ישראל פולס

קריאות לאבו מאזן ברשות הפלסטינית: תמוך במדינה דו-לאומית

p
המחבר
בקצרה
רבים בהנהגה ברמאללה סבורים שעל רקע הייאוש מנתניהו וטראמפ, יו"ר הרשות צריך לתמוך בגלוי בפתרון מדינה אחת הכוללת שוויון זכויות מלא לפלסטינים. "הגיעה השעה להביס את ישראל במגרש שלה... העולם לא יסכים למצב של אפרטהייד", אמר לאל-מוניטור בכיר באש"ף.

בנאומו הראשון בעצרת הכללית של האו"ם, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא הזכיר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הנאום הארוך מה-19 בספטמבר הוקדש לכל בעיות העולם, לאיומים ולהזדמנויות שעומדות בפניו, אך לא נאמרה בו ולו מילה בעניין הסוגיה הפלסטינית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהאזין לנאום, הגיב כאילו שמע זה עתה את הקונצרט הטוב ביותר של חייו. הדברים שאמר טראמפ על שיפור עסקת הגרעין עם איראן, על המלחמה בטרור המוסלמי ועל השמדתה של צפון קוריאה, ערבו לאוזניו – אבל יותר מכל הייתה זו שתיקתו של טראמפ סביב הנושא הפלסטיני. בנאומו שלו בפני האו"ם, התייחס נתניהו לדברים שנשא טראמפ כנאום הפרו-ישראלי ביותר ששמע אי-פעם לאורך הקריירה הפוליטית שלו.

נתניהו היה מרוצה מאוד מהנאום של טראמפ, שהיה רחוק שנות אור מגישתו הדיפלומטית של ברק אובמה לפתרון סכסוכים ומהחתירה שלו לדיפלומטיה קולקטיבית, גם בתוך האו"ם. טראמפ לא כלל בדבריו קריאה לפתרון שתי המדינות, וגם לא מתח ביקורת על ההתנחלויות, כפי שנהג לעשות אובמה. ראש הממשלה, בתורו, פנה אל העולם מעל במת האו"ם, ולאחר מכן נפגש עם כתבים ישראלים, כשהוא משוחרר ולו לשעה קלה מהצורך להתייחס לבעיות שהשאיר מאחוריו בירושלים, כלומר לקיפאון המדיני ולחקירות המשטרה בשתי פרשות שבהן הוא חשוד.

גורם דיפלומטי ישראלי שנטל חלק במשלחת לניו יורק אמר לאל-מוניטור שנתניהו חזר מביקורו שם כשהוא מרוצה משתי סיבות עיקריות. ראש הממשלה חש שחיזק עוד יותר את הטענות ששטח בפני טראמפ בעניין האיום האזורי שמציבה איראן וחוסר הרלוונטיות של הסוגיה הפלסטינית; יתרה מזאת, כעת הוא חופשי להמשיך במדיניותו הדיפלומטית כדי לשמר את ממשלת הימין בראשותו.

לדברי המקור הישראלי, ניתן לצפות כעת כי תימשך הבנייה בהתנחלויות, גם אם באיפוק מסוים, וכי ישראל תציב תנאים מחמירים למשא ומתן עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. נתניהו מן הסתם ידרוש שהמשא ומתן יהיה דו-צדדי, וללא תנאים מוקדמים מצד הפלסטינים. כבר בפתחו של כל משא ומתן, הוא יעמוד על הכרה פלסטינית במדינה היהודית, ויתעקש להשאיר בידי ישראל את האחריות הביטחונית על הגדה המערבית כולה, גם לאחר שיושג הסכם קבע. למקור הדיפלומטי היה ברור שמשרד החוץ לא צריך להתחיל להתכונן לוועידת שלום בעתיד הקרוב, וגם לא למשא ומתן כביכול.

תגובתו של אבו מאזן לנאום טראמפ הייתה ההפך הגמור. לדברי גורם בכיר באש"ף, אבו מאזן רואה בנאומו של טראמפ מכת מוות לכל אפשרות של פתרון שתי מדינות לשני עמים שארה"ב תנסה לקדם בעתיד. הבכיר, שהשתתף בדיאלוג עם שליחיו של הנשיא האמריקאי לאזור, טען כי הביקור בניו יורק, כמו גם הפגישה שנערכה ב-20 בספטמבר בין אבו מאזן לטראמפ, חתמו את הגולל על כל סיכוי לדיפלומטיה. בנוסף לאכזבה מהנשיא האמריקאי, הופתע אבו מאזן גם מעמדותיו של נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. אבו מאזן הביע את תסכולו מהפגישה הפומבית והחברותית בין א-סיסי לנתניהו בניו יורק, כמו גם מנאומו של א-סיסי בעצרת הכללית, שבה קרא להעניק הזדמנות לשלום עם הישראלים.

לדברי המקור הבכיר באש"ף, רוב חברי ההנהגה הפלסטינית סבורים שעליה לשנות אסטרטגיה. אבו מאזן אינו יכול להתעלם עוד מהקולות הגוברים שקוראים לתמוך בגלוי בפתרון המדינה הדו-לאומית כולל שוויון זכויות מלא לפלסטינים. לדבריו, אבו מאזן נפגש עם קבוצה של נצי הפתח, שהציגו בפניו את הדרישה הזאת.

המקור הבכיר באש"ף שוחח עם אל-מוניטור בעילום שם, והסביר את הרציונל מאחורי העמדה הפלסטינית: "ישראל של נתניהו מסרבת להיכנס למשא  ומתן רציני על פתרון שתי המדינות. הקהילה הבינלאומית שותקה בעקבות המדיניות הבדלנית של הנשיא טראמפ. בעיני רבים מהמנהיגים הפלסטינים, הגיעה השעה להביס את ישראל במגרש שלה. החלופה לשתי מדינות היא מדינה אחת דו-לאומית, כזו שבה הפלסטינים יתבעו שוויון זכויות ויילחמו עליו. תוך כמה שנים, יהיה להם רוב בין הים התיכון לנהר הירדן, והעולם לא יסכים למצב של אפרטהייד. למעשה, יתכן שנפרק את הרשות הפלסטינית, נבטל את הסכמי אוסלו, ונדרוש זכויות פוליטיות ולאומיות שוות ומלאות (מישראל) במה שהופך מיום ליום למדינה דו-לאומית".

אסור לזלזל בעמדה הפלסטינית. לא מדובר בחזון המידי שלהם, אבל בטווח הרחוק, רבים מהמנהיגים הפלסטינים מאמינים באמת ובתמים שאסטרטגיה כזו תביא לתבוסתה של ישראל. על פי אותו מקור בכיר באש"ף, עבור רוב המנהיגים הפלסטינים זו עדיין עמדה טקטית בלבד, מתוך כוונה ללחוץ על ישראל ועל ארה"ב לפעול למען פתרון שתי המדינות. ועם זאת, בעיני כמה מהפוליטיקאים והאינטלקטואלים הפלסטינים הבכירים ביותר, התמיכה במדינה דו-לאומית הופכת בהדרגה לבחירה אסטרטגית.

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X