אכזבה ודאגה בישראל: טראמפ אדיש לאיום האיראני

בישראל גברו השבוע קולות המלחמה נוכח האכזבה המתעצמת מהממשל האמריקאי והתעלמותו מהתפשטותה של איראן אל עבר גבולה של ישראל. שר קבינט בכיר התבטא בחריפות: הנשיא טראמפ זרק אותנו אל מתחת לגלגלי אוטובוס.

al-monitor .

נושאים מכוסים

is, borders, shiites, donald trump, benjamin netanyahu, irgc, hezbollah

אוג 14, 2017

שרים בכירים בקבינט הישראלי מגדירים את העניין כ"כישלון אסטרטגי מהמעלה הראשונה". אחד מהם, בשיחה עם אל-מוניטור, אמר ש"ישראל נזרקה מתחת לגלגלי האוטובוס על ידי ארצות הברית בפעם השנייה ברציפות. הפעם הראשונה הייתה בהסכם הגרעין עם איראן, והפעם השנייה היא עכשיו, כשארה"ב מתעלמת מהעובדה שאיראן משיגה רצף טריטוריאלי אל הים התיכון ואל גבולה הצפוני של ישראל. מה שמדאיג זה, שהפעם מי שזרק אותנו הוא הנשיא דונלד טראמפ, שנחשב לכאורה לגדול ידידי ישראל. מתברר שכשמדובר במעשים, ולא בדיבורים, הוא לא סיפק את הסחורה".

ראש המוסד הישראלי, יוסי כהן, הציג ביום ראשון האחרון [13 באוגוסט] בישיבת הממשלה תחזית קודרת: "האזור משתנה לרעתנו", הוא אמר לשרים וציין כי, איראן התחזקה מאוד אחרי הסכם הגרעין. לדבריו, יש כאן נוכחות לא רק של איראן וחיזבאללה, אלא גם של כוחות שיעים רבים ממקומות שונים בעולם הנוהרים לאזורנו, וזוהי מגמת התפשטות שצריכה להדאיג אותנו.

עוד באותו ערב הוסיף נתניהו עצמו בנזין למדורה ואמר כי "דאע"ש יוצא ואיראן נכנסת, אנחנו מתנגדים (לזה)...ונעשה כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחון ישראל". עוד הוא מדבר, ולתקשורת הודלפה ידיעה לפיה ראש הממשלה מקדם חוק שיאפשר לו לצאת למלחמה ללא אישור של הממשלה או הקבינט. לא ברור אם הכנסת תאשר קבלת חוק כזה, אבל כן ברור האפקט של הפרסום על האזור כולו: תקיפה ישראלית על תשתיות איראן או חיזבאללה בלבנון או בסוריה, פירושה מלחמה כוללת וגלויה בין הצדדים. נתניהו רוצה לקבל לחזקתו את הסמכות הבלעדית לצאת למתקפה כזו. זהו מהלך נוסף במלחמת העצבים הניטשת באזור מזה זמן, המזכיר לרבים מהמשקיפים הבינלאומיים את איומיה של ישראל בעניין הגרעין האיראני, שהביאו להגברת הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן ובסופו של דבר גם להסכם הגרעין.

שרי קבינט ישראלים בכירים הסבירו לאל-מוניטור את הדאגה הישראלית: "מאז המלחמה בסוריה, הפך חיזבאללה לעצמאי יותר והוא לא סר באופן אוטומטי למרות האיראנית כבעבר", אמר אחד מהם, "זה פועל יוצא של העובדה שחיזבאללה נשא בעיקר נטל הלחימה בסוריה, שילם את עיקר מחיר הדמים והשקיע במאבק את ליבת הכוח שלו. האייתוללה חמינאי רוצה עוצמה איראנית על הגדרות של ישראל והוא רוצה עוצמה איראנית ישירה, ללא מתווכים. במציאות המתקבלת, משמרות המהפכה יקבלו בקרוב נגישות לסביבתה הקרובה של ישראל. יש לזה משמעות אסטרטגית אדירה וזה מהווה שינוי דרמטי של כללי המשחק באזור".

שר נוסף הסביר: "לחיזבאללה יכולת טילית ורקטית משמעותית, אבל רוב היכולת הזו אינה מדויקת כמו היכולת האיראנית. דיוק, זהו שם המשחק. מי שיהיה מסוגל לאיים באופן מדויק על מרכזי הכוח בישראל, על שדות תעופה, בסיסים צבאיים, מטרות אסטרטגיות, ייהנה ממקדמה משמעותית במקרה של מלחמה. אם האיראנים מצליחים לתקוע יתד בסוריה ובלבנון סמוך לגבולות ישראל, זה אומר שהם מאיימים ישירות ומטווח קצר על המטרות האסטרטגיות ביותר שלנו. אם נתרגם את זה לשחמט, אז הם מאיימים ישירות על המלך, בעוד אנחנו רחוקים מאוד מהמלך שלהם בטהרן. ישראל לא תוכל להניח למצב כזה לקרות". או, כמו שנתניהו עצמו ניסח את זה: נעשה כל מה שצריך כדי לא לתת לזה לקרות.

בישראל משוכנעים שאיראן ליבתה את מהומת משבר המגנומטרים על הר הבית בשבועות האחרונים, במטרה להסיח את דעתה של ישראל ולהפריע למאמץ הישראלי לשכנע את האמריקאים והרוסים בצורך להרחיק את ההשפעה האיראנית מסוריה ולבנון במסגרת ההסכם המתגבש להפסקת אש. ישראל, מצידה, יוצאת כעת למתקפת הסברה בינלאומית בנושא. השר נפתלי בנט כבר פרסם סרטון הסברה באנגלית ובו כל האיומים הנובעים מההתפשטות האיראנית במזרח התיכון.

"איראן בעצם מקימה עכשיו סהר שיעי, שיכלול רצף יבשתי מהמפרץ הפרסי, דרך עיראק, סוריה ולבנון", אומר גורם ביטחוני ישראלי בכיר, "זהו ניצחון שיעי מהדהד שמייצר סכנה מיידית לישראל. העולם נבהל מדאע"ש, שעיקר הצלחתו הייתה בייצור סרטוני וידאו מפחידים והשתלטות מהירה על שטחים מדבריים. כדי להרחיק את הסכנה הטקטית של דאע"ש, גורמים לתבוסה אסטרטגית מול השיעים".

לדברי גורמי ביטחון ישראלים, האיראנים מבצעים טרנספר של אוכלוסיות סוניות בשטחים אותם מפנה דאע"ש בסוריה, ומזרימים לתוכם אוכלוסיות שיעיות כדי לבסס את הרצף הטריטוריאלי אותו הם מנסים לייסד בין המפרץ הפרסי לים התיכון. "האיראנים עובדים לטווח ארוך בראיה אסטרטגית קדימה ועם הרבה סבלנות", מספר גורם מודיעיני ישראלי, "הם, למרבה הצער, השחקן היחיד בזירה היום שרואה את המצב ברמה האסטרטגית קדימה. הם נוחלים כאן ניצחון אסטרטגי ענק, על חשבונה של ישראל ועל חשבון המערב, שרואה באיראן גורם מייצב, תוך התעלמות מהעובדה שהיא ממשיכה להפיץ טרור ומהפכה במקומות רבים באזור".

על הרקע הזה, האכזבה הישראלית ממדיניות ארה"ב הולכת ומתעצמת. לקראת גיבוש הסכם הפסקת האש בדרום סוריה, התקיימו פגישות בין ישראל לגורמים אמריקאים ורוסים באזור, במתכונת של מפגשים משולשים. ישראל העבירה את כל דרישותיה ודאגותיה, המגובות בחומרים מודיעיניים, אבל בסופו של יום ההסדר המתגבש כלל לא עוסק במעורבות או בחדירה האיראנית.

"כשאנחנו מדברים עם הרוסים", אומר גורם ישראלי רם דרג, "הם לא מבינים מה אנחנו רוצים מהם. איראן, מבחינתם, היא הגורם המייצב של המזרח התיכון. כשאנחנו מציינים שאיראן מכריזה השכם והערב על רצונה להשמיד את ישראל, הם צוחקים. 'אל תיקחו אותם ברצינות', הם מייעצים לנו".

אבל כאמור, מרוסיה אין לישראל ציפיות גבוהות בנושא. מארה"ב, יש ויש. נכון לעכשיו, ממשל טראמפ אדיש לעניין האיראני ומתמקד בהשגת "וי" יוקרתי עבור הנשיא: ניצחון על דאע"ש. "כדי להשיג את זה", אומר גורם ישראלי בכיר, "הם מוכנים לאפשר לאיראן להגיע לקו מגע ראשון עם ישראל. מבחינתנו, זה פשוט אסון".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020