20 שנה לחוק למניעת הטרדה מינית – והמהפכה בעיצומה

יש מעט חוקים שעונים להגדרה "פורצי דרך" ומשנים ברגע אחד סדרי עולם ונורמות חברתיות. החוק למניעת הטרדה מינית, שאושר בכנסת לפני 20 שנה, הוא אחד מהם. בנות הדור החדש כבר אינן חוששות להיחשף ולהתלונן נגד מי שפגע בהן.

al-monitor .

פבר 28, 2018

באחד מלילות חודש יולי 1997 נרשמה במליאת הכנסת היסטוריה כאשר החוק למניעת הטרדה מינית אושר בקריאה ראשונה, כשברקע קריאות מזלזלות והערות סקסיסטיות מצד חברי כנסת גברים.

ח"כ יעל דיין, יושבת ראש הוועדה לקידום מעמד האישה, אשר הציגה את הצעת החוק החדשני, נאלצה להדוף את אזהרותיהם של חברי כנסת שטענו כי החוק ימנע מגברים ונשים לדבר אחד עם השני. ח"כ רחבעם זאבי, אלוף במיל', הסביר ברצינות כי נשים אוהבות לסרב להצעות של גברים כדי שאלה ישובו וינסו – עד אשר הן יגידו "כן". סביר להניח שחבורת הגברים במליאת הכנסת לא הבינה את מהות החוק, שנראה היה בעיניהם כגחמה פמיניסטית ואיים על הסדר הקיים והמוכר מבחינתם.

אלא שדיין, אז חברת כנסת ממפלגת העבודה, וחברות כנסת נוספות כמו השרה לימור לבנת מהליכוד, הבינו היטב שמדובר בצעד היסטורי ופורץ דרך בקנה מידה בינלאומי.

כחצי שנה לאחר מכן, ב-19 במארס 1998, בעת כהונתה של ממשלת נתניהו הראשונה, אושר החוק בקריאה שנייה ושלישית, נכנס אל ספר החוקים ושינה מהקצה אל הקצה את היחס להטרדות מיניות בישראל. מבחינות רבות החוק הזה הקדים את זמנו גם בעולם. ישראל, מדינה עם הגמוניה גברית בצבא ובמערכת הפוליטית, רשמה הישג חברתי גדול הודות לחברות כנסת שהצליחו לאחד כוחות ולרתום לצורך כך גם חברי כנסת גברים.

יש מעט חוקים שעונים להגדרה "פורצי דרך", המשנים ברגע אחד סדרי עולם ונורמות חברתיות. החוק למניעת הטרדה מינית, שביום שלישי השבוע [27 בפברואר] ציינה הכנסת 20 שנה לחקיקתו, הוא אחד מהם.

החוק נחשב מהפכני משום שעד אז כל נושא ההטרדות המיניות היה פרוץ, חסר גבולות והגדרות, ואפיין תרבות ארגונית במקומות עבודה – בעיקר בגופים כמו צה"ל והמשטרה. נשים בגיל צעיר מאוד נחשפו להטרדות מיניות, ביזוי והחפצה, ללא יכולת להבין את עוצמת הפגיעה בכבודן, בגופן ובזכויותיהן ומבלי לקבל סעד או הגנה. רק השבוע התוודה מפכ"ל המשטרה לשעבר אסף חפץ, כי ניהל מערכות יחסים עם נשים שהיו כפופות לו בעת שכיהן כשוטר מספר 1 – עוד לפני שמערכות יחסים כאלה הפכו לעברות פליליות. חפץ לא היה חריג, זו הייתה הנורמה.

מה שמייחד את החוק למניעת הטרדה מינית הוא קודם כל העובדה שהמחוקק הישראלי ייחד חוק מיוחד למאבק בתופעה. שנית, החוק הגדיר מהי הטרדה מינית, ובפעם הראשונה נפרטה התופעה לכדי תיאור מדויק. החוק קבע כי גם פגיעה מינית מילולית היא עבירה פלילית וכן קשר מיני בין גבר לאישה ביניהם קיימים יחסי מרות.

ח"כ שלי יחימוביץ', יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אשר יזמה את הדיון החגיגי בכנסת השבוע, ציינה בצדק רב את דור המייסדות שחוקקו את החוק, "שהלכו במדבר, בעידן של מודעות אפסית לסוגיית ההטרדה המינית...הן ממש שכבו על הגדר עבור הדור הבא".

בשנים הראשונות לאחר חקיקת החוק רוב הציבור עדיין לא הכיר אותו. בשנת 2000 חל מפנה, כאשר הוגשה תלונה נגד השר יצחק מרדכי על ידי פקידה במשרדו בגין הטרדה מינית ומעשים מגונים. בעקבותיה הוגשו נגדו תלונות של שתי נשים נוספות. העיסוק בפרשת מרדכי העלה את החוק על סדר היום הציבורי ונשים הבינו את יכולתן לעשות בו שימוש לטובתן. הרשעתו לימים של מרדכי בעבירות מין (שגררה אחריה גם תביעה אזרחית) נחשבת לקו פרשת המים בין העולם הישן לחדש, משום שגברים החלו להבין שנורמות שהיו בעיניהם מקובלות הפכו לעבירות פליליות.

בעקבות החוק, מונו במקומות עבודה אחראים לטיפול בהטרדות מיניות, וגם בצה"ל ובמשטרה החלו להיאבק בתופעה בצורה ממוסדת. זה היה עולם בלי רשתות חברתיות ובלי קמפיינים עוצמתיים ומעצימים כמו "מי טו". החדרת המודעות לכך שאפילו הטרדה מינית מילולית היא עבירה על החוק נעשתה תוך כדי המון קשיים.

ציון 20 שנה לחוק החשוב הזה הוא גם זמן לבדוק עד כמה צמצם החוק את התופעה, מהם מגבלותיו בעידן הנוכחי ומהי מידת אכיפתו. היה מפתיע לגלות השבוע שעד היום סוגיות אלה לא נבדקו לעומק בצורה מסודרת. הדבר נודע כאשר מבקר המדינה יוסף שפירא, שנכח באירוע, הודיע כי נעתר לבקשתה של יחימוביץ' ויערוך דו"ח מיוחד לבדיקת יישום החוק למניעת הטרדה מינית. דו"ח שכזה הוא חשוב, משום שהוא יאפשר לבחון את הדברים בראי הזמן על סמך נתונים. כבר בדיון החגיגי צוינו לא מעט בעיות ביישום החוק שהמבקר יצטרך לתת עליהן את הדעת, כמו למשל הפער בין לשון החוק לבין יישומו במקומות העבודה. בנוסף עלה עניין חוק ההתיישנות, שמונע מנשים שנפגעו להתלונן בחלוף שבע שנים מהפגיעה בהן. ביטול ההתיישנות עשוי להועיל למאבק בהטרדות מיניות.

בשורה התחתונה, מדינת ישראל יכולה להתגאות בכך שבספר החוקים שלה קיים חוק למניעת הטרדה מינית. עשרים שנה אחרי חקיקתו התופעה אמנם עדיין קיימת, נשים נאלצות להתמודד עם הטרדות ותקיפות מיניות, אבל הן נמצאות במקום אחר ויכולות להתלונן נגד מי שפגע בהן. בעיקר בנות הדור החדש, שאינן חוששות להיחשף, להתלונן ובאופן טבעי להיות חלק ממהפכה שמתרחשת ממש עכשיו.

יחימוביץ' בצדק התייחסה לא רק ל"דור המייסדות" בראשן דיין, אלא גם לנשים הצעירות שמובילות קדימה את השינוי ונמצאות בחזית. "צריך להגיד תודה גדולה גם לדור של נשים צעירות שלא מוכנות להסתפק במועט, שאינן מוכנות לספוג שום הטרדה או שום הערה ולו הקטנה שבקטנות", היא אמרה, "זו קיצוניות טובה וחיונית שמושכת קדימה ויוצרת מהפכה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
המהלך הכוחני שהחזיר את נתניהו מהמתים
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020
שלוש האופציות של נתניהו: בין ישיבה בכלא לחוק הצרפתי
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 19, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020