ישראל פולס

ישראל תגיד למאטיס: לא להקל על איראן

p
המחבר
בקצרה
בביקורו בישראל, שר ההגנה האמריקאי יקבל סקירות מודיעיניות על מאמציה של איראן להפיץ טרור, לחמש את חיזבאללה, להקים ברמת הגולן חזית חדשה נגד ישראל ולערער יציבות במזרח התיכון. "אין סיבה להפסיק להטיל עליה סנקציות", הוא ישמע ממארחיו.

ביקורו הקרוב של שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס בישראל [21-20 באפריל] נתפס כאן כאבן דרך קריטית בגיבוש היחסים החדשים בין הממשל האמריקאי החדש לממשלת נתניהו.

הוראת הבטיחות החשובה שהופצה לכל הגורמים הבכירים בישראל ערב הביקור היא לא להזכיר בשום אופן את כינויו של מאטיס מימי המארינס, "כלב משוגע". גורם ביטחוני ישראלי בכיר אמר לאל-מוניטור השבוע, כי "האזור סביבנו גדוש בכלבים משוגעים שאינם ניתנים לשליטה או חיזוי, מאטיס מייצג את מי שאמורים לנסות לייצב את הכאוס הזה ולהחזיר את אמריקה כמבוגר אחראי ושריף אזורי למזרח התיכון".

"מאטיס הוא האיש החזק ביותר בממשל טראמפ", אמר לאל-מוניטור ביום רביעי [19 באפריל] שר קבינט ישראלי בכיר, "יש סביבו קונצנזוס מוחלט, מינויו אושר ברוב של 98 סנטורים מתוך 100. מדובר בגנרל אמיתי שהוא גם אינטלקטואל ובקי במתרחש במזרח התיכון ברמה גבוהה מאוד מהתקופה בה היה מפקד סנטקום (פיקוד מרכז של ארה"ב)".

מאטיס יהיה אורחו של מקבילו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, ויפגוש כמובן גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו. זה המפגש השלישי בין ליברמן למאטיס בתוך שלושה חודשים. גורמים שהשתתפו בחלק מהמפגשים הללו דיברו על "כימיה נדירה" בין השניים. לליברמן, בשיחות סגורות, יש רק מחמאות לחלוק לשר ההגנה האמריקאי הטרי. בפגישתם בוושינגטון לפני כמה שבועות, הם היו אמורים להיוועד גם 15 דקות בארבע עיניים, אבל נסחפו כמעט שעה, עד שראש הלשכה של מאטיס נאלץ להתערב.

מכיוון שהוא אורחו הרשמי של שר הביטחון, לא יפגוש מאטיס את הרמטכ"ל הישראלי, רב אלוף גדי איזנקוט, אלא במסגרת של סקירות שיקבל אצל ליברמן. פגישה אישית מפתיעה יקיים מאטיס עם גנרל ישראלי: מדובר באלוף טל רוסו, שכבר פרש מצה"ל אך אחר כך נקרא שוב אל הדגל ומונה (במילואים) לתפקיד מפקד פיקוד העומק. הפיקוד אחראי על הזירה הרחוקה מישראל וכל פעולות העומק המתבצעות בה על ידי היחידות המיוחדות של צה"ל. מדובר, כמובן, בעניין האיראני ובחזיתות מרוחקות אחרות.

מתברר שמאטיס ורוסו הם ידידים ותיקים מהתקופה בה קיבל מאטיס את הפיקוד על הג'וינט פורסס ב-2007. רוסו היה אז ראש אגף המבצעים בצה"ל ובין השניים היה קשר עבודה הדוק מאוד. האמריקאים השקיעו אז מאמץ ניכר בלימוד הזירה החדשה, שיטות הלוחמה בטרור, העימות הא-סימטרי וההתמודדות מול ארגוני טרור המטמיעים עצמם בקרב האוכלוסייה. בישראל הם מצאו, כמו תמיד, כר נרחב להפקת לקחים. ההערכה היא כי הפגישה ביניהם לא תתמקד רק בנוסטלגיה, אלא גם בעיסוקו הנוכחי של רוסו, הממוקד במתרחש בעומק האסטרטגי של ישראל, קרי המרחב בין טהרן לבגדד, דמשק ועד ביירות.

ברקע הביקור, מתלבטים בירושלים סביב דילמה לא פשוטה: האם לדחוק בארה"ב להמשיך להגביר את מעורבותה במלחמה בסוריה או לנסות להרגיע. הסיבה: ההערכה בקרב גורמים ישראלים היא שככל שהמתיחות בין ארה"ב לרוסיה סביב העימות בסוריה תגבר, כך יקטן חופש הפעולה שהרוסים יאפשרו לישראל ולחיל האוויר שלה בסוריה ובלבנון.

"אלה חוקי הג'ונגל", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר, "יש כאן שרשרת מזון, הרוסים נמצאים בראשה ואנחנו מיד אחריהם. אם האמריקאים מצטרפים לחגיגה הזו ודוחקים את הרוסים למקום השני, הם (הרוסים) עלולים להתעמר בנו". מדובר במצב מורכב, נפיץ ובלתי ניתן לחיזוי. "הכל יכול לקרות בכל רגע", אמר גורם ביטחוני ישראלי בשיחת רקע לאחרונה עם אל-מוניטור, "וצריך להמשיך להתנהל בזהירות מופלגת".

בגדול, הדאגה הישראלית החמורה ביותר כעת היא עתידה של סוריה ביום שאחרי. מאטיס יראה ויקבל סקירות מודיעיניות על המאמצים של איראן להקים בסוריה נמל ימי, להקים ברמת הגולן חזית חדשה של משמרות המהפכה וחיזבאללה נגד ישראל, להמשיך לחמש את חיזבאללה בקצב מואץ ואף להקים עבורו מפעלים לייצור טילים ורקטות שיקטינו את התלות של נסראללה באספקתם מבחוץ, החשופה לתקיפות ישראליות.

המטרה האסטרטגית הישראלית היא למנוע, כמעט בכל מחיר, את העמקת המעורבות האיראנית והמשך התקרבותה של איראן לגדרות הגבול של ישראל. מאטיס ישמע על היכולת הכימית השיורית של אסד, על המשך הפצת הטרור בידי איראן, ובני שיחו יפצירו בו להמשיך לשמור את ראשו של הנשיא המצרי א-סיסי מעל המים בכל מחיר. גם המלך עבדאללה, שותף אסטרטגי נוסף של ישראל, נמצא באותה עדיפות אבל במקרה הירדני מדובר בכסף קטן יחסית.

"לשמור על יציבותה של מצרים זה אינטרס אסטרטגי לא רק של מצרים, לא רק של ישראל, לא רק של המערב, אלא של כל מי שחושש מהמשך הכאוס במזרח התיכון", אמר הגורם הביטחוני לאל-מוניטור.

יממה לפני בואו של השר האמריקאי, פורסמה ידיעה לפיה ארה"ב מאשרת כי איראן מקיימת את חלקה בהסכם הגרעין עם המעצמות, אך באותה נשימה (ארה''ב) שוקלת לחדש חלק מהסנקציות נגדה. הידיעה הזו עוררה סיפוק עצום בישראל. נתניהו ושריו משקיעים בתחום הזה אנרגיה אינסופית, במאמץ לשכנע את הממשל בגודל הטעות שעשה קודמו. לא מדובר כרגע בעניין הגרעיני, אלא בהעלמת העין של אובמה מהעובדה שבחזית הקונבנציונלית הוא בעצם נתן לאיראן "רישיון להרוג" והפך אותה למעצמה האזורית המשפיעה ביותר במזרח התיכון.

בעקבות דיונים והתלבטויות שונות, האיזון אליו הגיעו מומחי הביטחון הישראלים תואם בדיוק את ההודעה האמריקאית מיום רביעי: כל עוד איראן שומרת על תנאי הסכם הגרעין, אין סיבה לבטלו, אך במקביל כל עוד היא ממשיכה להפיץ טרור ולנסות להפיל משטרים ולערער יציבות במזרח התיכון, אין סיבה להפסיק להטיל עליה סנקציות. עוד לא ברור אם זו תהיה מדיניותו של ממשל טראמפ, אבל בינתיים נרשמת נטייה חיובית בולטת של וושינגטון לכיוון הזה ובירושלים מקווים שביקור מאטיס יחזק את המגמה הזו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us-israel relations, avigdor liberman, benjamin netanyahu, nuclear deal, syrian civil war, iranian-israeli conflict, james mattis

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept