רומן רוסי מלבלב

היחסים עם מוסקבה חשובים כעת לישראל יותר מכל דבר אחר (למעט היחסים עם וושינגטון) והיא משקיעה בהם אנרגיה ויצירתיות רבה, תוך איתות לטהרן שאין לה כל כוונה לסגת ממדיניותה שלא לאפשר התבססות איראנית כלשהי בסוריה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

russia in middle east, russian-israeli relations, avigdor liberman, long-range missiles, iran deal, g-7, hezbollah, golan heights

יונ 18, 2018

בשבוע שעבר [14 ביוני] התקיימה בחצר סרגיי בירושלים קבלת הפנים המסורתית לכבוד יום העצמאות הרוסי. בדרך כלל האירוע הזה לא מושך תשומת לב תקשורתית או שלטונית ניכרת. השנה, נראה האירוע יותר כמו יום העצמאות הישראלי מאשר הרוסי. את האירוע כיבדו בנוכחותם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומספר רב של שרי ממשלה, ביניהם זאב אלקין, סופה לנדבר וצחי הנגבי ופקידי ממשלה ישראלים בכירים. נדבך נוסף שבלט לעיני המשתתפים באירוע הוא מספרם הרב מאוד של לובשי המדים, בעיקר מהצד הרוסי. "היו שם לא מעט גנרלים ואנשי צבא רוסים בכירים", אמר לאל-מוניטור אחד המוזמנים, "זה נראה לעתים כמו אירוע של הצבא האדום בנוכחות בולטת ומודגשת של לובשי מדים, חלק מהם משרתים בחזית הסורית-לבנונית, שפשוט קפצו לישראל כדי לפגוש כאן את עמיתיהם הישראלים ולנצל את אירוע יום העצמאות הרוסי לצורך זה".

באירוע השתתף גם מפקד המשטרה הצבאית של רוסיה, הגנרל ולדימיר איוונובסקי. המשטרה הצבאית של רוסיה היא האחראית לאכיפת ההסדרה בחזית הדרומית בסוריה, לה שותפות ארה"ב, רוסיה וירדן. ישראל מקפידה להדגיש בכל הזדמנות כי אין לה קשר והיא לא צד להסדרה הזו, וכי ביקורו של איוונובסקי הוא ביקור גומלין לביקור של מקבילו הישראלי במוסקבה, אך לאל-מוניטור נודע כי במהלך הביקור דן הרוסי עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון במצב בחזית הדרומית הסורית ובעיקר ברמת הגולן, עניין הנמצא בראש סדר העדיפויות בישראל.

לפני שנשא דברים באירוע הדיפלומטי הרוסי, נועד נתניהו במשך שעה ארוכה עם השגריר הרוסי בתל אביב אנטולי ויקטורוב. השניים הסתודדו במשך זמן רב, בעוד נבחרת רוסיה בכדורגל משחקת במשחק הפתיחה של המונדיאל נגד נבחרת סעודיה. שר הביטחון אביגדור ליברמן, שלא הגיע לאירוע כי השתתף בטקס צבאי של חטיבת "כפיר", הנחשב לאוהד כדורגל מושבע, איחל בהצלחה לנבחרת הרוסית. זאת, למרות הרומן החשאי הכמוס שמתנהל בשנים האחרונות בין ריאד לירושלים. מתברר שהיחסים עם מוסקבה חשובים לישראל היום יותר מכל דבר אחר, למעט היחסים עם וושינגטון. אך בעוד המחויבות האמריקאית בעידן טראמפ לעניין הישראלי אינה מוטלת בספק, בכל הקשור לרומן הרוסי המלבלב ישראל משקיעה אנרגיה רבה ולא פחות מכך יצירתיות. לליברמן מערכת יחסים קרובה מאוד עם עמיתו שר ההגנה סרגיי שויגו. השניים מדברים בטלפון לפחות פעם בשבוע. ברוסית, כמובן.

חדי האוזן הבחינו בשינוי ברטוריקה הישראלית בחודשים האחרונים בכל הקשור לנוכחות של איראן וחיזבאללה בסוריה. אם בשנה החולפת הרבתה ישראל לדרוש את "הרחקתם" מהגבול של האיראנים ושליחיהם ונזרקו גם מספרי קילומטרים הנדרשים לכך (הגרסה הפופולאריות ביותר גרסה כי ישראל דורשת לפחות 60 ק"מ בין האיראנים לגבולה), הרי שהמנגינה הזו השתנתה: גם ראש הממשלה נתניהו וגם שר הביטחון ליברמן דורשים כעת, בקולם, כי סוריה תהיה נטולת נוכחות של איראן וחיזבאללה באופן מוחלט, בכל שטחיה. הדרישה הזו לא נענתה בינתיים באופן מפורש על ידי הרוסים או האמריקאים, אבל הישראלים ממשיכים להצהיר אותה בכל הזדמנות. מה עומד מאחורי האבולוציה הזו?

על פי שר הביטחון ליברמן, מדובר בדרישה הגיונית הנשענת על המצב בשטח. "ברגע שהתברר שאיראן וחיזבאללה מנסים להעביר לסוריה טילים בעלי טווח של 400 ק"מ או אפילו יותר, אין ערך לדרישה להרחיק אותם מהגבול, כי הם יכולים לשגר את הטילים הללו גם ממזרח המדינה או מצפונה", אמר ליברמן לאל-מוניטור, "אנחנו נחושים למנוע את זה ולעשות כל מה שצריך להשגת המטרה הזו, אלא אם כן כל הנוגעים בדבר יבהירו לאיראנים מה הם צריכים לעשות".

ישראל ממשיכה, אם כן, למתוח את החבל בסוריה ובשלב הזה נראית כאילו אין לה כוונה למצמץ. היא מנצלת את העובדה שהראש של פוטין נמצא כעת במונדיאל והוא זקוק לשקט, ואת התיאום המוגבר עם ממשל טראמפ. נתניהו ופוטין שוחחו בטלפון ביום שישי [15 ביוני] והם מתנהגים ונראים כאילו התיאום ביניהם טוב מאי פעם.

ברקע הדברים ידיעות עקשניות על תיאום משולש: וושינגטון, מוסקבה וירושלים. על פי המידע הזה, הנשיא טראמפ דרש מהאירופים להחזיר את רוסיה לפורום המדינות המתועשות (8G) גם בגלל ההסכמה הרוסית ללכת לקראת ישראל בכל הקשור להרחקת איראן מגבולותיה. בירושלים מכחישים את התיאום המשולש הזה בתוקף, אם כי מאשרים שבנושא הזה וושינגטון וירושלים רואות עין בעין.

על מנת לא להשאיר דבר ליד המקרה, ערך צה"ל בשבוע שעבר [10 ביוני] תרגיל רחב היקף בצפון הארץ, בדגש על רמת הגולן. חיל האוויר הפעיל במהלך התרגיל עשרות מטוסי קרב בהפגנת כוח ונחישות שבאה לאותת לטהרן פעם נוספת שאין לישראל כל כוונה לסגת ממדיניותה שלא לאפשר התבססות איראנית כלשהי בסוריה. "המחדל בו הנחנו לחיזבאללה להפוך למעצמת טילים ורקטות על הגדר הצפונית שלנו לא יחזור על עצמו", אמר לאל-מוניטור שר קבינט ישראלי בכיר, "הם רוצים עכשיו לשכפל את חיזבאללה גם בסוריה וזה לא יקרה, גם במחיר של מלחמה כוללת".

בינתיים שואבת ירושלים עידוד מדיווחי מודיעין לפיהם היציאה האמריקאית מהסכם הגרעין והטלת הסנקציות על איראן גורמות לאפקט מאסיבי על הכלכלה האיראנית, הרבה יותר מכפי שחזו מומחי המודיעין בישראל. הלחץ על משטר האייתוללות גובר ובישראל מאמינים שבסופו של דבר הוא יביא לאחד משניים: או שינוי מהותי של המדיניות האיראנית בכל הקשור להפצת טרור והקמת חזית שנייה מול ישראל, או נפילת המשטר.

כך או אחרת, ישראל מתנהלת לאחרונה בתחושה שהכל מצליח לה ושעוצמתה באזור הולכת וגוברת. מצד אחד זה נעים, מצד שני תחושות כאלה מייצרות בדרך כלל את האסונות הכי גדולים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
הניצחון חסר התקדים של נתניהו לא יציל אותו מהמשפט
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 3, 2020
סיפוח בקעת הירדן: מתי נתניהו וגנץ יורידו את המסכות?
יוסי ביילין | | מרץ 1, 2020
הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020