ישראל ולבנון משחקות במלחמה

גם בלבנון נשמעו השבוע קולות מלחמה רמים, ובישראל משוכנעים שנסראללה הוא המושך בחוטים הללו. אף אחד לא ייצא מרוצה מהעימות הבא ושני הצדדים יתחרטו בדיעבד כי יצאו אליו. אז למה לא למנוע אותו מלכתחילה?

al-monitor .

נושאים מכוסים

hezbollah, blue line, golan heights, benjamin netanyahu, hassan nasrallah, idf, second lebanon war

פבר 7, 2018

ביום שלישי [6 בפברואר] עלה הקבינט המדיני-ביטחוני של ממשלת ישראל צפונה. השרים, בראשותם של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן, הצטלמו במעילי רוח אופנתיים, כובעי מצחייה ומשקפות מתצפתים מרמת הגולן לעבר הגבול הסורי. התמונות שהופצו מהסיור צולמו ברמת הגולן כשפני השרים לכיוון צפון מזרח, קרי החזית הסורית.

עוד באותו לילה, על פי פרסומים רשמיים של צבא סוריה, תקפו מטוסים של חיל האוויר הישראלי פעם נוספת יעד בפרבריה של דמשק, במקום בו הופצץ בעבר מכון מחקר סורי שעוסק ב"פרויקט הדיוק" של טילים ורקטות הנתפס ע"י ישראל כאיום אסטרטגי ישיר על ביטחונה. הודעותיו של הצבא הסורי בעקבות התקיפה היו חריגות ומפורטות מבעבר. ההודעה הרשמית בישרה כי המטוסים הישראלים שיגרו את טיליהם משטחה האווירי של לבנון. בכך מנסים הסורים לטרוף את הקלפים ולסבך את ישראל בהפרת מאזן האימה מול חיזבאללה. הסורים הטילו על ישראל את "האחריות הכוללת להשלכות ההרפתקאות הכוחניות החוזרות ונשנות והבלתי מחושבות שלה".

ההודעה הסורית נועדה "לחשוף את הכוונות האמיתיות" של ישראל, לדעת הסורים, ולסבך את ישראל מול הגורם איתו היא מחזיקה מאזן אימה: חיזבאללה. צחוק הגורל הוא שעשרות שנים פעלה ישראל בלבנון בחופשיות, אך נזהרה בהפרת הריבונות של סוריה. כעת, היוצרות התהפכו. על פי כללי המשחק הנוכחיים, חיל האוויר הישראלי מפציץ, על פי פרסומים זרים, מטרות בסוריה על בסיס שבועי אך מקפיד שלא להפר את הריבונות הלבנונית.

הסיור של הקבינט הישראלי אומנם הצטלם ברמת הגולן, מול החזית הסורית, אבל ברובו עסק בחזית הלבנונית, הנפיצה ומאיימת בהרבה על היציבות באזור. כשהשרים הגיעו ל"בור", המפקדה המרכזית של צה"ל בצפון, הנמצא בגליל העליון, הם ירדו למעבה ההר, לקומה הנחשבת "נקייה" ובטוחה מהאזנות של גורמי ביון זרים. הם שמעו שם סקירות ותדריכים מפיהם של אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק, ראש אגף המודיעין הרצי הלוי, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירים נוספים. הסקירות עסקו בעיקר במתרחש בלבנון ובאיומים הנשקפים לישראל מהתעצמות חיזבאללה. רוחות המלחמה המנשבות מעליה בחודשים האחרונים הפכו בשבועות האחרונים לסופה של ממש.

מהצד הלבנוני התכונה דומה. הצהרות של נשיא לבנון מישל עאון ושל בכירי צבא לבנוניים הפכו השבוע את פרויקט בניית המכשול לאורך "הקו הכחול" בין ישראל ללבנון לסוג של "קאזוס בלי" עבור הלבנונים. בישראל משוכנעים שנסראללה הוא המושך בחוטים הללו. פרויקט בניית המכשול של צה"ל נחשף באל-מוניטור במאמר לפני כשלוש שנים [2015]. הצבא מקים מכשולי בטון ואף מנצל את תוואי הקרקע הטבעי לאורך הגבול בין המדינות כדי לייצר מכשולים בלתי עבירים שיקשו על חיזבאללה להפתיע את צה"ל במחטף קרקעי בעימות הבא. כעת טוענים הלבנונים שזו הפרה של ריבונותם. בישראל לא מתכוונים לעצור את הפרויקט, אלא להיפך. משחק ה"צ'יקן" בין הצדדים נמשך במלוא הקצב.

במשחקי המלחמה השונים המתקיימים בישראל ובמקומות נוספים, אפשר לתאר באופן כללי איך ייראה האזור לאחר מלחמת לבנון השלישית: הנזק בלבנון יהיה אדיר, מרבית התשתיות הלאומיות ייהרסו, יהיו בה אלפי ואולי עשרות אלפי הרוגים וגם החיזבאללה יספוג מכה, אם כי קשה להניח שיוכרע וייהרס לגמרי. הבעיה היא, שגם בצד הישראלי אף אחד לא ילקק דבש. בניגוד למלחמת לבנון השנייה, שלא גרמה נזק משמעותי לכלכלה הישראלית העוצמתית ולא הצליחה להשבית את פעילותה או לפגוע פגיעה ממשית בתשתיות, הפעם ברור למקבלי ההחלטות בירושלים ולמפקדי הצבא בתל אביב שמספר ההרוגים לא יהיה עשרות אלא מאות, ואולי גם אלפים. גם בתל אביב ומקומות נוספים יהיו תמונות של הרס רב, אם כי לא בממדים של מה שיקרה בביירות. הנזק לכלכלה הישראלית יהיה משמעותי. כלל לא בטוח שניתן יהיה לקבוע מי ניצח בעימות הזה, לאור אופיים של עימותים לא סימטריים מסוגו. במילים אחרות: אף אחד לא ייצא מרוצה מהסבב הזה ושני הצדדים יתחרטו בדיעבד כי יצאו אליו. אז למה לא למנוע אותו מלכתחילה?

ניתן להניח כי בשיחות פנימיות ובמסרים שקטים המועברים באמצעות מתווכים, מקפידים גורמי ביטחון ישראלים לציין שהפעם יהיה מאמץ ישראלי משמעותי לתמרון קרקעי אמיתי, אמיץ, נועז ועמוק בתוך שטח לבנון. סביר שהפעם ישראל תשקיע את כל יכולותיה כדי לא לתת לחסן נסראללה לצאת בחיים מהעימות. במלחמת לבנון השנייה [2006] ניסה צה"ל לפגוע בנסראללה באמצעות פצצות מפצחות בונקרים מסוג ג'יידאם. 11 או 12 מהן הוטלו, בזו אחר זו, על הבניין שבמרתפו המבוצר נמצא נסראללה, אך מנהיג החיזבאללה הצליח לצאת מהסיפור חי וקיים, על רגליו. הפעם, השאיפה היא שיעלה כמה שיעלה, ההישג הנדרש יהיה ראשו של נסראללה. חשוב לישראלים שנסראללה יבין את זה עוד בטרם יגיעו להתדרדרות או למיסקלקולציה שעלולה לדחוף את הצדדים למלחמה.

בינתיים ממשיך צה"ל להתכונן לאתגר המורכב של החזית הצפונית. בשבוע שעבר [3 בפברואר] קיבלה התקשורת הצצה לאימונים של חטיבת הצנחנים, המתרגלת לחימה בעומק האויב ללא אספקה ותחמושת, תוך הסתמכות על התשתיות המקומיות. הרמז היה עבה וברור: ישראל לא תסתפק הפעם בתמרון הקרקעי המסורבל והסמלי של צה"ל במלחמת לבנון השנייה, תמרון שתועלתו הייתה קטנה מאבדותיו. בפעם הבאה, על פי המסר הישראלי, ימצאו חיזבאללה, משטר אסד והסייענים האיראנים את צה"ל מוכן ודרוך לטפל בעומק לבנון, תוך הפקת לקחי הפעם הקודמת וניצול "מפקדת העומק" ויכולות הקומנדו המשודרגות עליהן טורחים בישראל כבר כמה שנים.

ואחרי שכתבנו את כל זה, נדמה לי שבשני הצדדים מעדיפים עדיין שרוחות המלחמה יגוועו ופוטנציאל הפיצוץ ידעך, מאשר את האפשרות האחרת ממנה אף אחד לא ייצא טוב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020