ישראל פולס

בדרך להסכם על רצועת עזה?

p
המחבר
בקצרה
בכיר באש״ף אומר לאל-מוניטור כי הסיטואציה הנוכחית בעזה יצרה הזדמנות למו״מ בין ישראל, קהיר ורמאללה על עסקה עם חמאס שתייצב את המצב שם. בירושלים לא שוללים עסקה כזאת על הסף, אבל מעריכים שחמאס יסרב לקבל אותה

רצועת עזה שרויה בייאוש ובסבל עמוק. שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב הזהיר ב-23 במאי שהרצועה נמצאת "על סף קריסה". הסגר ההרמטי כמעט שישראל כפתה על הרצועה, הקרע בין חמאס לפתח, וגם ההשקעה המתמשכת של חמאס במנהרות ובכלי-נשק במקום להשקיע בכלכלה, הובילו לאסון הומניטרי חריף. חמאס אינו יכול לפתור את הבעיה בכוחות עצמו, גם לאחר שמצרים הסכימה לפתוח את מעבר רפיח בחודש הרמדאן. בתוך ההנהגה הפוליטית והצבאית של חמאס קיימים חילוקי דעות באשר לדרכי ההתמודדות עם המשבר - החל מפתרון פוליטי ועד מלחמה נוספת עם ישראל.

גורם בכיר באש"ף המקורב להנהגת חמאס ברצועה סיפר לאל-מוניטור כי ברמאללה מרוצים מכישלונו של חמאס להצית אלימות נגד ישראל מתוך הגדה המערבית. למעשה, גם בשעה שאבו מאזן מגנה את ישראל על הרג העזתים, וקורא לשלושה ימי אבל רשמיים, הוא מאמין שחמאס נכשל במאמציו האחרונים להצית אלימות לשם צבירת הישגים פוליטיים ויחסי ציבור. וכך, למרות האהדה הרבה בעולם הערבי והמוסלמי ובקהילה הבינלאומית כולה לקורבנות העימות, חמאס עצמו נותר מבודד כתמיד בטיפול במשבר ההומניטרי ברצועת עזה.

בעיני הגורם הבכיר, זו ההזדמנות של ישראל לשאת ולתת עם קהיר ורמאללה על עסקה עם חמאס שתייצב את המצב. עוד יותר מזה, יוזמה שכזו כבר נידונה בין ההנהגה ברמאללה לבין מצרים, וכן מול האיחוד האירופי.

הבכיר באש"ף מנה את האלמנטים העיקריים שנדונו בחוגים שונים: תנאי חיוני לעסקה יהיה יישומו של הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, באופן שיאפשר לרשות הפלסטינית לקחת שליטה אזרחית וביטחונית ברצועת עזה (במיוחד סביב סוגיית המעברים). כמו כן, חמאס יידרש לפרז את חלק הארי של רצועת עזה, למעט כוח שיטור שישמור על הסדר הציבורי בעזה (באמצעות מנגנון ביטחון אזרחי כמו זה שיש לפתח בגדה המערבית). ישראל, מצדה, תידרש להסיר את המצור הימי על הרצועה, ולהרחיק את הצי שלה עשרה קילומטרים מחופי עזה, כדי לאפשר הקמה של נמל ברצועה.

כדי שירושלים תסכים לעסקה שכזו, היא תכלול סעיפים נוספים, כמו שליטה ישראלית על מעבר סחורות המיובאות לרצועה מישראל, וכן שליטה בסיוע שנשלח ממדינות תורמות דרך נמלי חיפה ואשדוד, וכן דרך מעברי הגבול השונים.

הגורם הבכיר באש"ף הוסיף שבאיחוד האירופי מתכוונים לשלוח לעזה מומחים לכלכלה ולביטחון, כדי לפקח ולוודא שכספי הסיוע אכן מתועלים למיזמים כלכליים ולסיוע הומניטרי. זה יתבצע בתיאום עם הממשל האמריקאי. מצרים תפתח את מעבר רפיח למעבר סחורות ובני-אדם, ובתנאי שחמאס יפסיק את השימוש באלימות ויעניק לרשות הפלסטינית שליטה נרחבת יותר ברצועת עזה.

לדברי אותו גורם בכיר באש"ף, האלמנטים הפרגמטיים יותר בהנהגת חמאס מסכימים כעת - לפחות עקרונית - לעסקה כזו. הוא מעריך שהמשא ומתן עשוי להניב פירות רק אם מגנון הביון המצרי יקדם אותו, ומטבע הדברים תידרש גם הסכמה של ישראל.

בכיר במשרד החוץ הישראלי, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, סיפר לאל-מוניטור שישראל פתוחה לכל עסקה, ובתנאי שתכלול פירוז מלא של רצועת עזה ופירוק חמאס מנשקו. במקרה שכזה, ובהתאם למצב הביטחוני, ישראל תסכים להסרה חלקית של הסגר. כמו כן, היא תסכים לחקור את האפשרות של הקמת נמל בעזה, ובתנאי שיוסכם על בדיקה ביטחונית בינלאומית בפיקוח ישראלי.

לדעת הבכיר, חמאס ידחה עסקה מקיפה שכזו, כפי שכבר עשה בעבר. כמו כן, הוא מאמין שישראל תסכים לסיוע הומניטרי נרחב יותר לרצועת עזה מצד הקהילה הבינלאומית, דרך מעברי הגבול עם ישראל ועם מצרים.

ייתכן שהגורם הישראלי מעריך נכונה את תגובת חמאס, ובכל זאת היום דחוף מתמיד לבדוק את האפשרות של הסכם מקיף על רצועת עזה (ביחד עם ארה"ב). לאור האלימות הגואה והמשבר ההומניטרי המחריף, כל הצדדים זקוקים כעת לעסקה; פירוק חמאס מנשקו בתמורה להסרת הסגר, ותפקיד מרכזי יותר לרשות הפלסטינית ברצועת עזרה, כאבני יסוד חיוניות לחזרה אל פתרון שתי המדינות לשני עמים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept