ישראל פולס

הפלסטינים מתחילים להיערך לתרחיש המדינה האחת

p
המחבר
בקצרה
בכירים באש"ף הגיעו למסקנה שההנהגה הפלסטינית חייבת לאמץ אסטרטגיה לקראת פתרון המדינה האחת לשני עמים. בין הצעדים המתוכננים: פירוק הרשות ומנגנוני הביטחון שלה; העברת מטה ההנהגה לקהיר; ופנייה לאו"ם בדרישה לשוויון זכויות מלא לכל הפלסטינים המתגוררים בישראל, בגדה ובעזה

נציג של המינהל האזרחי בישראל העביר לאחרונה לכנסת נתונים דמוגרפיים שאספו הפלסטינים, ועל פיהם יש היום יותר פלסטינים מיהודים (בהפרש קטן מאוד) בין הים התיכון לבין ים המלח. הנתונים שהוצגו ב-26 במארס מצביעים על כך שיש 6.8 מיליון פלסטינים ו-6.5 מיליון יהודים שחיים על אותה אדמה זה לצד זה. כעת, לאחר שישראל הכירה  בנתונים הדמוגרפיים, האפשרות המכונה "פתרון המדינה האחת" הולכת וצוברת תאוצה ברשות הפלסטינית.

בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן הסביר לאל-מוניטור שפתרון שתי המדינות ירד מהפרק, לפחות בעתיד הנראה לעין, ומנה כמה סיבות לכך. ראשית, העובדה שישראל בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מנווטת הלכה למעשה על ידי המתנחלים. גם בעידן שלאחר נתניהו המתנחלים (שמהווים כחצי מיליון בוחרים) ימשיכו להוות חלק מהרוב השלטוני. בעיני הפלסטינים, גם יוזמת השלום העתידית של ממשל טראמפ היא עלבון, מאחר שתציע להם לכל היותר הקמת קנטונים פלסטיניים עצמאיים.

הגורם הבכיר באש"ף מודה במידה רבה של כעס שהחזית הערבית הפרגמטית נמצאת היום בעמדת חולשה, ושאין בכוחה לתבוע מארה"ב את כינונה של מדינה פלסטינית בתמורה לעמדות אנטי-איראניות ולמלחמה בטרור. בארה"ב יודעים שמדינות ערב הפרגמטיות מחויבות ממילא לעמדות הללו, בראש ובראשונה מצרים וסעודיה.

סיבה נוספת לייאוש סביב פתרון שתי המדינות היא שגם האיחוד האירופי חלש ומבודד יותר מתמיד בכל מה שקשור לתהליך שלום אזורי. ומנגד, רוסיה מעולם לא הביעה עניין להיות מתווכת בתהליך כינונה של מדינת פלסטין.

לאור הסיבות הללו, גם הגורם וגם בכירי אש"ף ותיקים אחרים, הגיעו למסקנה שההנהגה הפלסטינית חייבת לאמץ אסטרטגיה פרואקטיבית לקראת פתרון מדינה אחת לשני עמים. כמובן, אסור שזו תהיה מדינת אפרטהייד, אלא מדינה שמקנה שוויון זכויות מלא, חברתי ופוליטי, לכל הפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

לדבריו, אסטרטגיה של מדינה אחת צריכה לכלול את האלמנטים הבאים: ביטול הסכמי אוסלו; פירוק הרשות הפלסטינית; העברת מטה ההנהגה הפלסטינית ואש"ף לקהיר; ופירוקם של כל כוחות הביטחון הפלסטיניים למעט המשטרה המקומית.

הוא הוסיף וקבע שעל אש"ף לאמץ החלטה אסטרטגית חדשה, אבן דרך בתולדות הפלסטינים, ולדרוש מהאו"ם ומהקהילה הבינלאומית כולה זכויות שוות - אזרחיות ופוליטיות - לכל הפלסטינים המתגוררים בישראל, בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

צעד ראשון לקראת החלטה אסטרטגית שכזו יהיה הצעת החלטה שתאמץ הליגה הערבית. לאחר מכן, מדינות ערב (ירדן, סעודיה ומצרים) יפנו לאיחוד האירופי, לרוסיה ולסין, כדי שאלה יציעו הן לאסיפה הכללית של האו"ם והן למועצת הביטחון הצעת החלטה שתתבע מישראל להעניק לפלסטינים זכויות אזרחיות ופוליטיות שוות, כולל הזכות להצביע ולהיבחר. הצעת החלטה שכזו גם תטיל על ישראל סנקציות כלכליות במקרה של סירוב מצדה; וגם הנטל הכלכלי המלא בגין השוואת צורכיהם החברתיים והכלכליים של הפלסטינים בגדה המערבית יוטל כולו על ישראל.

כדי שהצעדים הללו יהיו אפקטיביים, מצרים תדרוש מחמאס לאמץ את אסטרטגיית המדינה האחת. אש"ף, מצדו, יתחיל בייסודה של מערכת מפלגתית חדשה, מתוך כוונה להתמודד בעתיד לכהונה בפרלמנט הישראלי (והפלסטיני) ולקחת חלק בממשלה.

הגורם הבכיר באש"ף התייחס להצעות הללו ברצינות גמורה, ואף דן בהן בחשאי עם גורמים בעמאן ובקהיר.

כשנשאל לגבי ציר הזמן לאסטרטגיה שכזו, הסביר שתאומץ מיד לאחר שהנשיא אבו מאזן יתפטר. הוא הוסיף ואמר שב-2025 כבר עשוי להיות נשיא פלסטיני בירושלים.

גורם בכיר במשרד החוץ הישראלי הבהיר שתרחיש כזה אינו מציאותי, שכן בישראל משוכנעים שגם פתח וגם חמאס לעולם לא יסכימו לוותר על השלטון. יתרה מזאת, ארה"ב תטיל וטו על כל הצעת החלטה שכזו באו״ם. לדבריו, החלופה שמציע ראש הממשלה נתניהו היא מדינה פלסטינית שתוקם לצד ישראל, בריבונות ובשטח מוגבל.

לעת עתה, הוא איננו מודאג מהתרחיש הזה של מדינה דו-לאומית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept