ישראל פולס

כך גרמניה מתכוונת לפעול ליישום הסכם הגרעין ופתרון שתי המדינות

p
המחבר
בקצרה
בכיר המקורב מאוד לקאנצלרית מרקל אמר לאל-מוניטור כי היא מעוניינת לחדש את מסגרת פורום המדינות P1+5 לשם מעקב אחר יישומו של ההסכם עם איראן והמו״מ בין ישראל לפלסטינים

על רקע מדיניותו הלאומנית והשמרנית של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, בתקשורת מתארים יותר ויותר את קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כמנהיגה החדשה של העולם החופשי. הפתיחות של מרקל ועמדותיה ההומניטריות בשאלת ההגירה של פליטים מהמזרח התיכון, על אף איומי הטרור הגוברים מצד האיסלאם הקיצוני בארצה, הקנו לה הערכה עמוקה בקרב מדינות ליברליות רבות.

נדמה שהקהילה הבינלאומית מפוצלת לשניים: מצד אחד משטרים לאומניים, ומצד שני ממשלות שממשיכות לדבוק ברב-תרבותיות. הראשונים חרתו על דגלם את ההתנגדות להגירה המוסלמית, ומשתמשים בה כתירוץ שמאפשר להם לקצץ בחופש התנועה, בסחר החופשי ובגלובליזציה; ואילו האחרונים הם אבירי הגלובליזציה וזכויות האדם. כך הפכה מרקל לשחקנית מרכזית בשסע החשוב ביותר שמפלג את העולם.

גורם בכיר בלשכת הקאנצלרית בברלין סיפר לאל-מוניטור בעילום שם כי למרות שנת הבחירות, מרקל מתכוונת לדבוק באסטרטגיה הבסיסית שלה - השמרנית אך ליברלית: ״מעל הכל, הקאנצלרית מגינה על שלמותו של האיחוד האירופי. היא מאמינה ששלום העולם תלוי בזה. היא גם מאמינה בצורך להגן על האיחוד ממדיניותן הלאומנית והבדלנית של רוסיה, של ארה״ב ושל מפלגות הימין באירופה, בעיקר בצרפת ובהולנד״.

הבכיר, המקורב מאוד למרקל, שרטט את סדר העדיפויות האסטרטגי של הקאנצלרית, בראש ובראשונה שלמותו של האיחוד האירופי - כולל משא ומתן קשוח עם בריטניה בעסקת הברקזיט. העדיפות השנייה היא מדיניות הגירה אירופית יציבה. וישנה גם סוגיית הסחר החופשי. הקאנצלרית מודאגת מאוד מניסיונותיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להחליש את האיחוד האירופי ואת נאט״ו. היא מעניקה עדיפות גבוהה גם למאבק בטרור האיסלאמי, בתיאום עם ארה״ב ועם מדינות ערב הפרגמטיות. מרקל מאמינה שיש להמשיך ולקיים את עסקת הגרעין עם איראן, וכן לחתור לפתרון של שתי מדינות בין ישראל לפלסטינים - פתרון שיתרום רבות לייצוב המזרח התיכון.

הבכיר הגרמני הסביר שמרקל מקווה לקדם את המדיניות הזו במסגרת פורום המדינות P1+5 (חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו״ם - ארה״ב, רוסיה, צרפת, בריטניה וסין - וגם גרמניה), שהוקם במיוחד עבור המשא ומתן על עסקת הגרעין עם איראן. מבחינתה, מסגרת שכזו עשויה להיות יעילה במיוחד לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

המקור הבכיר שרטט את עמדותיה של הקאנצלרית מרקל בהקשר זה. לדבריו, מעל הכל עומד הצורך להמשיך ולקיים את מערכת היחסים המיוחדת בין ישראל לגרמניה, על כל ההקשר ההיסטורי שלה. גרמניה שלאחר השואה רואה עצמה ממלאת תפקיד חשוב ביותר בהגנה על המדינה היהודית. מרכיב מפתח במדיניות הזו הוא מכירת הצוללות האסטרטגיות לישראל.

עמדה נוספת קשורה לאיום הטרור האיסלאמי בגרמניה, המחייב הענקת עדיפות למאבק בדאעש ובאל-קאעידה. גרמניה שלחה 650 חיילים, שהצטרפו למאמץ של נאט״ו להילחם בהברחות של דאעש באגן הים התיכון ב-2017. ממשלת גרמניה היא גם שחקנית מרכזית בפיתוח מדיניות הביטחון של האיחוד האירופי. בהקשר זה, שואפת גרמניה לשמור על קשרים טובים עם מדינות ערב המתונות, ובעיקר עם סעודיה, מצרים וירדן.

בהתחשב באיום הטרור, בסוגיית ההגירה ובתפקיד של גרמניה כמדינה המובילה באיחוד האירופי, רואה ממשלתה של מרקל חשיבות רבה בשמירה על היציבות במזרח התיכון. על רקע זה, פתרון של שתי מדינות לשני עמים המבוסס על החלטות מועצת הביטחון הוא אינטרס חשוב מבחינתה של גרמניה. גם הקאנצלרית מרקל וגם השרים שלה הביעו את אותה עמדה בשלל הזדמנויות.

ואחרון חביב, למרות היחסים המיוחדים עם ישראל, למרקל יש ביקורת חריפה על מדיניות ההתנחלויות של ראש הממשלה בנימין נתניהו בגדה המערבית. בשנה האחרונה, היא לא חסכה דברי ביקורת נגד הרחבת הבנייה בשטחים, בין השאר במסיבת עיתונאים משותפת שקיימה עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ב-19 באפריל 2016.

המקור הגרמני הבכיר הוסיף ואמר שהקאנצלרית מרקל ושר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל ידונו בסדרי העדיפויות הללו עם הנשיא דונלד טראמפ וממשלו החדש. מרקל רואה בטראמפ נשיא ביקורתי מאוד כלפי האיחוד האירופי בכלל וכלפי מדיניות ההגירה שלה בפרט, ועם זאת היא מתכוונת לגבש שורה של פשרות עם הממשל האמריקאי. בה בעת, עסקת הגרעין עם איראן היא בעלת חשיבות רבה עבור הגרמנים, בהתחשב ב(פוטנציאל) הסחר העצום של גרמניה עם איראן.

הוא הוסיף ואמר שמרקל תנסה לחדש את מסגרת פורום המדינות P1+5 לשם מעקב אחר יישומו של הסכם הגרעין, ולהרחבתו גם לדיון בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בהתחשב בשינוי שחל במדיניות ארה״ב במזר התיכון, ובהתחממות אפשרית ביחסי ארה״ב ורוסיה, אנגלה מרקל עשויה להתברר כשחקנית חשובה ביותר ביצירת פלטפורמה בינלאומית חדשה ובקידום פשרות בנושאים הקשורים למזרח התיכון, בהם גם פתרון שתי המדינות לשני עמים, ישראל ופלסטין.

כשנשאל על עמדותיה של גרמניה, הביע מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי, האמון על הקשרים עם האיחוד האירופי, את האמון הרב שרוחשת ממשלת נתניהו ליחסים המיוחדים בין ישראל לבין גרמניה. לדבריו, הוא מאמין כי בסופו של יום, גרמניה לא תתערב בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ובכל זאת, עם כל התמורות שעוברות על הזירה הבינלאומית, ייתכן מאוד כי בעתיד ירושלים תופתע מהתפקיד שתמלא ברלין במזרח התיכון; וסביר להניח שהיא לא תאמץ את גישתו של ממשל טראמפ.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: nato, p5+1, european union, two-state solution, nationalism, vladimir putin, donald trump, angela merkel

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept