שמרביתם לא יחזרו לכנסת הבאה על פי הסקרים הנוכחיים, כבר בוחנים תרחישי פעולה שנועדו, לדבריהם, להציל את המפלגה מידי גבאי. על השולחן נמצא באופן גלוי רעיון הפילוג אך הוא בעייתי. מסביר ח"כ שנחשף לתוכנית: "עברנו תקופות קשות, אבל מעולם לא היינו במצב כזה. התחושה היא שמישהו לקח לנו את המפלגה, בא מבחוץ ופשוט שדד אותנו. אם הייתי חושב שפילוג יציל אותנו הייתי הולך על זה. אבל זה יכול לקבור אותנו בציבור".

המפלגה, כפי שהייתה מוכרת עד בחירת אבי גבאי לראשותה ביולי 2017, חדלה כמעט מלהתקיים. גבאי מצוי בסכסוך או ביחסים עכורים עם מרבית חברי הכנסת של העבודה, ויחסיו עם השטח המפלגתי באמצעות הסניפים קשים ומנוכרים. עם או בלי קשר הוא ממשיך להתרסק בסקרים, ולוקח איתו למצולות את המפלגה.

"נפלנו בשבי" אמר השבוע לאל-מוניטור ח"כ מרכזי במפלגת העבודה. הוא מכוון לכך שמפלגת העבודה בחרה בגבאי, דמות אנונימית, שבכלל גדל בליכוד, כאקט של ייאוש אחרי תבוסות חוזרות בבחירות. בפועל, כך לדברי אותו ח''כ, הביאה על עצמה המפלגה סוג של "השתלטות עויינת".

מספר לא מבוטל של ח"כים ששוחחו עם אל-מוניטור לצורך הכנת מאמר זה טוענים כי מצבה של מפלגת העבודה תחת הנהגת גבאי הוא החמור בתולדותיה. "השתלט עלינו וירוס. ככה אני מרגיש", אומר לאל-מוניטור ח"כ אחר, "בחרנו במישהו שחשבנו שיחזיר אותנו להיות אלטרנטיבה. הימרנו, ונפלנו בענק. אנחנו במדרון, והשאלה היא כמה נזקים אבי גבאי ישאיר אחריו והאם נצליח להשתקם. זה לא שהוא משנה את הדי.אן.איי של המפלגה, הוא מפרק אותה".

בינתיים אף אחד מחברי הכנסת של מפלגת העבודה אינו מנהל מאבק פרונטלי בגבאי, כל אחד מסיבותיו הוא. אבל את התסיסה הפנימית כבר אי אפשר להסתיר.

סיר הלחץ המבעבע הזה התפרץ ביום שלישי [4 בספטמבר] במהלך מסיבת יום ההולדת של חברת הכנסת לאה פדידה. בשלב כלשהו התפתח ויכוח בין גבאי לח"כ יוסי יונה בנוגע לשריונים. הכוונה היא לששת השריונים (מקומות ברשימה לכנסת) שהובטחו לח"כ ציפי לבני, יו"ר התנועה, במסגרת ההסכמות בינה לבין גבאי שהביאו למינויה כיו"ר האופוזיציה. וזאת בנוסף לארבעה שריונים להם זכאי גבאי מכוח החוקה ששונתה לבקשתו.

המשמעות היא שאין כמעט סיכוי לחברי כנסת מכהנים מהעבודה להיבחר לכנסת הבאה, ככל שהסקרים יישארו סביב ה-11 מנדטים.

בחזרה למסיבת יום ההולדת: ח"כ יונה העיר משהו בהקשר זה שהוציא את גבאי מכליו. לדברי הנוכחים הוא איבד את העשתונות וצעק: אני אעשה מה שאני רוצה. יונה בתגובה ענה לו שהוא בריון.

זו לא סתם מחלוקת פנימית. יונה היה אחד מתומכיו הראשונים של גבאי מקרב חברי הכנסת, הוא סייע לבחירתו בפריימריז על ראשות המפלגה מול עמיר פרץ, הוא העמיד לרשותו את הצוות שלו, וכעת הוא מרגיש מרומה. יונה הוא לא הח"כ היחידי שתמך בגבאי וכנראה מצטער על כך. אחד המרכזיים והוותיקים שבהם הוא ח"כ איתן כבל, ועל פי בכירים בעבודה הוא זה שעשוי להניף את נס המרד. לעת עתה גם אלה שמעוניינים לפעול, לא מצליחים למצוא תוכנית פעולה אפקטיבית.

בתוך קבוצת הוותיקים מוזכרת גם ח"כ שלי יחימוביץ', לשעבר יו"ר המפלגה והעורף הפוליטי של גבאי, שיחסיהם התקררו לאחרונה. יחימוביץ' ממשיכה לגבות פומבית את גבאי, ובשיחות סגורות מצהירה שלמרות הביקורת היא לא תיתן יד לפעולה אקטיבית נגדו. 

ככל שבוחנים את הסיטואציה, גבאי יכול להיות רגוע מול תרחיש הפילוג. לא נראה שמישהו במפלגה יכול להוציא לפועל אקט כזה. אבל כל זה לא משנה את מצבו בסקרים ובתוך המפלגה. אמנם ח"כים יוצאים עמו לסיורים בשטח ומשדרים עסקים כרגיל, אבל בפועל איש מהם אינו מסתובב בתחושה שיש מנהיג למפלגה איתו אפשר להסתער בבחירות הקרובות.

"אנחנו מדוכאים, זאת האמת", מסכם בגילוי לב ח"כ נוסף, "אנו לחוצים וחשדניים אחד כלפי השני כי אנחנו מבינים שאם לא יקרה נס כולנו הולכים להתרסק בבחירות".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionist camp, tzipi livni, labor party, knesset, israeli politics, israeli knesset, israeli elections, avi gabbay

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept