הפוסט אמת: קרבות הרשת של צוק איתן

ערב פרסומו של דו"ח מבקר המדינה על כשלי הדרג המדיני במבצע "צוק איתן", פתחו הפוליטיקאים במלחמת גרסאות מתוקשרת, מהונדסת ואינטרסנטית במטרה לצרוב בתודעת הציבור נרטיב מסוים ולגזור קופון פוליטי.

al-monitor .

נושאים מכוסים

operation protective edge, twitter, facebook, social media, benjamin netanyahu, moshe ya’alon, naftali bennett

ינו 25, 2017

במבצע תקשורתי מאורגן, מתוזמן ומדויק, שהחל בבוקר יום שלישי [24 בינואר], הצליח יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לקבע את דמותו כגיבור היחיד של מבצע "צוק איתן" [2014] מקרב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני.

הסיבה למתקפה התקשורתית היא דו"ח מבקר המדינה על המלחמה בעזה, שצפוי להתפרסם בימים הקרובים וכולל ביקורת קשה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל שר הביטחון בעת המבצע, משה יעלון. הדריכות במערכת הפוליטית לקראת פרסום הדו"ח, בשילוב הכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון שנערך ביום שלישי ובו נאמו כמעט כל חברי קבינט "צוק איתן" – הוביל לקרב גרסאות תקשורתי.

מה שהפך את הקרב למלחמה של ממש היא העובדה שחברי הקבינט מימי "צוק איתן" נמצאים עדיין על המגרש הפוליטי, וחלקם נושאים את עיניהם אל לשכת ראש הממשלה: יעלון שהיה שר הביטחון, מחליפו בתפקיד אביגדור ליברמן ששימש כשר החוץ, בנט אז שר הכלכלה, יאיר לפיד אז שר האוצר והיום אופוזיציונר וכמובן נתניהו.

הדו''ח צפוי להתפרסם בשבוע הבא. ועד אז, שלל הגרסאות, ההדלפות והציטוטים, כמו גם הסערה המתחוללת ברשתות החברתיות מתערבבים זה בזה. בנט נכון לעכשיו יוצא כמנצח התקשורתי במאבק הזה, ועשוי לגזור גם קופון פוליטי. במקום שיתקיים דיון מהותי בדו"ח המבקר המציג כשלים מהותיים בתפקוד הצבא והקבינט, המסמך נהפך לכלי שרת בידי פוליטיקאים. ולכן, עוד בטרם פורסם, הדו''ח כבר מאבד מהאפקטיביות שלו.

כדי לתאר את קרב הגרסאות על צוק איתן, ניתן להעזר במונח "פוסט-אמת" – מילת השנה שנבחרה על ידי מילון אוקספורד לשנת 2016. המונח מוגדר במילון כשם תואר "המתייחס לנסיבות או המסמל נסיבות שבהן לעובדות אובייקטיביות יש פחות השפעה בעיצוב דעת הקהל מאשר לפניות לרגש ולאמונה האישית".

ואכן, לפנינו קרב נארטיבים המועצם באמצעות הרשתות החברתיות, ויתכן שעד שהציבור יחשף למסקנות המבקר, הוא (הציבור) כבר יגבש את עמדתו.

את המכה המקדימה במלחמת הגרסאות נתן כאמור בנט, באמצעות העיתון "ידיעות אחרונות", שנופף בעמודו הראשון בחשיפה בלעדית של "תמלילי המלחמה", מתוך ישיבות הקבינט לפני ובמהלך המבצע.

כך למשל, בישיבה שהתקיימה לאחר מציאת גופות שלושת הנערים החטופים ב-30 ביוני 2014, מצוטט בנט כנוזף בנוכחים: "התגובה עד עכשיו רפה וביזיונית מול הפיגוע,'' ומציין כי "בעזה יש עשרות מנהרות שמיועדות לחטיפה, הן לא שם כדי להחליד".

כצפוי בנט היה החשוד המיידי בהדלפה, ולו בגלל העובדה שמתוך שעות ארוכות של ישיבות נבחרו קטעי דיאלוגים המשרתים בעיקר אותו, כשלא תמיד ברור ההקשר – כלומר מה היה לפני ומה היה אחרי.

בעניין זה ראוי לציין כי על פי הפרשן הצבאי של הארץ עמוס הראל, מרבית הציטוטים הללו אינם מופיעים בדו"ח המבקר.

בהמשך היום, בנאומו במכון למחקרי ביטחון, הגדיר בנט את הדו"ח "כרעידת אדמה בטחונית", ומאוחר יותר באותו היום העלה אל דף הפייסבוק שלו, בו מעל ל-430,000 עוקבים, את סרטון רשת שהופק על ידי ידיעות אחרונות, בו מוצגים קטעי הפרוטוקולים המחמיאים

יעלון, מצידו, הציג את גרסתו לצוק איתן בנאום שנשא במכון למחקרי בטחון. במהלכו של הנאום תקף יעלון והגחיך את בנט. בין השאר, האשים כי הפרוטוקולים הודלפו לתקשורת במטרה "לקושש עוד לייקים בטוויטר ובפייסבוק,'' והוסיף כי ''מי שעושה זאת לא ראוי למנהיגות". בהמשך טען יעלון ש"אם היינו פועלים בצוק איתן לפי סקרים היינו שקועים בביצה העזתית.'' יעלון, שמצא את עצמו לפתע באותה סירה יחד עם נתניהו איתו הוא מסוכסך, ביקש לצרוב בתודעה הציבורית את הנארטיב לפיו הוא פעל באחריות כמנהיג שקול, זה שלא סיבך את צה''ל בעזה.

למרות הכרזותיו, יעלון, כמו בנט, אינו חף מהרצון לצבור לייקים, והוא מודע לכוחה של הרשת בעיקר בימים שלפני הצגת הדו"ח הרשמי לציבור, בכל הנוגע לאימוץ "נארטיב". לכן העלה סרטון מנאומו אל דף הפייסבוק שלו, ששוגר אל 76,000 עוקביו, והוסיף עקיצה ששוגרה אל בנט: "הבוקר חודד ההבדל בין מנהיגות ימין ביטחונית, אחראית וממלכתית לבין פוליטיקה של לייקים ויחסי ציבור". "העקיצה" מצאה את דרכה גם אל חשבון הטוויטר של שר הבטחון לשעבר.

כוכב נוסף בקרבות הרשת של צוק איתן, היה ראש הממשלה, שטיפח כל השנים את תדמית ''מר בטחון.'' מבחינתו, הדו"ח הזה כמוהו כלבנת חבלה בזמן הכי רגיש וחשוף עבורו, כשהחקירות הפליליות סוגרות עליו מכל עבר – לכן עמל במהלך היום על תגובה הולמת.

כדרכו מאז גילה את פלאי הרשת, לא סמך נתניהו על התקשורת והעביר את נאומו באותו ערב בכנס השלטון המקומי בשידור חי באמצעות עמוד הפייסבוק שלו. "עובדות - לא ״גרסאות״. הצטרפו אליי לשידור חי מועידת השלטון המקומי,'' כך הייתה לשון ההזמנה של נתניהו לכמעט שני מליון עוקביו.

כדי להפריך את ''פרוטוקולי בנט", נתניהו הקריא בנאומו ציטוטים ארוכים מתוך דיוני הקבינט ולפיהם הוא דווקא הציג במלוא החומרה את איום המנהרות לפני המבצע.

כמו במקרה של "ידיעות," מדובר בציטוטים נבחרים, ולא ידוע מה נאמר לפני ומה אחרי. בעולם הפרוע של הזירה התקשורתית בעידן "הפוסט אמת" הציבור שוב זכה לקבל גרסה מהונדסת לפי הצורך והאינטרס (של נתניהו הפעם), לפני שהוצגו בפניו העובדות. נתניהו מודע לכך שהוא יוצא רע בדו"ח ולכן הוא מקדים תרופה למכה. וברגע שיצטרך, גם לא יהסס לעשות דה-לגיטימציה למבקר המדינה ולהשתמש לשם כך בשליטתו הגדולה ברשתות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020