מדוע נתניהו החליט להרגיע את חזית הדרום?

בעימות הנוכחי בעזה צה"ל הסתפק בתגובה שלא תאיץ הסלמה. נתניהו יודע שבחזית הצפונית מתגבש "מהלך גדול" במעורבות ישירה של האמריקאים והרוסים לדחיקת האיראנים מסוריה, והוא מוכן לוותר בדרום ולעשות מאמץ אמיתי להסדרת הפסקת אש יציבה ברצועה.

al-monitor .

מאי 30, 2018

ביום שלישי בבוקר [29 במאי] נחתה פצצת מרגמה בחצר גן הילדים "השיבולים" באחד הקיבוצים הגובלים ברצועת עזה. הפצצה פגעה בעץ אקליפטוס המצל על חצר המשחקים והתפוצצה בחצר עצמה. זה קרה חצי שעה לפני שילדי הגן, פעוטות בני שלוש עד שש, אמורים היו למלא את הגן בצהלות משחק. מכיוון שהגן הזה סמוך מאוד לרצועת עזה, ההתראה הניתנת לפעוטות ולגננות שלהם כשחמאס או ג'יהאד משגרים רקטות לכיוון היא בת שבע עד 12 שניות. לפעמים אזעקת "צבע אדום" נשמעת במקביל לנחיתת הפצצות, או אפילו כמה שניות אחריהן. במילים אחרות, יכול להיות שילדי הגן לא היו מספיקים להיכנס למקלט המוגן בטרם נפילת הפצצה. סיפור של חצי שעה לכאן או לכאן. במקרה כזה, רצועת עזה הייתה עולה עכשיו בלהבות מלחמה. אירוע מהסוג הזה הוא תסריט הבלהות של ישראל כי מחירו פשוט: מלחמה, ומיד. ישראל הייתה פולשת לרצועה והפעם על מנת לכבוש אותה, נגד רצונה.

בצהרי אותו יום הגיע הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לסיור באזור. הוא בא גם לגן הילדים שכמעט שיגר את צבאו למלחמה. למרות שפצצה נפלה בחצרם זמן קצר קודם, כמעט כל ילדי הגן הגיעו כרגיל. ראש המטה הכללי של צה"ל חשב שייתקל בפחד, אלם או טענות, אבל בילה בגן "השיבולים" את השעה הכי יפה של אותו יום. הילדים היו שמחים, עליזים, שופעי אופטימיות. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר אחר כך לאל-מוניטור שזו "ישיבת הערכת המצב" הטובה ביותר שהייתה לרמטכ"ל בעת האחרונה. אין דרך טובה יותר ללמוד על החוסן של העורף הישראלי ורוחו האיתנה מהחוויה הזו.

כך פורצות מלחמות במזרח התיכון: הן מתגנבות למרכז הזירה כשאיש לא מעוניין בהן ומפתיעות את כולם. יום הקרב שניטש אתמול בין חמאס והג'יהאד האסלמי לישראל היה פרץ האלימות הממשי הראשון מאז מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014, והוא התרחש בעיצומם של המגעים הרגישים והאסטרטגיים בין הצדדים (בתיווך מצרים וקטאר) להשגת הפסקת אש לטווח ארוך.

ביום אחד שיגרו חמאס וג'יהאד יותר רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל מכל מה ששוגר בארבע השנים האחרונות. דווקא כשבנימין נתניהו החל "מבשיל" לקבלת ההחלטה הלא קלה לוויתורים מסוימים מול הרצועה, הוא ניצב בפני מציאות שונה לגמרי. את המציאות הזו היטיב להגדיר פעם מתאם הפעולות היוצא בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, שדימה בשיחה עם אל-מוניטור את עזה לסיר לחץ. נתוני הפתיחה קבועים: הסיר מלא במים ואטום לגמרי, עומד על אש קטנה. אם לא ישוחרר לחץ הקיטור המצטבר בפנים, יבוא פיצוץ. כשחמאס נדחף עם גבו אל הקיר, הפיצוץ יגיע. העובדה שחמאס הוא האחראי הישיר לסבלה של הרצועה ואם ישנה מדרכו לא יהיה צורך בסגר, אינה רלוונטית. ישראל היא המבוגר האחראי האזורי נגד רצונה והיא לא מצליחה לבתק את המחזוריות המדויקת של סבב לחימה נוסף כל שנתיים-שלוש, למרות שיצאה מרצועת עזה ופינתה את השטח עד האינץ' האחרון. המבוי הסתום הזה מוביל את הצדדים להתכתשות ריטואלית קבועה במחזוריות מייאשת ואין מבוגר אחראי שיקום ויגיד "די, זה מספיק".

לאל-מוניטור נודע כי בשבועות האחרונים קיבל נתניהו החלטה אסטרטגית לעשות מאמץ אמיתי להסדרת הפסקת אש יציבה בעזה. ירושלים נתנה "אור ירוק" למתווכים המצרים והקטארים להביא את הסחורה. ישראל אמורה להקל על המצור ולבצע צעדים ממשיים לרווחת תושבי עזה, למרות המשך ההתעצמות של חמאס, תמורת הפסקת חפירת המנהרות וירי הרקטות והשבת גופות הלוחמים הישראלים הדר גולדין ואורון שאול (וגם שלושת האזרחים המוחזקים בעזה).

הכל נראה ונשמע הגיוני וסביר. נתניהו החליט להרגיע את החזית הדרומית גם לבקשת האמריקאים. מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן נהנה נתניהו ממטריה אמריקאית חסרת תקדים באשר יפנה. הדברים אמורים בעיקר לגבי החזית הצפונית הבוערת, שם ממשיכה ישראל, על פי פרסומים זרים, לתקוף מטרות איראניות כמעט על בסיס יומי. כדי להקל מעט על הבית הלבן, צריך לכבות את אש התמיד בעזה ונתניהו הבין שאין מנוס. בעיצומה של ההבנה הזו, פרצה המהומה הנוכחית.

זו הסיבה שצה"ל הבטיח לאורך יום שלישי להגיב בחומרה רבה על שיגור הרקטות המאסיבי, אבל בפועל הסתפק בהפצצת "מטרות תשתית" תוך מאמץ סמוי לא לגרום לנפגעים רבים בצד השני, כדי לא להאיץ את ההסלמה ולהתדרדר למלחמה. נתניהו יודע שבצפון מתגבש "מהלך גדול", אולי אפילו ענק, במעורבות ישירה של האמריקאים והרוסים, במסגרתו יסכימו הרוסים לדחוק את רגלי האיראנים מסוריה בעוד ישראל תסכים לחזרתו של צבא אסד לדרום המדינה ולחזית הגולן. האמריקאים, מצדם, ישקלו בחיוב את הקלת הסנקציות שהוטלו על מוסקבה בעקבות משבר קרים. זו תהיה, אם אכן תתממש, הזדמנות של הנשיא טראמפ לגמול לאירופים על שאינם מצטרפים אליו במלוא העוצמה במהלך האנטי-איראני.

במצב הדברים הנוכחי, מעדיף נתניהו את המשך ההישגים בצפון ומוכן לוותר בדרום, למרות שהוא יודע שהדבר יגרור ביקורת לא פשוטה מימין, עניין שנתניהו אלרגי אליו במיוחד. כבר ביום רביעי בבוקר [30 במאי] אמר חבר הקבינט השר זאב אלקין (ליכוד) שתגובת ישראל על ירי הרקטות הייתה חלשה מדי. גורמי ימין נוספים סבורים שאסור לישראל לצאת מהסבב הנוכחי ללא חידוש ההרתעה, ומה שקרה ביום שלישי לא חידש אותה אלא החליש אותה.

יחד עם זאת, לכולם ברור שהמבוי הסתום ניצב בפניה של חמאס ולא מול ישראל. בתשעת השבועות האחרונים איבדה חמאס את נכסיה ותקוותיה האחרונים: "צעדות השיבה" על הגדר לא הניבו דבר, למעט עשרות הרוגים (רובם פעילי טרור). המנהרות ממשיכות להיחסם, ובעיצומם של חילופי האש ביום שלישי הרסה ישראל מנהרה אסטרטגית נוספת שיצאה מרפיח, חדרה למצרים, "שברה" צפונה ונכנסה לישראל במה שמכונה "ציר החי"ת". הפלסטינים ניסו באמצעות הדרך המפותלת הזו "להערים" על המכשול הישראלי ולהסוות את המנהרה כמנהרת הברחה רגילה בין עזה למצרים, אבל גם היא נחשפה וסוכלה. תנועת החמאס מבינה שהאופציות שלה מול ישראל אוזלות, הרעב והאבטלה בעזה מתפשטים, ארבע שעות חשמל ביום, תשתיות קורסות וייאוש. כל אלה אמורים להוביל לפיצוץ הקבוע. מה עכשיו? לחמאס אין מושג. כך גם לישראל. מעגל הקסמים לא נפרץ, כולם מקווים שהעימות הכולל נמנע בפעם הזו וממתינים לפעם הבאה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020