ישראל פולס

יחיא סינוואר – מנהיג מסוכן או פרגמטיסט ושפוי?

p
המחבר
בקצרה
איך יפעל ראש הזרוע המדינית הנבחר של חמאס מול ישראל? במערכת הביטחון הישראלית הדעות לגביו חלוקות: יש הסבורים שבחירתו תתרום להקדמת המלחמה הבאה ברצועת עזה, אך לדעת אחרים הוא דווקא ירסן את הזרוע הצבאית.

דומה שמעולם לא הנהיג את חמאס אדם המוכר טוב יותר לישראל מיחיא סינוואר, שנבחר השבוע [פברואר 2017] בהליך פנימי ליורש של איסמעיל הנייה כראש הלשכה המדינית של הארגון בעזה. וגם להיפך: סינוואר ישב 22 שנה בכלא הישראלי ושוחרר בעסקת שליט בסתיו 2011. הוא דובר עברית, שולט ברזי החברה הישראלית ויודע הכל על הראש הישראלי, היכולות הישראליות והרגישויות של החברה הישראלית.

מאז נבחר, הופץ ברשת ראיון שנתן סינוואר ב-2006 לעיתונאי יורם בינור, בעברית צחה: בראיון הוא אומר בין היתר ש"אנחנו מבינים שישראל יושבת על 200 (טילים) גרעיניים...אין ביכולתנו לפרק את ישראל ".

לפני כעשור, סבל סינוואר מכאבים עזים בראשו ונקלע לבהלה רבה. מי שהצילה את חייו זו ישראל. הוא אובחן כסובל מגידול בראש והבריא לאחר ניתוח חירום בבית חולים ישראלי. קצינה ישראלית משירות בתי הסוהר סיפרה השבוע [14 בפברואר] כי סינוואר היה באותם ימים מבוהל, חשש לחייו וחש אסיר תודה על הטיפול הרפואי המהיר והמקצועי לו זכה.

אסירות התודה הזו התפוגגה במהלך השנים. סינוואר נתפס בישראל כאחד המנהיגים הקיצונים בהיסטוריה של חמאס, ורבים בצמרת הישראלית חוששים כי בחירתו לתפקיד ראש הזרוע המדינית תגרום להקצנת חמאס ותתרום להקדמת סבב האלימות הבא בין ישראל לרצועת עזה.

לעומתם, אחרים סבורים שסינוואר יפתיע. "דווקא בגלל שהוא מודע למגבלות הכוח ומכיר את הצד הישראלי מצוין, סינוואר לא ימהר לסבך את הארגון ואת תושבי הרצועה בסבב נוסף", אומר מקור ישראלי ביטחוני בכיר לאל-מוניטור, "נכון, דעותיו קיצוניות מאוד, אבל תפיסתו פרגמטית והוא אחראי ושקול. אין בו את זיק הטירוף שיש במוחמד דף".

המדהים מכל, מגלה מקור ישראלי ביטחוני בכיר, הוא שסינוואר התנגד בכל כוחו לעסקת שליט, למרות שהוא היה אחד האסירים הפלסטינים הבכירים שהיו מיועדים להשתחרר במסגרתה. "התנגדותו הייתה כה עזה ומשפיעה, שנאלצנו להעביר אותו לצינוק כדי לבודד אותו ברגעים הקריטיים של המשא ומתן. חששנו שהשפעתו תגרום למוחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית, לא לחתום על העסקה מול ישראל".

סינוואר חשב שישראל צריכה לשחרר אסירים רבים יותר מכפי ששחררה. הוא היה מבכירי האסירים הפלסטינים, וניהל מהכלא חיים נוחים למדי: בזכות בכירותו, נהנה סינוואר ממטעמים שבישלו עבורו אסירים אחרים וישב בראש ה"אוסרא", כיתה סודית של חמאס שפעלה בכלא ובה היו חברים הבכירים ביותר שגיבשו מדיניות והפיצו אותה.

תפיסתו של סינוואר בנוגע לאסירים הפלסטינים קשוחה. על פי מערכת הביטחון הישראלית, סינוואר יקדש מחדש את נושא חטיפת חיילי צה"ל, ביודעו שזה הכלי היעיל ביותר שחמאס יכול להשיג מול העוצמה הצבאית הישראלית. "הוא רוצח", אמר לאל-מוניטור מקור ישראלי בכיר המכיר את סינוואר מקרוב, "מרוח לו על הידיים דם של 12 משתפי פעולה שחיסל בעצמו, הוא תכנן פיגועים רבים, הוא מאלה שייסדו את הזרוע הצבאית של חמאס, יחד עם דף וסלאח שחאדה ואחרים. הוא היה ממובילי הקו הניצי והלוחמני נגד ישראל שנים רבות עד שאפילו השייח יאסין ביקש להרגיע אותו, כדי שלא יעלה לראש רשימת המבוקשים שלנו".

למרות כל האמור לעיל, בישראל יש הערכה לא מבוטלת ליכולותיו של סינוואר. "הוא סגפן, ערמומי מאוד, יש לו כריזמה שקטה. הוא לא מדבר בקול רם, אבל כשהוא מדבר כולם שותקים. אקטיביסט, צנוע, מי שנחשב כמאוד לא מושחת ומקפיד על ניקיון כפיים. גדל בביוב של חאן יונס, מאדריכלי האינתיפאדה הראשונה ובוני הזרוע הצבאית. סינוואר הוא מנהיג טבעי של חמאס ואני מאמין שהוא יקרב מאוד את הזרוע המדינית לצבאית ואולי אפילו יהפוך את שתיהן למקשה אחת. אלה בשורות לא טובות במיוחד", אומר המקור הישראלי.

עד עכשיו, נחשבה הזרוע המדינית לצד הממתן בחמאס, מול ישראל. ראשיה לא ששו לעימותים ומלחמות. כעת, כשסינוואר מקבל את המושכות, ההבדלים האלה אמורים להיטשטש מאוד, אומרים לאל-מוניטור גורמים בשירות הביטחון הכללי. השאלה אם זה רע או טוב, נותרה פתוחה.

יש כאלה בישראל שסבורים שזה לא רע בהכרח. שדווקא אדם כסינוואר יבין פתאום את התמונה הכוללת, ולא רק דרך הכוונת של הקסאם או חרך המנהרה. "'דברים שרואים מכאן לא רואים משם' זה לא רק פתגם ישראלי", אומר מקור ישראלי בכיר, "יכול להיות שסינוואר דווקא יהיה זה שירסן את הזרוע הצבאית. הוא יודע לדבר עם דף ועם אחיו, שנחשב לבכיר המח"טים של חמאס ברצועת עזה. הם לא יפחידו אותו כפי שהפחידו את הנייה. יש במצב החדש הרבה סיכונים, אבל גם לא מעט סיכויים".

השלבים האחרונים של גיבוש עסקת שליט היו דרמטיים ביותר. ישראל דחתה חלק ניכר מהשמות של בכירי האסירים הפלסטינים שיושבים בבתי הכלא ואילו את האחרים הסכימה לשחרר בתנאי שלא ישוחררו לתוך השטח ביהודה ושומרון, שם הם עלולים להעיר מחדש את האינתיפאדה.

אחד מאלה ששוחררו לרצועת עזה הוא סינוואר. הפיכתו לבוס של הרצועה לא באמת מפתיעה את ראשי השב"כ. הם העריכו שזה תרחיש סביר, אם כי לא פיללו שסינוואר יהפוך דווקא לראש הזרוע המדינית.

"ישראל תדע להתמודד עם המצב החדש", העריך באזני אל-מוניטור השבוע שר ישראלי הבקי בעניינים, "ישראל מגבשת היום מול עזה מדיניות חדשה של מקל וגזר, המצב בעזה רע והמשך החרפתו יכול להוביל גם אותם וגם אותנו לפיצוץ שאף אחד לא באמת צריך. אם העזתים יבינו שיש סיכוי ממשי לשיפור מצבם, אבל במקביל הם יצטרכו גם לשפר את התנהגותם, יש סיכוי לפרוץ את מעגל האלימות וזה יקרה עם סינוואר או בלעדיו. אם האור בקצה המנהרה לא יבשיל", מוסיף המקור, "אז הפיצוץ יגיע, עם סינוואר או בלעדיו".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: mohammed al-deif, prisoner exchange, security, israeli occupation, benjamin netanyahu, gaza strip, yahya sinwar, hamas

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept