ישראל פולס

הפלסטינים: ההקלות שישראל הציעה הן בדיחה

p
המחבר
בקצרה
הפלסטינים לא התרשמו מהמשלחת רמת הדרג שהגיעה במוצאי חג השבועות לרמאללה. מבחינתם, שוב הוכח כי נתניהו שבוי בידי הימין. אם הקלות כלכליות משמעותיות לפלסטינים הוא אינו יכול לקדם, מה יקרה במשא ומתן מדיני אמיתי?

מבחינת ישראל, החשיבות לדווח לראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה על שורת הקלות שהקבינט הביטחוני הישראלי החליט להעניק לפלסטינים הייתה עצומה. עד כדי כך, ששר האוצר משה כחלון ומתאם הפעילות בשטחים האלוף פולי מרדכי הגיעו במיוחד לשם כך לרמאללה. בשעת לילה מאוחרת לאחר צאת חג השבועות [31 במאי], באישור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, נפגשו הנציגים הישראלים הבכירים עם ראש הממשלה הפלסטיני והשר לעניינים אזרחיים ברשות חוסיין א-שייח', והציגו להם את הצעדים שהוגדרו על ידי הקבינט "אזרחיים-כלכליים".

ההקלות הללו אושרו בישיבת הקבינט ביום ראשון שעבר [20 במאי] לפני בואו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לאזור. השרים התכנסו אז להצביע על תכנית שגיבש נתניהו עם צוותים מקצועיים של משרד האוצר ומתאם הפעולות בשטחים כדי להקדים תרופה למכה, כלומר לפני שממשל טראמפ ידרוש מישראל צעדי מחווה כלשהם כלפי הפלסטינים.

מה בעצם החליטו שרי הקבינט? הרחבת שעות פעילות מעבר אלנבי (גשר הגבול בין ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית) תוך הבטחה כי במהלך החודשים הקרובים המעבר יפעל 24 שעות ברציפות. בנוסף הוחלט על הרחבת שעות פעילות המעברים באזור יהודה ושומרון ושדרוגם, והקמת אזור תעשייה בסמוך למעבר תרקומיא שם יועסקו פלסטינים.

השרים אישרו גם הקלה נוספת אשר נתקלה בהתנגדות. ההקלה שקוממה את שרי "הבית היהודי", אשר הצביעו נגדה, נוסחה במכוון במעורפל. בהודעה לתקשורת על ההקלות נמסר כי תיעשה "התאמת מדיניות האכיפה הישראלית באזורים ספציפיים בשטח C וצמודים לשטחי A ו-B". מהי ההתאמה? באלו אזורים מדובר? על כך לא פורט דבר.

לפלסטינים נמסר, כי במסגרת ההקלות שאושרו הוסכם כי יאושרו תכניות בנייה פלסטיניות בשטחי C, וכי ישראל תשקול מתן היתרים למבנים שכבר הוקמו. כלומר ישראל לא תבצע צוו הריסה בשטחים אלו.

הפלסטינים תהו: האם אלה הן כל ההקלות? בגללן הגיעה לרמאללה בדרמטיות המשלחת הישראלית בראשות שר האוצר? בכיר בתנועת הפת"ח ששוחח עם אל-מוניטור, אמר בציניות כי אפילו הסכם אוסלו נחתם בפחות המולה. "על מה כל המהומה?", הוא שאל, "הקלות במעברים... ומה עם השאר?"

לדבריו, מדובר בלא יותר מ"בדיחה גרועה.'' המקור הפלסטיני גם העריך שההקלות הללו לא יניחו את דעתם של האמריקאים, המצפים מישראל לנקוט בצעדים בוני אמון לקראת משא ומתן אמיתי. "זה לא רציני, אף כי למען האמת לא ציפינו לכלום", אומר המקור, "אם נתניהו חושב שצעדים כלכליים, רבים וגדולים ככל שיהיו, יסיטו את המהות ואת הרצון שלנו (הפלסטיני) להגיע להסדר מדיני, הוא טועה".

בכירי הרשות הפלסטינית מבינים היטב את הלחץ והחשש של נתניהו מתגובותיו הלא צפויות של טראמפ. בניגוד לממשל אובמה עמו הגיע נתניהו לעימותים מתוקשרים, ההתנהלות הישראלית מול טראמפ היא סיפור אחר.

אחרי עזיבתו של טראמפ את הארץ, פורסם כי ממשל טראמפ אינו שבע רצון מההקלות ודורש העברת שטחים מאזור C לשליטה פלסטינית. עצם ההדלפה כנראה הלחיצה את נתניהו. בישיבת סיעת הליכוד שכונסה השבוע [29 במאי] הוא הבהיר לחברי הכנסת ולשרים כי לישראל "אין צ'ק מדיני פתוח" מול ממשל טראמפ בכל הנוגע לנושא הפלסטיני. נתניהו הוסיף וציין כי נשיא ארה"ב טראמפ נחוש להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, ולכן על ישראל לנהוג "בתבונה ובאחריות", כדבריו.

זו כנראה הסיבה מדוע נתניהו ביקש להציג לפלסטינים את ההקלות ומדוע מיהרה משלחת ישראלית בכירה להגיע לרמאללה במוצאי החג.

אף שר בממשלת נתניהו לא דרך בשנים האחרונות בשטחי הרשות הפלסטינית. שר האוצר כחלון נפגש אומנם עם שר האוצר הפלסטיני שוכרי בישארה שלוש פעמים במהלך כהונתו (הפעם האחרונה הייתה בחודש פברואר השנה, 2017), אך כל הפגישות – שנועדו לקדם תכנית כלכלית משותפת, התקיימו בלשכתו של כחלון בתל אביב או בירושלים.

בראיון שהעניק לעמיתי בן כספית שפורסם באל-מוניטור [פברואר 2016], אמר שר האוצר כי הוא לא יביא שלום וכי אינו מתעסק בתהליך המדיני, אבל לדעתו אפשר לקדם את העניין הכלכלי ולעזור לשנות את חייהם של הפלסטינים. "זה לא בשמיים, זה אפשרי", מצוטט כחלון, "יכול להיות חיבור כלכלי יעיל וטוב בהרבה בינינו לבינם, ויכול להיות שזה יסייע לשבירת הקיפאון, הגברת האמון ושינוי האווירה".

אבל ההקלות שהביא כחלון באמתחתו לרמאללה לא ישנו את האווירה. הן מעטות מדי מכדי להתייחס אליהן ברצינות. כחלון אמנם היה השליח לרמאללה, אבל התכנית גובשה במהירות ובזהירות על ידי נתניהו והיא נועדה למעשה לרצות את האמריקאים מבלי להכעיס את הבית היהודי. בפועל, המטרה לא הושגה. האמריקאים לא התרשמו מהמחוות הכלכליות בדמות הגדלת שעות פתיחת המעברים, ובכל מקרה שרי הבית היהודי הצביעו נגד חלק מההקלות.

לאחר שכל ההקלות אושרו בהצבעה בקבינט, ניסו גורמים בסביבת נתניהו למזער נזקים. מקורות מדיניים הבהירו לעיתונאים כי "אין כל צעדים בתחום הביטחוני או הקלות ביטחוניות, ואין שינוי בנושאי ליבה למקרה שהמשא ומתן יתחדש". ולספקנים הוסיפו: "סמכות התכנון נשארת בידי ישראל: אושרה בנייה קיימת, שבלאו הכי לא תיהרס".

שוב הוכח כי ראש הממשלה, על אף הרצון העז שלו להוריד את הלחץ המדיני מעליו, שבוי בידי הימין. אם הוא אינו יכול לקדם הקלות כלכליות משמעותיות לפלסטינים, ניתן להניח מה יקרה אם וכאשר יחל משא ומתן אמיתי והוא באמת יאלץ לקבל החלטות קשות. 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: rami hamdallah, benjamin netanyahu, donald trump, economic policy, palestinian-israeli conflict, israeli politics, israeli occupation

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept