ישראל פולס

המערכה מול איראן מגיעה לדרום סוריה

p
המחבר
בקצרה
כשמשבר הפליטים בדרום סוריה הולך ומחריף, יצא הרמטכ"ל גדי איזנקוט לסדרת פגישות בוושינגטון ואיתו האלוף ניצן אלון – "פרויקטור איראן" של צה"ל, במטרה לשמור על דרום נקי משיעים, איראנים או אנשי חיזבאללה.

בימים חמישי ושישי בסוף השבוע שעבר [30-29 ביוני] קרו שלושה דברים במקביל: צה"ל תגבר משמעותית את כוחותיו ברמת הגולן, כולל שריון וארטילריה, אל מול התקדמות המתקפה של צבא אסד בדרום סוריה; הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט נחת בוושינגטון, אליה הגיע לסדרת פגישות בהולה בנושא ההתפתחויות בחזית הצפונית ובמערכה שישראל וארה"ב מנהלות מול איראן; ובאותו יום ממש (שישי) ערך צה"ל מבצע לילי חשאי והעביר כמויות גדולות של סיוע הומניטרי, מזון, תרופות, אוהלים וביגוד לרבבת הפליטים הסורים שהתמקמה מול הגבול הישראלי בגולן.

ישראל נחושה לא להתיר לפליטים להיכנס לשטחה, אך יוצאת מגדרה כדי לסייע להם. ביום ראשון [1 ביולי] הודיעה ישראל כי לא תתיר לצבא סוריה של בשאר אסד להיכנס לתחומי האזור המפורז בגבול שבין שתי המדינות, כפי שנקבע בהסכם הפסקת האש ביניהן משנת 1974. מדובר ברצועה רחבה ומפורזת המפרידה בין ישראל לסוריה, בה ממוקמים כעת הפליטים שהולכים וצובאים על הגדרות בעקבות האופנסיבה הכבדה של צבא סוריה המתקדם במהירות בטריטוריה המוחזקת על ידי המורדים בדרום המדינה. ישראל, הנקרעת בדילמה לא פשוטה בין סיוע למורדים, איתם היא מקיימת קשר מתפתח בשנים האחרונות, לבין השלמה עם חזרתו של אסד לגבול, החליטה בינתיים לא להחליט ומסתפקת בסיוע הומניטרי.

הדרמה האמיתית התרחשה בוושינגטון, במהלך המפגשים של רב אלוף גדי איזנקוט עם עמיתיו האמריקאים ובראשם הרמטכ"ל ג'וזף דנפורד. איש בישראל לא ידע, אבל איזנקוט הביא איתו את האלוף ניצן אלון, שסיים לאחרונה את תפקידו כראש אגף המבצעים של הצבא. אלון מונה, בחשאי, ל"פרויקטור איראן". הקצין, שנחשב ליצירתי ומבריק במיוחד, קיבל לידיו את כל התיק הישראלי-איראני העוסק במלחמה הניטשת כעת בזמן אמיתי. הוא גם קיבל את האחריות לניהול הקשר האינטנסיבי בין ישראל וארה"ב בנושא הזה. להגעתו של הרמטכ"ל התווספה שיחת טלפון בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לעמיתו הרוסי סרגיי שויגו שהתקיימה ביום ראשון, ולמגעים אינטנסיביים בין ראש הממשלה ואנשיו לבכירי הממשל האמריקאי בוושינגטון. כל זאת, לקראת ועידת הפסגה בין הנשיאים פוטין וטראמפ, הצפויה בהמשך החודש בהלסינקי [16 ביולי].

ארה"ב וישראל מתואמות בעניין המערכה עם איראן תיאום הדוק במיוחד. איזנקוט הציג בפני דנפורד ואנשיו כמות גדולה של חומר מודיעיני, כולל סקירות על המתרחש באיראן ועל האפקט העצום של המהלך האמריקאי להטלת סנקציות נוספות והיציאה מהסכם הגרעין. לדברי גורם צבאי בכיר בשיחה עם אל-מוניטור, בישראל הופתעו לאחרונה מהנחישות האיראנית ובעיקר מהעיקשות של הגנרל קאסם סולימאני, מפקד כוחות "קודס" במשמרות המהפכה.

למרות סדרה ארוכה מאוד של מכות כואבות שהנחיתה ישראל על האיראנים, המיליציות שסרות למרותם והחיזבאללה, ממשיך סולימאני בכל המרץ במאמצי ההתבססות שלו בשטח סוריה. בישראל מנגד לא מתכוונים להרפות מהלחץ. יחד עם הממשל האמריקאי מתבצע ניסיון להעמיק את הפער בין המתונים לשמרנים באיראן, פער ההולך ומתרחב במהירות ובא לידי ביטוי בהפגנות האלימות ההולכות וגוברות בשטח המדינה במחאה על המצב הכלכלי והבצורת החמורה.

ישראל מעוניינת שהנשיא טראמפ יגיע מוכן באופן מקסימלי לפגישת הפסגה שלו עם הנשיא פוטין ויציג בפניו את האינטרס הישראלי באופן מלא. על פי ישראל, המצוקה הקשה של איראן ושלוחותיה בשטח מול הפעילות המיוחסת לחיל האוויר והפגיעה במאמץ ההתבססות גורמים לאיראנים וגם לחיזבאללה לייצר מציאות אלטרנטיבית. "הם מעוותים את המציאות, מדווחים על 'אבידות' דמיוניות בצד הישראלי ומטשטשים את האבידות שלהם", אמר לאל-מוניטור גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "כל זה קשור למאבק האיתנים בצמרת באיראן בו גובר הלחץ על סולימאני להאט את הקצב ולהפסיק את הדימום של חיי אדם ומשאבים בביצה הסורית".

בישראל מעודדים מאוד מההתפתחויות האחרונות באיראן, ומדגישים כי צה"ל ימשיך בפעילות במלוא הקצב וכי הנחישות לא לאפשר לאיראן התבססות כלשהי בשטח סוריה נותרה בעינה. העיניים בישראל ממוקדות לא רק באירועים בדרום סוריה ובסמוך לגבול בגולן, אלא גם למונדיאל, ובעיקר להשתתפות האיראנית בו. "המונדיאל מאיץ את המחאה באיראן", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי, "כולם רואים את היפהפיות האיראניות בקהל, עם שיער פזור ואודם ולבוש מערבי, וכשמציצים על התמונה התלויה להן על הצוואר, תמונה שהונפקה על ידי הרשויות לכל האוהדים שהגיעו לרוסיה, רואים פרצוף אחר לגמרי, בצ'אדור שחור, נטול איפור. זה הפרצוף שנלקח מהתמונה בפספורט. גם באיראן רואים את הפער בין האלפים שיצאו למונדיאל וזכו להסתובב כמו אנשים חופשיים במוסקבה, ולו לכמה ימים, לבין דמותם הקודרת על התעודה הרשמית המנויילנת על הצוואר. זו מלחמת התרבויות המתנהלת באיראן עכשיו והיא דרמטית".

איזנקוט שוחח בוושינגטון עם עמיתיו בשני מישורים: טקטי ואסטרטגי. ברמה הטקטית, ניסה הרמטכ"ל להסביר את הדילמה הישראלית בכל הקשור לדרום סוריה. ההסכם המעצמתי (ארה"ב ורוסיה, בשיתוף ירדן) שאמור היה להוציא את האמריקאים מטאנף (בין סוריה לירדן) לטובת דחיקת האיראנים ואנשי המיליציות השיעיות מהדרום הסורי, לא מוכיח את עצמו בשטח, והדאגה הישראלית גדולה.

בצה"ל, בהנחיית הדרג המדיני, הוחלט לחשוק שיניים ולקבל את חזרתו של אסד דרומה, בשני תנאים: אי כניסתו של הצבא הסורי לאזור המפורז בין שתי המדינות, ושמירה על דרום נקי משיעים, איראנים או אנשי חיזבאללה, במדים כאלה או אחרים. למתרחש בזירה הזו היבטים רבים, מורכבים וסותרים זה את זה, כפי שהוסברה לאל-מוניטור בידי קצין ישראלי בכיר: "הרוסים רוצים שארה"ב תצא מטאנף, האמריקאים מתנים את זה ביציאה של כל מי שאינו סורי מאזור דרום סוריה. כרגע, זה לא קורה. ירדן וישראל אינן מוכנות לקבל פליטים בשטחן, אסד רוצה להחזיר לעצמו שליטה בדרום סוריה, ישראל לא תקבל  נוכחות שאינה סורית באזור. את המרובע הזה צריך לעגל ועל זה דיבר איזנקוט בוושינגטון".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: hezbollah in syria, us-israel relations, iranian-israeli conflict, syrian refugees, israel-syria relations, syrian conflict, syrian civil war

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept