ישראל פולס

״עזה תחילה״? ברמאללה מוכנים לחשוב מחוץ לקופסה

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש״ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור כי הוא הציע תהליך שבמסגרתו הרשות תקבל שליטה אזרחית על רצועת עזה, בשיתוף פעולה עם ישראל, כצעד ראשון לקראת הסכם שיוביל למדינה פלסטינית.

בשלב מסוים בתהליך אוסלו, ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס הרגישו שחייבים לייצר פריצת דרך עם הפלסטינים כדי להתקדם. רבין ופרס החליטו אז להציע לאש"ף בתור צעד ראשון שליטה אוטונומית בעזה וביריחו. לאחר קבלתה, יוכלו להמשיך למשא ומתן על שאר חלקי הגדה המערבית. מנהיג אש"ף יאסר ערפאת הסכים. מסמך העקרונות של הסכם אוסלו נחתם בוושינגטון ב-13 בספטמבר 1993, והחל מיולי 1994 שלט ערפאת הלכה למעשה בעזה וביריחו. המטרה של ישראל הייתה ליזום תהליך שלום שיעצור את האינתיפאדה הראשונה.

רעיון דומה ניתן ליישם גם היום, מתוך כוונה להשיק מחדש את תהליך השלום, וכדי למנוע אינתיפאדה נוספת או מלחמה ברצועת עזה.

גורם בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור כי הנשיא הפלסטיני מעדיף שהרשות הפלסטינית תחזיר לעצמה את השליטה האזרחית ברצועת עזה, ותיקח אחריות גם על תחומי ביטחון אחרים - במיוחד את השליטה על מעברי הגבול. לדברי הבכיר, בהתחשב במשבר העמוק ובאסון ההומניטרי ברצועת עזה, חובה לנקוט צעדים כדי לייצב את המצב ברצועה. הוא הציע תהליך פוליטי דומה לתהליך אוסלו, כלומר "עזה תחילה" - רצועת עזה כצעד ראשון, אך בהחלט לא אחרון. לשם כך, חובה לראות ברצועת עזה קודם כל צעד ראשון לקראת פתרון של שתי מדינות לשני עמים, על בסיס 67' ועם מזרח ירושלים כבירה.

לנוכח המשבר ברצועת עזה, התקיימו באש"ף דיונים מתמשכים, ונשקלו כמה צעדים.

לדברי הבכיר באש"ף, בהנהגה הפלסטינית דנו בתחייתו של הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. פיוס שכזה יאפשר לרשות הפלסטינית להשתלט על משרדי הממשל ברצועת עזה ולהגביר את פריסת כוחות הביטחון שלה במעברי הגבול של רצועת עזה עם ישראל ועם מצרים. חמאס יידרש להתפרק מנשקו; ועם זאת, ישמור על כוח שיטור חמוש בדומה לזה של פתח בגדה המערבית.

כחלק מהצעדים הללו, יתחייבו האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה, יפן, נורבגיה ומדינות המפרץ להעניק חבילת סיוע משמעותית לשיקומה של רצועת עזה, הן בתחום התשתיות והן במיזמים לייצור תעסוקה.

ישראל מצדה תסיר ברובו הגדול את המצור הימי על עזה, ויפן והאיחוד האירופי יממנו את בנייתו של נמל ברצועה.

הגורם הבכיר באש"ף הסביר כי מרגע שיינקטו צעדים אלה, יחל ומשא ומתן בין הרשות הפלסטינית לישראל על התנאים לכינונה של מדינה פלסטינית ברצועת עזה וביריחו, על בסיס פתרון שתי המדינות לשני עמים (כלומר על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2000).

באשר לציר הזמן, התוכנית שמציע אש"ף היא לכונן ריבונות בעזה וביריחו תחילה עד לסוף 2019 (כצעד ראשון לקראת הקמתה של מדינת פלסטין הריבונית), במקביל למשא ומתן על הסכם הקבע בחסות פורום המדינותP5+1 (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם וגרמניה). עד 2021 יושלם כינונה של מדינת פלסטין העצמאית, שתתקיים בביטחון ובשלום לצדה של ישראל, על בסיס יוזמת השלום הערבית ועם מזרח ירושלים כבירה.

הבכיר גורס שיש להשיק יוזמה שכזו במסגרת ועידה דחופה שייזום פורום המדינות P5+1לשם שיקומה של רצועת עזה - ועידה שיידונו בה כל ההיבטים הכלכליים והפוליטיים של הנושא, ושתוביל בסופו של דבר לפתרון שתי המדינות.

לנוכח תוכנית הצעדים הללו, נדמה שברמאללה סבורים כי רצועת עזה עומדת במוקד תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית, ועל כן מתכוונים להשתמש בה הן לצורכי פיוס פלסטיני והן כדי להתניע מחדש את תהליך השלום לפתרון שתי המדינות.

גורם בכיר המקורב לנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני, סיפר לאל-מוניטור על החששות הכבדים של בריסל בנוגע לרצועת עזה. לדבריו, באיחוד האירופי מקיימים מגעים הדוקים עם הנשיא אבו מאזן ועם פמלייתו, כדי להציל את עזה מאסון הומניטרי ולהתניע תהליך מדיני הן ברצועה והן בגדה המערבית. כמו כן, מתקיימים מגעים עם השליח האמריקאי ג'ייסון גרינבלט, שכנראה אינו פוסל שיתוף פעולה עם האיחוד האירופי בסוגיות הקשורות לעזה.

בכיר במשרד החוץ הישראלי המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר לאל-מוניטור שבירושלים מודעים היטב לעניין הרב שמגלים ברמאללה בפתרון המשבר ברצועה, כצעד הראשון להשקת תהליך שיוביל לפתרון שתי המדינות בחסות הקהילה הבינלאומית. מנקודת מבטה של ישראל, התהליך כולו לא בא בחשבון, ונתניהו עצמו כמעט לא דן בנושא עם נשיא ארה״ב דונלד טראמפ.

ישראל מוכנה להסכים לכל היותר להקלות במעבר סחורות לרצועה, על בסיס הומניטרי. וכך, נראה שברמאללה מוכנים לחשוב מחוץ לקופסה, אבל ירושלים עדיין נמצאת עמוק בתוך קופסת הקואליציה הימנית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept