הקו האדום של מבשרת אדומים

מאחורי הקמפיין החדש להחיל את הריבונות הישראלית על מעלה אדומים, מהלך כשלעצמו בעל פוטנציאל נפיצות אדיר, מסתתר מוקש קטלני. הוא ידוע בשם שטח E1 - מתחם שהבנייה בו תגביר את ההפרדה בין יישובי מזרח ירושלים לגדה

al-monitor .

נושאים מכוסים

west bank, maale adumim, israeli settlements, green line, e1 zone, benjamin netanyahu, bedouin, amona

דצמ 6, 2016

פרשת מאחז עמונה וחוק ההסדרה הם המלחמות של אתמול. מלחמות קטנות שמסיחות את הדעת ממערכה גדולה וחשובה שבעתיים. המערכה הזו נפתחה בעיצומו של הקרב על עמונה ועל חוק ההסדרה. שלטי חוצות ענקיים, הנושאים את דיוקניהם של שמעון פרס, יצחק רבין, אריאל שרון, אהוד ברק ומנחם בגין, מבשרים בשבועות האחרונים את בואה. הסלוגן המחוכם של הקמפיין הוא "ממשיכים בדרכם". לכל אחד מראשי הממשלות הודבק ציטוט שמצדד בסיפוחה של העיר לישראל. למשל, שרון התחייב כי: "מעלה אדומים תיבנה כחלק ממדינת ישראל לנצח נצחים".

עצומה, אתר אינטרנט, עמוד פייסבוק, עצרות עם ובעיקר לחצים חוצי מפלגות - כל אלה מגויסים לקידום מהלך מדיני שלא היה כדוגמתו מאז סיפוח רמת הגולן. שדולת ארץ ישראל בכנסת, מועצת יש"ע ותנועת רגבים עושים יד אחת עם בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים ועסקן בכיר בליכוד, כדי להעביר במושב החורף של הכנסת חוק להחלת ריבונות ישראל על מעלה אדומים.

חיים כץ, שר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים ויו״ר מרכז הליכוד, אמר בעצרת שהתקיימה ב-31 אוקטובר כי הוא  מתחייב לעשות את כל מה שיידרש כדי שהריבונות תחול על מעלה אדומים. ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, הודיע כי "נעשה את זה למרות הבעיות הבינלאומיות למרות הלחץ האמריקאי. לא צריך לפחד כלל". כשריאל פנה לראש הממשלה ולשרי הממשלה ואמר "אם 80% מעם ישראל (ממצאי סקר של מנו גבע ומינה צמח; ע״א), קוראים לכם להחיל את הריבונות - אז [אתם] מחויבים להקשיב להם. זאת מדינה דמוקרטית ואתם מחויבים להקשיב לציבור שלכם. אין שום סיבה לא להחיל את הריבונות במעלה אדומים ולהפשיר את הבנייה בעיר".

ואולם, מתחת לקריאה להחיל את הריבונות הישראלית על ההתנחלות השוכנת על סף הקו הירוק - מהלך כשלעצמו בעל פוטנציאל נפיצות אדיר באזור ובמישור הבינלאומי - מסתתר מוקש קטלני. הוא ידוע בשם שטח E1.

כפי שנכתב באתר האינטרנט של עיריית מעלה אדומים, תחום שטח השיפוט של מעלה אדומים הורחב לאחרונה מערבה לכיוון ירושלים והוא משתרע על פני כ-48 אלף דונם בסך הכל. לאיזור כבר ניתן שם - מבשרת אדומים. באתר מצוין כי ״בשטח זה נכלל אזור E1 - שכונת מבשרת אדומים, שטח המיועד לפיתוח תיירותי, בניית שכונת מגורים יוקרתית במיוחד בת 3,500 יחידות דיור, ואזור תעסוקה ומסחר״.

לטענת הגורמים המעוניינים לממש את תוכניות הבנייה עבור יהודים במתחם E1, הצעד הזה ייצור רצף עירוני בנוי בין ההתנחלות מעלה אדומים לבין ירושלים. עם זאת, הדרך היחידה ליצור רצף כזה, היא לספח רצועה של כפרים פלסטיניים כמו ענתא, א-זעיים ועזרייה, שמפרידה בין הערים. בכל מקרה, בנייה ב-E1 תחריף את ניתוקה של מזרח ירושלים משאר חלקי הגדה המערבית ותפגע ברצף הטריטוריאלי בין צפון הגדה לדרומה.

בנוסף, כדי לממש את התוכנית, מתכנן המינהל האזרחי לגרש את הקהילות הבדואיות החיות באזור. אם יתבצע הגירוש, תהיה זו הפרה של האיסור שמטיל המשפט ההומניטרי הבינלאומי (אמנת ז'נבה הרביעית) על העברה בכפייה של "אזרחים מוגנים" – כמו קהילות אלה. העברה בכפייה מותרת רק במקרים חריגים, וגם אז רק באופן זמני. מתחם E1 קטוע כאמור על ידי מובלעות שנמצאות בבעלות פלסטינית פרטית, ששטחן הכולל מגיע לכ-775 דונם. ישראל לא יכולה להכריז עליהן כאדמת מדינה. קרקעות אלה אינן כלולות רשמית בתוכנית, אולם המציאות המרחבית שהתוכנית מייצרת תגביל מאוד את גישתם של בעלי הקרקע הפלסטינים אל אדמותיהם.

לאור חשיבותו האסטרטגית של השטח לשני הצדדים, תוכניות ישראליות לבנייה בו נחשבות לקביעה חד-צדדית של עובדות בשטח, ומעוררות התנגדות בינלאומית מעבר להתנגדות הרגילה לכל בנייה ישראלית מעבר לקו הירוק. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הבהיר כי סגירת המעגל סביב ירושלים וניתוקה מצפון הגדה, תסגור את הדלת בפני הסדר מדיני. הנשיאים האמריקאים האחרונים, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, מנהיגי אירופה ומזכירי האו"ם הבינו שלבנייה ב-E1 יהיו השלכות דרמטיות בזירה הישראלית-ערבית. אי לכך הם הפכו את מבשרת אדומים לקו אדום.

לפי פרסומים בתקשורת, עוד בשנת 2011 ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בפני נשיא ארה״ב ברק אובמה להימנע מבניה בשטח E1 (נתניהו הכחיש). עכשיו מבשרת אדומים מחכה לבשורה חדשה מהנשיא הבא, דונלד טראמפ. נראה כי בחודשים הראשונים שלו בבית הלבן, יאלץ טראמפ לקבל שתי הכרעות קריטיות בנושא ירושלים: האחת, האם לחתום על צו להשעיית העברת השגרירות האמריקאית לירושלים ולהרגיז את תומכיו הימניים, או להעביר את השגרירות לבירה ולקומם את העולם המוסלמי. השנייה, האם לעצור את ישראל לפני שתחצה את הקו האדום במעלה אדומים, ולהכעיס את שלדון אדלסון, או להעלים עין ולהתפטר מתהליך השלום החולה.

סקר שנערך באוניברסיטת מרילנד לאחר הבחירות בארצות הברית, מצביע על כך שלציבור האמריקאי נמאס מההתנחלויות. הסקר, שנערך בפיקוחו של פרופסור שיבלי תלהמי, מגלה שינוי מהותי בעמדתם של אזרחי ארה"ב כלפי הסכסוך וההתנחלויות. 60 אחוז מהדמוקרטים הביעו תמיכה בהטלת סנקציות כלכליות על ישראל או החרפת הצעדים נגדה. לעומת 49% בנובמבר 2015. בקרב הרפובליקנים נרשמה עליה מ-26% ל-31%. בסך הכל עלה השנה שיעור התומכים בסנקציות נגד ההתנחלויות מ-37% ל-46%.

בהנחה שהממשל החדש יהיה קשוב לדעת הקהל האמריקאי, נתניהו יצטרך להתפלל שמישהו יגיש בג"ץ נגד חוק ההסדרה ולקוות שבית המשפט יעצור את המתנחלים ואת עושי דברם בכנסת לפני שיגיעו לקו האדום במעלה אדומים.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020