ישראל פולס

ההתפוררות במחנה הציוני: הרצוג עזב, לבני וגבאי על מסלול התנגשות

p
המחבר
בקצרה
ציפי לבני לא ויתרה על החלום להיות ראש ממשלה, ועם עזיבתו של יצחק הרצוג היא זיהתה את הזדמנות חייה לשוב אל מרכז הבמה. אם תיבחר ליו"ר האופוזיציה היא ודאי תגזול מאבי גבאי את הפוקוס הציבורי ועשויה לקבור אותו פוליטית.

קשה השבוע היה לפספס את הבעת התדהמה שהתחלפה בזעף על פניו של יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, בישיבת סיעתו בכנסת [25 ביוני]. גבאי מצא את עצמו לכוד בתוך מארב שארגנה לו ח"כ ציפי לבני, כולל אולטימטום בשידור חי מול המצלמות: או שתמונה לתפקיד יו"ר האופוזיציה במקום ח"כ יצחק הרצוג או שהיא תפרק את השותפות עם מפלגת העבודה.

במילים שלה זה נשמע כמו מסר שהוכן בקפידה מראש ונורה בדיוק רב ובהפתעה אל יו"ר סיעתה: "ראשות האופוזיציה הכרחית בעיניי להמשך השותפות, והיא יכולה להיות הזדמנות נהדרת לחיזוק השותפות...".

גבאי, שעוד לא הספיק להתאושש מההפתעה שהכין לו הרצוג – עזיבתו לסוכנות היהודית, ספג בתוך פחות משבוע מהלומה שנייה, קשה יותר מהראשונה בה הוא רואה (אחרי שהפנים את העניין) את התועלת: יו"ר הסוכנות, המכונה גם ראש הממשלה של העם היהודי, הוא תפקיד ממלכתי נחשק מאוד. במקרה של הרצוג אמנם מדובר בניצחון אישי על המועמד מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר יובל שטייניץ מהליכוד, אבל זהו גם הישג למפלגת העבודה ולמחנה השמאל-מרכז שצועדים בשנים האחרונות מהפסד להפסד וסוף סוף זכו לרגע של נחת.

אבל הרגע הזה חלף כהרף עין. מיד לאחר שחבר המנהלים של הסוכנות אישר פה אחד את מינויו של הרצוג והוא הפך לרשמי, פרץ בגלוי המאבק על ירושת הרצוג – תפקיד יו"ר האופוזיציה.

כשנבחר ביולי 2017 לתפקיד יו"ר העבודה במקומו של הרצוג, נאלץ גבאי לוותר על תפקיד יו"ר האופוזיציה מכיוון שהוא אינו חבר כנסת. כך נולדה האנומליה בה הרצוג נשאר יו"ר אופוזיציה – תפקיד הנחשב סמל שלטוני, כשגבאי מחליף אותו בלשכת יו"ר העבודה. גבאי אינו יכול לנאום במליאת הכנסת ולא ליהנות ממאבטחים, רכב שרד ולשכה פרלמנטרית מרווחת, אך למד לחיות בשלום עם הרצוג. בכנסת הרצוג אמנם נאם במקומו, אך לא האפיל עליו ודאג לעבוד איתו בתיאום מלא. זה עניין של אופי וסגנון.

בינתיים הרצוג הצליח לארגן לעצמו נחיתה רכה בסוכנות, להינצל מעתיד לא נודע במפלגה מרוסקת (לפי הסקרים) ולהשאיר מאחור חברים שמצאו את עצמם מבולבלים ומסוכסכים מתמיד. על רקע קרב הירושה שהשאיר הרצוג, גבאי מצא את עצמו בקרב פנים מול פנים נגד לבני, שספק אם יוכל לצאת ממנו בטוב. אם יסרב לאפשר לה לכהן כיו"ר האופוזיציה, הוא מסתכן בעזיבתה ובפגיעה אלקטורלית, שכן לבני היא עדיין בעלת נוכחות לא מבוטלת בסקרים שונים וכוחה נאמד בשישה-שבעה מנדטים.

לבני עומדת כזכור בראש מפלגת התנועה, שחברה ערב בחירות 2015 למפלגת העבודה כמספר 2 של הרצוג ויחד הקימו את המחנה הציוני. המפלגה השיגה אמנם 24 מנדטים, אך נותרה במדבר האופוזיציוני. גבאי, שלא חתם עם לבני על שום ההסכם, משאיר בינתיים את העניין פתוח. לבני מצדה אף פעם לא הסתירה את סלידתה מהמאבקים הפנימיים במפלגת העבודה, מהמנגנון המפלגתי ומהעסקנות.

החודשים האחרונים במחיצת היו"ר החדש אבי גבאי לא היו קלים ללבני. היא ראתה כיצד הוא מרכז סביב דמותו את כל הפוקוס התקשורתי ולא אהבה את זה.

קריסת המחנה הציוני בסקרים לא הוסיפה בריאות לאף אחד בסיעה, ולבני החלה מחשבת את צעדיה לקראת הבחירות הבאות: היא הגבירה עבודה פוליטית אישית, החייתה את מותג מפלגת התנועה, התנהלה באופן עצמאי ולא ויתרה על החלום להיות ראש ממשלה. עם עזיבתו של הרצוג היא זיהתה את הזדמנות חייה לשוב אל מרכז הבמה. דרישתה להתמנות ליו"ר האופוזיציה נשענת על הטענה כי כך מגיע לה על פי הסכם המיזוג בין העבודה לתנועה.

אלא שההזדמנות שלה יכולה לקבור פוליטית את גבאי. לבני היא בעלת פרופיל תקשורתי גבוה, גם בזירה הבינלאומית, שרת חוץ לשעבר ומי שכמעט נבחרה לראשות הממשלה. כיו"ר האופוזיציה היא ודאי תגזול מגבאי את הפוקוס הציבורי. "אבי גבאי ימצא את עצמו מהר מאוד נאבק על מקומו כי לבני תעמיד את עצמה במרכז. אז גם יבואו הסקרים שיראו שהיא מביאה יותר מנדטים ממנו ואז יתחיל ביניהם קרב מי יוביל את המפלגה בבחירות", אומר לאל-מוניטור ח"כ במחנה הציוני.

גבאי מודע לכך, ולכן אחרי שהתאושש מהלם האולטימטום של לבני הוא הבהיר כי אינו נכנע. לדברי גורמים בסביבתו, יש הרבה מועמדים טובים לתפקיד יו"ר האופוזיציה. למשל היו"ר לשעבר שלי יחימוביץ', הנחשבת מקורבת אליו וכבר שימשה בעבר כיו"ר האופוזיציה. יחימוביץ' שיגרה עקיצה בטוויטר אל לבני, כשכתבה שההחלטה על מחליפו של הרצוג לא צריכה להיעשות בקמפיינים תקשורתיים.

אבל לבני היא לא הצרה היחידה איתה גבאי מתמודד בימים אלה. הוא מנהל קרב לא פשוט מול שניים מבכירי מפלגת העבודה: הראשון הוא היו"ר לשעבר ח"כ עמיר פרץ, שעתר נגדו והצליח למנוע את כינוס ועידת העבודה בה היה אמור גבאי להביא לאישור מהלכים להגברת כוחו; השני הוא הח"כ הוותיק איתן כבל, שיצא נגדו למלחמה פומבית ותקשורתית. "כך נראה הסוף", כתב כבל ביום שישי האחרון [22 ביוני] בחשבון הטוויטר שלו.

אם לא די בכל אלה, מבחוץ נושף בעורפו של גבאי הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, ששוקל להצטרף לעבודה. במקרה כזה, אם יוכח שהוא עדיף על גבאי בסקרים, ינסו בכירים במפלגה להוביל מהלך להחלפתו.

שנה בדיוק לאחר שנבחר לראשות העבודה כנגד כל הסיכויים והסקרים, והבטיח להביא 30 מנדטים לעבודה, גבאי שקוע עד צוואר במלחמות פנימיות ובמלחמת הישרדות אישית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: avi gabbay, labor party, hatnua party, zionist camp, tzipi livni, isaac herzog

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept