ישראל פולס

למה במשרד החוץ הישראלי מודאגים אחרי ביקור טראמפ?

p
המחבר
בקצרה
בכיר בירושלים אמר לאל-מוניטור שהנשיא האמריקאי הותיר אחריו כמה חששות בישראל: עסקת הנשק חסרת התקדים עם סעודיה, התרשמותו לטובה מאבו מאזן, וסירובו להעביר את השגרירות לירושלים. ברמאללה, לעומת זאת, מרוצים יותר מהביקור.

יותר מכל דבר אחר, במשרד החוץ בירושלים פלטו אנחת רווחה כשהמטוס הנשיאותי אייר פורס 1 המריא מנמל התעופה בן גוריון ב-23 במאי. לדברי מקור בכיר שאמון על פרוטוקול הביקורים הרשמיים, ההיבט הארגוני של ביקור הנשיא דונלד טראמפ היה סיוט של ממש. במשרד החוץ גילו רק דקות לפני הנחיתה שהנשיא מוכן ללחוץ את ידיהם של שרי הקבינט בממשלת ישראל, וכמעט מדי שעה העבירו האמריקאים עוד ועוד שינויים של הרגע האחרון. אך מעבר לגינוני הטקס, הנשיא טראמפ הותיר מאחור משרד חוץ ישראלי מודאג, הטרוד בראש ובראשונה בסוגיות של תוכן. לאותה דאגה שותף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אף שהמשיך לחייך ולשמור על פרצוף פוקר עד לסוף הביקור ממש.

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי שהשתתף בכמה מהפגישות, נימת הדברים של טראמפ ואנשי פמלייתו בשיחות פרטיות הייתה מעודדת הרבה פחות מהצהרותיו הפומביות של הנשיא.

על פי אותו בכיר, בשיחותיו עם ראש הממשלה נתניהו חזר הנשיא והדגיש את מחויבותו המלאה של הממשל לביטחונה של ישראל ולשמירה על יתרונה הצבאי והטכנולוגי. בסוגיה הפלסטינית הוא לא הרחיב מעבר למה שאמר לנתניהו בפגישתם בחדר הסגלגל ב-15 בפברואר, וגם לא הזכיר את פתרון שתי המדינות לשני עמים. הנשיא היה נחרץ הרבה יותר בכל מה שקשור לסיכול שאיפותיה הגרעיניות של איראן, וכן למלחמה ברשתות הטרור של איראן בעיראק, בסוריה ובלבנון (חיזבאללה). בהקשר זה, הוא כלל גם את חמאס.

מנגד, הבכיר הוסיף שטראמפ הותיר את משרד החוץ הישראלי מודאג מאוד בכמה מישורים. מקור עיקרי לדאגה, הן עבור המערכת הפוליטית והן עבור מערכת הביטחון, היה עסקת הנשק חסרת התקדים בשווי של 110 מיליארד דולר שנחתמה עם סעודיה.

בהקשר זה, ציינו במשרד החוץ את התרשמותו לטובה של הנשיא טראמפ מההנהגה הסעודית, וכן את הרושם החיובי שהותירו עליו נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה השני. אין ספק שטראמפ מבקש להוביל את העולם הערבי הסוני במאבק נגד הטרור הפונדמנטליסטי, ומעבר לכך גם במאבק נגד איראן על השליטה באזור. הנשיא שב והדגיש את נכונותו של המלך הסעודי סלמן בן עבד אל-עזיז אל סעוד לנרמל את היחסים עם ישראל במקביל להתקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. למעשה, בפגישותיו של טראמפ עם נתניהו נזכרה יוזמת השלום הערבית מ-2002 רק בעקיפין, אך לבני שיחו בצד הישראלי היה ברור שטראמפ שמע עליה לא אחת בפגישות שקיים בריאד.

הישראלים גם מודאגים מהתרשמותו לטובה של הנשיא טראמפ מהנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שאינה עולה בקנה אחד עם הרושם של נתניהו מהמנהיג הפלסטיני.

ולבסוף, ישנו גם סירובו של טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל, אף שנתבקש לעשות זאת בשיחות ההכנה, וכן סירובו להכיר בסטטוס קוו הקיים סביב רמת הגולן (גבול שיצרה ישראל).

טראמפ החליט להאיץ את מסע הדילוגים של ממשלו, וכבר בשבוע שעבר (25 במאי) שלח לאזור את שליחו לתהליך המדיני ג'ייסון גרינבלט, להמשך השיחות בירושלים וברמאללה. לדברי אותו בכיר, בישראל מתייחסים כעת ברצינות רבה יותר ליוזמתו של טראמפ, אך מצפים שלא תבשיל לכדי אותו ״דיל״ שעליו דיבר במקור. בירושלים מעריכים שמטרת ביקורו של גרינבלט היא להכשיר את הקרקע לפסגה בין טראמפ לנתניהו ולאבו מאזן, בהשתתפות הנשיא א-סיסי, המלך עבדאללה ונציג של סעודיה, לקראת ההכרזה בפיסגה על חידושו של משא ומתן ישיר.

המקור הבכיר מניח כי עוד לפני פגישה שכזו, טראמפ עשוי להכריז על עקרונות מנחים לשיחות שכאלה, אך יימנע מגיבוש מתווה מפורט לשיחות על מעמד הקבע. כוונתו הברורה של הממשל היא ליצור זיקה בין המלחמה נגד המדינה האיסלאמית לבין תהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ואת שניהם מתכוון להוביל הנשיא בעצמו. המקור הבכיר הסביר לאל-מוניטור כי במשרד החוץ קיבלו הנחיות ברורות שלא לתת פומבי לדאגה הישראלית.

מהצד האחר, ברמאללה, שוררת אווירה של שביעות רצון בעקבות ביקורו של טראמפ בבית לחם ב-23 במאי. מקור בכיר באש"ף סיפר לאל-מוניטור כי ניכר בנשיא טראמפ שהוא הושפע מאוד מבני שיחו בריאד, שהדגישו את חשיבותה המרכזית של הסוגיה הפלסטינית לעולם הערבי. את אבו מאזן עודד גם המשקל הזהה שהעניק טראמפ בהצהרותיו לישראל ולרשות הפלסטינית, וכן לו עצמו ולנתניהו. אבו מאזן נתבקש להפגין גמישות בתנאים לקיומה של פסגה עם טראמפ ונתניהו, לשים קץ להסתה לאלימות ולעצור את המימון למשפחות של מחבלים. נתניהו, לעומת זאת, הבטיח לרסן את הבנייה בהתנחלויות.

וכך, בניגוד לרושם שנוצר בדעת הקהל, ביקורו של נשיא ארה"ב והתנהלות הממשל השביעו את רצונה של הרשות הפלסטינית יותר מאשר של ישראל. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: palestinian authority, israeli-palestinian negotiations, mahmoud abbas, us-saudi relations, two-state solution, us-israel relations, donald trump, benjamin netanyahu

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept