ישראל פולס

גרמניה מגבשת חבילת תמריצים לחידוש המו״מ, למקרה שטראמפ ייכשל

p
המחבר
בקצרה
מרקל חוששת שהממשל האמריקאי לא יקדם תהליך דיפלומטי בר-קיימא, ושיעדיו של הנשיא טראמפ באזור מסתכמים באינטרסים העסקיים של ארה"ב. לכן, קובעי המדיניות בברלין שוקלים להציע "תוכנית מרשל" משלהם, שתחתור להסכם ותעניק מעמד משודרג לישראל באיחוד האירופי וסיוע כלכלי למדינה הפלסטינית.

שר פלסטיני בכיר המקורב לנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שההנהגה ברמאללה מוכנה להידבר ברצינות עם ממשל טראמפ כדי לקדם את תוכניתו לעסקת שלום אזורית, שתוביל לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. השר, שדיבר בעילום שם, אמר: "בהתאם להנחיות של אבו מאזן, אנחנו מפגינים גמישות רבה בניסוח התנאי להקפאת הבנייה בהתנחלויות - לריסון הבנייה, ולהגבלתה לאזורים קיימים בנויים בהתנחלויות". לדבריו, "אנחנו לא נוקשים במתווה שלנו לפתיחתה של ועידת שלום אזורית. אבו מאזן מוכן לפתוח עם נתניהו ועם אנשי צוותו במשא ומתן רציני על מעמד הקבע, החל בסוגיית הגבולות והביטחון – כאשר שני הצדדים יצטרכו להציג מפות משלהם - וכלה בתהליך מקביל של נורמליזציה ביחסים בין מדינות ערב לישראל".

השר הודה שבהנהגה הפלסטינית החליטו להעניק לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ, כמנהיג העולם החופשי, הזדמנות להפעיל את כישוריו בניהול משא ומתן ולהתערב התערבות רצינית לטובת פתרון שתי המדינות. כחלק מהאסטרטגיה הזאת, אבו מאזן פועל בתיאום מלא עם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, עם עבדאללה השני מלך ירדן ועם המלך הסעודי סלמן. המקור סיפר כי שליח מיוחד של אבו מאזן ביקר בשבוע שעבר בריאד, בעיצומו של המשבר עם קטאר, כדי לתאם עמדות ולכלל בתהליך גם את יוזמת השלום הערבית מ-2002. "הגישה הפרו-אקטיבית שלנו בהחלט מניבה תוצאות, גם כי יועציו של טראמפ מפגינים גישה חיובית יותר כלפי רמאללה, וגם משום שנתניהו נאלץ יותר ויותר להיכנס למגננה", ציין הבכיר הפלסטיני.

להערכתו, יש סיכוי לחדש את תהליך השלום בחסותו של הנשיא טראמפ. ועם זאת, בהתחשב בתסבוכת הפנימית עימה מתמודד טראמפ, ובעמדותיו של נתניהו, הוא מוסיף  שרמאללה חייבת להכין תוכנית חלופית במישור הדיפלומטי. לדברי השר, "בניגוד לרבים אחרים בקהילה הבינלאומית, הנשיא הפלסטיני לא נואש מדונלד טראמפ. אבל אם טראמפ יאכזב, כמו רבים אחרים בקהילה הבינלאומית, החלטנו שנפנה אל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ביחד עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, כדי שייטלו את המושכות ולא יאפשרו את המשך הקיפאון בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני". הוא חייך כשאמר: "כמו בשיר המפורסם של לאונרד כהן: 'קודם נכבוש את מנהטן, אחר כך את ברלין'".

לדברי השר ברשות הפלסטינית, ברמאללה מקיימים מגעים הדוקים עם שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, ודנים באפשרות שברלין תקבל על עצמה תפקיד משמעותי בחתירה לפתרון שתי המדינות. מקור בכיר במשרד החוץ הגרמני אישר לאל-מוניטור שהקנצלרית מרקל מוכנה כעת למלא תפקיד פעיל ועצמאי יותר בענייני המזרח התיכון. לדבריו, מטרותיה של גרמניה באזור הן לשמש קואליציה מערבית-ערבית נגד טרור המדינה האיסלאמית, לקיים את עסקת הגרעין עם איראן ולקדם תהליך שלום ישראלי-פלסטיני המבוסס על פתרון שתי המדינות.

באופן מסורתי, גרמניה לא ששה לגלם תפקיד מרכזי בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, בשל טיב יחסיה המיוחדים עם ישראל. ועם זאת, מרקל חוששת שהממשל האמריקאי לא יקדם תהליך דיפלומטי בר-קיימא, ושיעדיו של הנשיא טראמפ באזור מסתכמים בעיקר באינטרסים העסקיים של ארה"ב במפרץ הפרסי ובתפיסה שמסתכמת בלוחמה בטרור.

המקור הגרמני הדגיש כי הגרמנים אינם מעוניינים בשום אופן לקבוע מראש תנאים בסוגיות מעמד הקבע. הם מתנגדים נחרצות למדיניות ההתנחלויות של ישראל, ורוצים לחזק את מעמדו של הנשיא אבו מאזן. לדברי בכיר המקורב למרקל, הקנצלרית מוכנה ליצור מסגרת כלכלית אזורית שתחתור לפתרון שתי המדינות לשני עמים. הרעיון שהועלה בחוגים הפנימיים של קובעי המדיניות בגרמניה הוא להציע את "תוכנית מרשל של האיחוד האירופי", על שם התוכנית לשיקום אירופה ממלחמת העולם השנייה, שתיועד לישראל ולרשות הפלסטינית, בתיאום הדוק עם מצרים, ירדן, סעודיה והליגה הערבית.

תוכנית שכזו תכלול מספר תמריצים לפתרון שתי המדינות. בין השאר, יוצע לישראל מעמד משודרג כמדינה שאינה חברה באיחוד האירופי, לשם תיאום מסחרי ומדעי. כמו כן, יוצע סיוע כלכלי של האיחוד האירופי להקמת מוסדות במדינה הפלסטינית המתהווה, ואילו לישראל יוצע סיוע ביטחוני מצד גרמניה. תמריצים נוספים יכולים להיות תפקיד משמעותי יותר של נאט"ו במלחמה בטרור ובפיקוח על סידורי הביטחון שיגובשו לקראת פתרון שתי המדינות, וכן הקמתו של בנק לפיתוח אזורי שיפעל להשגת תיאום כלכלי אזורי ולקידום תוכניות נורמליזציה בין ישראל למדינות ערב.

בתוכניות אלה מעורבת גם קרן תוכנית מרשל הגרמנית, בראשותו של בכיר לשעבר בבית הלבן  (ד''ר קרן דונפריד). מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי הבהיר לאל-מוניטור בעילום שם שישראל תדחה על הסף כל התערבות אירופית או גרמנית בתהליך השלום. הבכיר הישראלי הוסיף ואמר: "נעבוד אך ורק בשיתוף פעולה עם ממשל טראמפ, ויש לנו מחויבות מצד נשיא ארה"ב למנוע כל יוזמה אירופית, צרפתית או גרמנית, לקידום תהליך שלום אזורי״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: eu, germany, peace talks, israeli-palestinian conflict, donald trump, angela merkel

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept